Wspieranie zrównoważonej turystyki w Europie jest głównym punktem porozumienia podpisanego dziś przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO) i Parlament Europejski. Podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty w Brukseli (27-28 lutego) Sekretarz Generalny UNWTO, Zurab Pololikashvili, spotkał się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim, unijnym komisarzem ds. Rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Elżbietą Bieńkowską a także wiceprzewodniczący Komisji Transportu i Turystyki i odpowiedzialny za grupę zadaniową ds. turystyki Istvan Ujhelyi i przedstawiciele Europejskiego Manifestu Turystyki. Zwracając się do grupy zadaniowej ds. Turystyki w Parlamencie Europejskim, pan Pololikashvili podkreślił potrzebę zwiększenia integracji, łączności i technologii w celu maksymalizacji roli turystyki w tworzeniu miejsc pracy i stymulowaniu wzrostu w Unii Europejskiej (UE).
Europa jest wiodącym ośrodkiem turystycznym na świecie, który przyjmuje połowę z 1,3 miliarda przyjazdów międzynarodowych na świecie. W 2017 r. Turystyka międzynarodowa w Europie wzrosła o 8%, o jeden punkt procentowy powyżej średniej światowej, w sumie 671 milionów turystów.
Podczas podpisywania umowy pan Pololikashvili podkreślił, że „najlepszym sposobem zapewnienia pozytywnego wpływu turystyki na swoich obywateli jest ścisła współpraca z Parlamentem Europejskim jako przedstawicielem obywateli Europy”. „Dzisiaj stajemy się silniejszymi partnerami w naszej pracy na rzecz turystyki, a zwłaszcza turystyki kulturalnej, która jest motorem dobrobytu, możliwości i lepszych źródeł utrzymania w całej UE”, dodał.
UNWTO i Parlament Europejski będą pracować nad promowaniem dobrych praktyk oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniami w terenie. Porozumienie pokrywa się z rokiem 2018 jako Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego i jest okazją do podkreślenia znaczenia turystyki kulturowej, która jest wyjątkowym atutem turystycznym w krajach UE.
„W ciągu następnych 10 lat turystyka może stworzyć ponad 5 milionów nowych miejsc pracy, między innymi dlatego, że liczba turystów podwoi się do ponad 2 miliardów. Europa nie może pozwolić, by ta okazja minęła. Poprzez rozwój turystyki możemy zaoferować realne perspektywy nowym pokoleniom i zwiększyć strategiczne sektory gospodarki, takie jak transport, handel, dobra luksusowe, przemysł stoczniowy, budownictwo, przemysł rolno-spożywczy oraz przemysł kulturalny i kreatywny „- powiedział Antonio Tajani. „Nie możemy po prostu czekać na to samo. Musimy pracować, w tym z UNWTO, aby poprawić naszą konkurencyjność i nasze umiejętności, stawić czoła wyzwaniom związanym z digitalizacją i promować Europę jako światową destynację turystyczną „- dodał.
Turystyka UE jubileuszowy rok turystyki UE-Chiny
Sekretarz Generalny UNWTO spotkała się z Komisarzem UE ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP, Elżbietą Bieńkowską i wymieniła poglądy z członkami grupy zadaniowej ds. Turystyki w Parlamencie Europejskim oraz z publicznymi i prywatnymi zainteresowanymi stronami skupionymi wokół Europejskiego Manifestu Turystyki.
Przy okazji Sekretarz Generalny UNWTO podkreślił znaczenie współpracy z instytucjami europejskimi w zakresie najważniejszych priorytetów: zrównoważonego rozwoju; innowacje i technologia; bezpieczeństwo i ochrona; oraz edukacja i tworzenie miejsc pracy.
Odnosząc się do obchodów Europejskiego Roku Turystyki UE-Chiny, który obchodził Rok Turystyki UE-Chiny, Pan Pololikashvili powiedział: „W tym roku mamy szansę uczynić z Europy najlepszy globalny cel dla chińskich turystów i wykorzystać turystykę do lepszego zrozumienia między Europą a Chinami. Chiny”.
Według Europejskiej Komisji Turystyki 12,4 mln chińskich turystów odwiedziło UE w 2017 r. Średnio ponad milion na miesiąc i biorąc pod uwagę perspektywy wzrostu, wpływ chińskich turystów na turystykę UE jest istotnym czynnikiem rozwoju turystyki europejskiej i stosunków dwustronnych z Chinami.
(TC)
źródło: materiały prasowe