Tanie podróżowanie: 5 rad dla oszczędnych turystów
podróże Poradnik

Tanie podróżowanie: 5 rad dla oszczędnych turystów

Nie tylko tanie loty i hotele – w podróży często trzeba uważać, by nie narazić się na dodatkowe koszty. Największą pułapkę stanowią tak zwane koszty dodatkowe, które pojawiają się nie wiadomo skąd i odkrywamy je dopiero po powrocie, gdy otrzymujemy wyciągu z banku… Co zrobić aby uniknąć takich sytuacji? Oto kilka przydatnych wskazówek:

Odpowiednia karta płatnicza i telefon na kartę

Jeśli wakacje planujesz z wyprzedzeniem i masz zamiar zostać za granicą nieco dłużej, postaraj się wyrobić kartę płatniczą, która pozwala na płacenie bez prowizji bankowej. Bez tego narazisz się na mnóstwo dodatkowych, często ukrytych opłat, a to oznacza, że do każdego zakupu podczas wyjazdu dopłacisz nawet do 11% jego wartości! Przed wyjazdem upewnij się więc w swojej placówce banku, jakie pobierają prowizje. Na najkorzystniejsze koszty transakcji można liczyć w bankach, które prowadzą również konta w obcych walutach.

To samo dotyczy telefonów komórkowych. Co prawda, odkąd zlikwidowano opłatę roamingową na obszarze Unii Europejskiej, koszty związane z używaniem telefonu znacznie spadły, ale wciąż musimy uważać na korzystanie z internetu.

Poinformuj swój bank, że wyjeżdżasz

To niestety wciąż bardzo rzadka praktyka, a może poskutkować nawet tym, że próba wykonania przez nas transakcji zostanie zablokowana – zwłaszcza, jeżeli będziemy chcieli wypłacić większą sumę. W takim przypadku trzeba będzie dzwonić do banku, wyjaśniać sprawę i niejednokrotnie czekać na wydanie nowej karty. Nie o to nam chodzi podczas wakacji. Koniecznie poinformujmy więc bank, że w konkretnym czasie, wypłaty pewnych sum za granicą mogą się zdarzyć.

Zabiezpiecz się finasowo

Kiedy przebywasz za granicą, mogą zdarzyć się różne rzeczy. Na pewno unikaj noszenia portfela w widocznym miejscu. Rozłożenie drobniejszych sum w różnych kieszeniach to metoda praktykowana od lat i w pewnym stopniu nawet skuteczna, ale nie bójmy się też korzystać z bardziej nowoczesnych rozwiązań, np. z FinTechów. TransferGo świadczy usługi dające możliwość wykonywania tanich międzynarodowych transferów w 45 krajach na całym świecie. Zamiast nosić w portfelu duże sumy i pobierać środki z bankomatu płacąc spore prowizje, transferujemy pieniądze, co pozwala nam zaoszczędzić.

Nigdy nie korzystaj z kantorów na lotnisku

Niemal w każdym kraju znajdziesz listę kantorów, które oferują najlepsze kursy wymiany, ale warto też korzystać z kantorów internetowych. Jeśli wybierasz się do egzotycznych krajów, zawsze pytaj lokalnych rezydentów gdzie jest najkorzystniejszy kurs. W niektórych krajach np. w Iranie będziemy zmuszeni do wymiany bezpośredniej u prywatnej osoby, bowiem kantory w tym kraju po prostu nie istnieją. Wciąż będzie to prawdopodobnie korzystniejszy kurs wymiany, niż w kantorze na lotnisku czy koszt pobrania gotówki z bankomatu banku lokalnego.

Korzystaj z aplikacji mobilnych

Nie zawsze będziesz miał dostęp do Internetu bądź komputera. Z pomocą przychodzą liczne aplikacje na telefon, które ułatwiają życie niemal w każdej dziedzinie. Dzięki aplikacjom dowiesz się nie tylko gdzie warto zjeść i co zwiedzić. Lokalne aplikacje poinformują cię o promocjach w sklepach, punktach usługowych, i o tanich usługach dostępnym dzięki przekazom pieniężnym. W ten sposób zapłacimy za taksówki, lub zrobimy zakupy w sklepach internetowych. Są także niezastąpione kiedy szukamy noclegu czy tanich przejazdów. To wszystko daje wymierne korzyści finansowe. Aplikacja TransferGo umożliwi przesłanie pieniędzy z konta na konto w obrębie 45 krajów świata, a Glympse zabiezpieczy nas przed zaginięciem.

źródło: transfergo.com/pl

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics