Słowenia w pigułce
Europa Słowenia

Słowenia w pigułce

Słowenia to niewielki zielony kraj w środkowej części Europy położony w otoczeniu Alp, Równin Panońskich, Krasu i Morza Śródziemnomorskiego. W ciągu zaledwie jednego dnia można przechadzać się po górach, delektować śródziemnomorską kuchnią, odkrywać tajemniczy krasowy świat i korzystać z luksusowych zabiegów na bazie leczniczych wód w licznych słoweńskich spa. Niezwykle przyjemne i ciekawe jest  również zwiedzanie urokliwych miast i miasteczek, włącznie z Lublaną, uznawaną za jedną z najbardziej zielonych stolic w Europie.


Różnorodność krajobrazu ma swoje odzwierciedlenie także w kulturze i gastronomii. Symbioza ludzi z naturą i zaangażowanie w zrównoważony rozwój służą zachowaniu tej wspaniałej zielonej przystani dla przyszłych pokoleń. Warto również wspomnieć, że Słowenia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie. 

Alpejskie przygody

Alpejska Słowenia to świat wysokich gór i dzikich wód, który oferuje mnóstwo możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Alpy Julijskie stanowią najwyższe pasmo górskie w Słowenii. Znajduje się tam największy obszar chroniony w kraju – Park Narodowy Triglav. Wysokie szczyty, z których rozciąga się wspaniały widok na morze, zielone doliny czy też krystalicznie czyste źródła, zostały docenione przez jeden z najważniejszych przewodników na świecie – Lonely Planet. Alpy Kamnickie i Sawińskie z piękną Doliną Logar, oraz płaskowyż Velika Planina to kolejne miejsca godne odkrycia. Na wschodzie, alpejski świat przybiera formę zaokrąglonych, bogato zalesionych szczytów pasma Pohorje, którego wzgórza schodzą do Mariboru, gdzie rośnie najstarsza winorośl na świecie. 

Śródziemnomorska łagodność i tajemnice Krasu

Śródziemnomorska i krasowa Słowenia kusi łagodnością widoczną w krajobrazie i smakach tutejszej kuchni, a wzgórza Brda i Dolina Vipava słyną ze światowej klasy win. W 2018 roku, Dolina Vipava znalazła się w zestawieniu 10 najlepszych europejskich miejsc według Lonely Planet. W Słowenii kryje się niezliczona liczba cudów natury. Najbardziej znanym jest Jaskinia Postojna, będąca najczęściej odwiedzaną jaskinią na świecie. Kierując się w stronę wybrzeża, nie można przegapić Jaskiń Szkocjańskich, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oraz stadniny koni w Lipnicy. Warto również poznać historię i tajniki wytwarzanej tradycyjnymi metodami od wieków soli lub wybrać się na zielone tereny w głębi lądu, by zasmakować oryginalnej kuchni wykorzystującej regionalną oliwę z oliwek i inne bogactwa istryjskiej ziemi.

Sąsiedztwo zielonych i miejskich terenów 

Środkowa Słowenia to wyjątkowe połączenie przyrody z tętniącymi życiem miastami. Serce stanowi Lublana, pełna architektonicznych skarbów autorstwa Joże Plecznika, rozległych terenów zielonych oraz atrakcji miejskiej kultury i sztuki. Historyczne miasteczka Kamnik, Škofja Loka i Novo Mesto starannie ukazują połączenie tradycji z nowoczesnym miejskim stylem życia. Środkowa Słowenia to również dom dla wielu zabytków z listy UNESCO – od kopalni rtęci w Idrii po najstarsze drewniane koło znalezione w bagnach Lublany. Z kolei nieopodal, w regionie  Kočevsko znajdują się stare lasy bukowe zamieszkiwane przez niedźwiedzia brunatnego.

Wśród gorących źródeł i winnych wzgórz

Region term panońskich w Słowenii to idealny wybór na wellness – do rozpieszczania ciała, ducha i podniebienia. Bogactwo wód termalnych w słoweńskich spa zapewni zdrowie i dobre samopoczucie. Idylliczne otoczenie i śpiew ptaków na wzgórzach Haloze, młyny na rzece Mura, malownicze domki winiarskie – zidanice w regionie Dolenjska oraz jaskinie Repnice w regionie Posavje to tylko niektóre powody, dla których warto odwiedzić Słowenię. Wyobraźnię karmią liczne zamki, historie hrabstwa Celje oraz podążanie śladami starożytnych Rzymian w Celje i Ptuj, najstarszym mieście w Słowenii. 

(TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: