UE i Wielka Brytania osiągają porozumienie w sprawie ruchu bezwizowego po Brexicie
Aktualnosci BIZNES podróże

UE i Wielka Brytania osiągają porozumienie w sprawie ruchu bezwizowego po Brexicie

Niekończąca się debata dotycząca zasad Brexit’u między Europą a Zjednoczonym Królestwem wydaje się zbliżać do ostatecznego porozumienia, które umożliwi obywatelom Wielkiej Brytanii odbywanie podróży bezwizowych w Unii Europejskiej do 90 dni.

  • UE i Wielka Brytania porozumiewają się w sprawie ruchu bezwizowego przez okres do 90 dni

Wydaje się, że jest to porozumienie w sprawie Brexitu między Europą a Wielką Brytanią, które położyłoby kres niepewności w sektorze podróży. Jest to najbardziej oczekiwany artykuł w proponowanej ustawie, na podstawie której prezydencja Rady UE rozpocznie negocjacje z rządem brytyjskim w najbliższym czasie.

Nowa wiza wjazdowa pozwoli obywatelom Wielkiej Brytanii podróżować bez wizy do strefy Schengen na krótki czas – do 90 dni w okresie sześciu miesięcy. Ta sama zasada będzie obowiązywać obywateli krajów Unii Europejskiej podróżujących do Wielkiej Brytanii, zgodnie z zasadą wzajemności.

W rzeczywistości, zgodnie z prawodawstwem Unii Europejskiej, zwolnienie z obowiązku wizowego w Zjednoczonym Królestwie jest przyznawane wyłącznie pod warunkiem zachowania równoważności. Rozwiązanie zostało osiągnięte po niedawnym impasie, kiedy rząd brytyjski sprzeciwił się definicji zastosowanej w projekcie rozporządzenia w sprawie Gibraltaru, zdefiniowanego jako kolonia.

Po usunięciu tego zapisu, nieprzyjaznego Brytyjczykom, rząd brytyjski stwierdził już, że nie zamierza wymagać wizy dla obywateli europejskich udających do Wielkiej Brytanii na krótkie pobyty.

W przypadku gdy Zjednoczone Królestwo wprowadzi w przyszłości obowiązek wizowy dla obywateli co najmniej jednego państwa członkowskiego, obowiązywałby istniejący mechanizm wzajemności, a trzy instytucje i państwa członkowskie zobowiązałyby się do niezwłocznego stosowania mechanizmu.

źródło: materiały prasowe

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics