Uprawiasz sport? korzystaj z tego, co oferuje park!
sport

Uprawiasz sport? korzystaj z tego, co oferuje park!

Coraz bardziej słoneczne i cieplejsze dni sprzyjają aktywności fizycznej. Znów myślisz o zrobieniu formy na lato i zastanawiasz się, do którego fitness clubu wybrać się tym razem? Uspokajamy: by zacząć uprawiać sport, nie potrzebujesz karnetu na siłownię czy wyszukanych przyborów do ćwiczeń. Wystarczy odrobina wyobraźni, zapału i chęci, by przekonać się, że pobliski park, w którym do tej pory bywałeś tylko na krótkich spacerach, stoi sportem i może przerodzić się w arenę, na której możesz doskonalić formę fizyczną.

Nordic walking

Dynamiczny, łączący w sobie wiele cech, a jednocześnie przystępny, odpowiedni dla każdego i niewymagający drogiej inwestycji w sprzęt. Co stanowi o jego fenomenie? Spacer z kijkami, przy zachowaniu odpowiedniej techniki chodu, angażuje 90% mięśni ciała, odciąża stawy, koryguje postawę ciała i pomaga w spalaniu tłuszczu oraz dotlenia organizm. Nie chcesz zaczynać przygody z kijkami sam? Zachęć do tego bliską osobę lub dołącz do grupowych zajęć – dziś kluby pasjonatów chodu nordyckiego, uprawiających ten sport zbiorowo, znajdziesz w niemal każdym większym mieście.

Crossfit

Jeśli bieganie czy jazda na rowerze Cię nie przekonują i szukasz czegoś więcej, może warto spróbować ekstremalnej aktywności fizycznej. Przysiady, pompki, brzuszki czy tzw. burpees, uważane za jedne z najpopularniejszych ćwiczeń fitnessowych (przysiad – wyskok – podpór – pompka – przysiad – wyskok) to doskonały sposób na zaangażowanie wielu partii mięśni, poprawę koordynacji ruchowej i ukrwienia organizmu – burpees stanowią modelowy przykład intensywnego treningu wytrzymałościowego. Co więcej – możesz je uprawiać gdziekolwiek i kiedykolwiek. Wystarczy tylko odrobina miejsca! Gwarantujemy, że na takim wycisku możesz jedynie zyskać.

A może… frisbee lub badminton?

Do zabawy frisbee nie potrzeba wiele – wystarczy niedrogi dysk, który znajdziesz w niemal każdym sklepie sportowym, trochę miejsca na parkowej polanie oraz co najmniej jeden kompan do wspólnej zabawy (jeśli Twój pies potrafi aportować, już znalazłeś świetnego towarzysza!). To aktywność, która wymaga absolutnego minimum wysiłku, a daje mnóstwo frajdy. Podobnie zresztą jest z badmintonem – tak naprawdę Ty i Twój partner potrzebujecie odrobiny wolnej przestrzeni, rakietek i lotki – nie kosztują dużo, a dzięki nim możesz spalić poprawić kondycję, wydolność organizmu i sylwetkę!

Bieganie i jazda na rowerze

To oczywiście jedne z najprostszych form aktywności fizycznej. O ile przyjemniejsza jest jednak, kiedy zdecydujesz się na bieganie czy jazdę na rowerze wśród pięknych okoliczności przyrody! Świeże powietrze i cień sprzyjają nieco bardziej intensywnemu wysiłkowi i powodują, że nie męczymy się aż tak bardzo, jak np. na bieżni. Poza tym, możesz poruszać się po zróżnicowanym terenie i wybrać pomiędzy twardą nawierzchnią i nieutwardzonymi ścieżkami.

Odpowiednie odżywianie jest kluczowe

Aktywność fizyczna, przy której się spełniasz, to jedno. Równie ważne są jednak dieta i odpowiednia suplementacja, która uzupełnia jadłospis o składniki odżywcze, niezbędne do funkcjonowania organizmu. Kluczem do utrzymania odpowiedniej formy są nie tylko ćwiczenia, ale też poznanie własnego ciała – obliczenie zapotrzebowania kalorycznego, makroskładników czy przemiany materii. Ważne, by jadłospis był konstruowany rozsądnie i świadomie. Dotyczy to nie tylko śniadania, obiadu czy kolacji, ale także przekąsek czy przed- i potreningowych posiłków. Idealnym rozwiązaniem dla sportowców są batony proteinowe z podwyższoną ilością białka, które szybko uzupełnią niedobory energii w organizmie – np. BA! Protein w czterech smakach, każdy poświęcony innemu momentowi treningu i poziomowi wysiłku.

Korzystaj z tego, co oferuje park

To uniwersalna porada, ale warto wziąć ją sobie do serca – każdy park jest bowiem na swój sposób różny i oferuje inny sprzęt czy możliwości. Różnorodność i szeroka gama wyboru to dodatkowe bodźce, które zachęcają do uprawiania sportu na świeżym powietrzu! Niektóre parki dysponują boiskami piłkarskimi, inne mniejszymi lub większymi siłowniami plenerowymi, które dają przestrzeń do uprawiania tzw. street workoutu, a zaletą jeszcze innych są rozległe polany, na których możesz grać we wspomniane już frisbee, badmintona czy nawet… minigolfa!

autor: Milena Piesik

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics