Gdy wyruszyła po raz pierwszy na safari, marzyła o napisaniu książki dla współczesnych hunterów. Chciała im opowiedzieć, dlaczego niektóre afrykańskie ludy uważają sępy za święte, a gepard, jedyny z wielkich kotów, nie ryczy. Chciała im pokazać Afrykę taką, jaką pokochała… Anna Olej-Kobus, przewodniczka wypraw safari, autorka książki „Zwierzęta Afryki”, zabiera nas w niezwykłą podróż.
Ta książka to doskonałe kompendium wiedzy i pierwszy tak wyczerpujący przewodnik w Polsce. Napisany lekko, ciekawie, momentami dowcipnie, a dodatkowo zilustrowany świetnymi zdjęciami. Ani udało się opisać ponad 400 gatunków zwierząt od słoni do …mrówek, które traktuje z równą powagą jak słynną „Wielką Piątkę”. Zebrała afrykańskie przysłowia i legendy o zwierzętach i podpowiada, co zabrać ze sobą na safari. Ale przede wszystkim dzieli się z nami fascynującymi historiami o afrykańskich zwierzętach, które miała okazję poznać podczas wielu wypraw.
„Jedne są sławne i podziwiane”, pisze Ania. „O innych mało kto słyszał. Znaczna część tych najbardziej znanych to zdeklarowani wegetarianie. Należą do nich : żyrafy, zebry, antylopy i bawoły. Można powiedzieć, że całe ich życie kręci się wokół jedzenia.” Słynne powiedzenie, że słoń z trąbą uniesioną do góry- zwykle takie ich figurki kupuje się na pamiątkę- ma niewiele wspólnego z prawdą. Trąba słonia uniesiona do góry – waży ok. 200 kg- często świadczy o tym , że zwierzę szykuje się do ataku. Choć słonie są olbrzymie, poruszają się bezszelestnie i mogą przejść ok. 9 km w ciągu godziny.
Wprawdzie afrykańskimi gwiazdami wciąż pozostają lew, lampart i słoń, to każde zwierzę jest wyjątkowe. W starożytnym Rzymie żyrafa wywoływała piorunujące wrażenie, a pojawienie się pierwszego nosorożca w Koloseum upamiętniono specjalną monetą. „Wedle buszmeńskiej legendy”, jak pisze Ania „nosorożec był jedynym zwierzęciem, które nie chciało się podzielić wiedzą z ludźmi. Gdy Buszmeni pytali go, jak rozpalić ogień, kłamał, że nie wie, a wtedy zaczynał go swędzić róg. Pocierał nim więc o drzewa i niechcący je podpalał. Z czasem przez popiół jego skóra stała się szara, a wzrok osłabł od płomieni (nosorożce mają ograniczone pole widzenia, przyp. red). Ze wstydu , że ich przodek zachował się tak brzydko, do dziś wszystkie nosorożce chowają się w krzakach…” Ta książka wyruszy z Wami na niejedno safari i z chęcią będziecie do niej wracać.
Słowo o autorce
Anna Olej-Kobus – przewodniczka wypraw safari, fotografka i miłośniczka, która przed 50-tką przewartościowała swoje życie: dziennikarstwo i fotografię zamieniła na pilotowanie wypraw. Prowadzi blog AfryAnka.pl. Jest autorką wielu książek, m.in. „Namibia. Przez pustynię i busz”, „USA. Droga 66 i Dziki Zachód”, „Birma. Złota łza”, „Księga niezwykłych zwierząt, Kenia i Sudan Południowy”, które otrzymały liczne nagrody.
——————————————
Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari. Kenia -Tanzania – Uganda – RPA – Botswana – Namibia
Można zamówić przez: sklep@namib.pl