Seszele – rezerwat Vallée de Mai
Azja Miejsca Seszele

Seszele – rezerwat Vallée de Mai

W sercu małej wyspy Praslin na Seszelach, w rezerwacie Vallée de Mai znajdują się pozostałości naturalnego lasu palmowego zachowane prawie  w pierwotnym stanie. Słynny coco de mer, wytwarzany z palmy, która jak kiedyś wierzono rośnie w głębinach morskich, jest największym nasieniem w królestwie roślin.

Położona na granitowej wyspie Praslin Vallée de Mai to 19,5-hektarowy obszar lasu palmowego, który pozostaje w dużej mierze niezmieniony od czasów prehistorycznych. W krajobrazie dominuje największa na świecie populacja endemicznego coco-de-mer, słynnego z największych nasion w królestwie roślin. Las jest także domem dla pięciu innych endemicznych palm i wielu endemicznych gatunków fauny. To atrakcyjny krajobrazowo obszar charakterystycznym naturalnym pięknie.

Ukształtowane przez procesy geologiczne i biologiczne, które miały miejsce miliony lat temu, Vallée de Mai jest przykładem wcześniejszego i głównego etapu w ewolucyjnej historii światowej flory. Jego ekologia jest zdominowana przez endemiczne palmy, a zwłaszcza coco-de-mer, słynące z charakterystycznie dużych podwójnych orzechów zawierających największe nasiona w królestwie roślin. Vallée de Mai stanowi żywe laboratorium, ilustrujące, jakie byłyby inne obszary tropikalne przed pojawieniem się bardziej zaawansowanych rodzin roślin.

Vallée de Mai to światowa twierdza dla endemicznego coco-de-mer ( Lodoicea maldivica ) i endemicznego gatunku palmy Sałatka milionera ( Deckenia nobilis ), palma złodzieja ( Phoenicophorium borsigianum)), na Seszelach palma szczudlasta (Verschaffeltia splendida), palma latanier (Nephrosperma vanhoutteanum) i palma latanier (Roscheria melanochaetes). Las palmowy jest stosunkowo dziewiczy i stanowi schronienie dla żywotnych populacji wielu gatunków endemicznych, w tym czarnej papugi (Coracopsis nigra barklyi), ograniczonej do wyspy Praslin i całkowicie zależnej od Vallée de Mai i otaczającego ją lasu palmowego. Inne gatunki wspierane przez siedliska palm obejmują trzy endemiczne gatunki brązowego gekona , endemiczne gołębie niebieskie , cebulki , słoneczniki , jerzyczki , scynki seszelskie , ryjące scynki , kameleony tygrysie , gekony dzienne , beznogie , żaby drzewne , ryby słodkowodne i wiele bezkręgowców.

Jak spędzić tutaj czas?

Doświadczaj tego co najlepsze z obu światów: oceanu i jednego z obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO na Seszelach – tajemniczej, pierwotnej doliny znanej jako Vallée de Mai. Możecie wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem i doświadczyć życia w tym słynnym na całym świecie miejscu, gdzie legendarny Coco de Mer, dwupłatowy kokos w kształcie kobiecej miednicy, rośnie w półmroku pod wysokim baldachimem palm. Posłuchać fantastycznych legend i opowieści o tym niezwykłym miejscu, a przewodnik wyjaśni, dlaczego to miejsce jest uważane za  oryginalny biblijny ogród Eden. Następnym punktem programu może smaczny kreolski lunch serwowany w lokalnej restauracji, a następnie relaksująca, malownicza przejażdżka wzdłuż wybrzeża do Anse Lazio, podobno najpiękniejszej plaży na świecie. Pływanie i nurkowanie w krystalicznie czystych wodach, relaks na tej boskiej plaży to jedyne w swoim rodzaju przeżycie pod koniec dnia.

źródło i zdjęcia: mat. prasowe i arch. redakcji

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics