Europa Miejsca Słowacja

Urokliwy Liptów – mało znana kraina na Słowacji

 

Do Liptowa ściągają nie tylko pasjonaci górskich wędrówek, ale także turyści spragnieni niezwykłych wrażeń. Na zdobywców czekają tu najwyższe słowackie szczyty a pośród nich relaks i odprężenie.

Tatrzański region słynie między innymi z uzdrowisk termalnych, aquaparków oraz ośrodków wellness & SPA. Głowne z nich to Tatralandia i Beszeniowa. Przyjemnie jest tutaj podziwiać malownicze widoki, kosztować smacznej lokalnej kuchni, zarówno w regionalnych kolibach, jak i wysublimowanych restauracjach o orientalnych nutach. Niespokojne duchy w Liptowie również znajdą coś dla siebie. Do dyspozycji mają gokarty, bungee trampolinę na Chopoku czy funflight w Tatralandii. To z pewnością zapewni im mocny zastrzyk emocji i adrenaliny.

[metaslider id=800]

Nad i pod ziemią

W Liptowie nie trzeba zdobywać szczytów, by w pełni obcować z tatrzańską przyrodą. Region oferuje wiele tras dla romantycznych spacerów ale także przygotowanych na rodzinne wyprawy. Można wybrać trasę wokół największego jeziora lodowcowego w Niskich Tatrach – Wrbickiego Stawu. Ta trasa liczy zaledwie 1 kilometr ale oferuje przyjemny odpoczynek w ciszy lasu i przepiękne widoki na grzbiety Niskich Tatr. Warto odwiedzić Dolinę Kwaczańską, gdzie łączą się trzy potoki, a tuż obok stoją dwa stare drewniane młyny. Ciekawą wyprawą dla wielbicieli wiosek z duszą z pewnością okaże się wypad do góralskiej wsi Wikoliniec, wpisanej na listę światowego dziedzictwa przyrody i kultury UNESCO. U podnóża góry Sidorovo, stoi 45 dawnych oryginalnych chłopskich domków z drewna, których ściany są pokryte gliną, a dachy przykryte strzechą. Zabudowania powstawały głównie w XIX wieku a cała osada, choć przypomina skansen, nadal jest zamieszkiwana.

Na turystów w Liptowie czeka również sporo przygód pod ziemią. Niedźwiedzia Sztolnia zaprasza na spacer korytarzami starej kopalni złota – tunel rozpoczyna się w Dolinie Żarskiej. Sztolnia nie ma własnego oświetlenia i trzeba ją zwiedzać z latarkami. Spacer mokrymi korytarzami, kapiąca z góry woda i pojawiające się co chwila małe elfy, czyli malutkie statuetki gnomów górniczych, dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Na południowych zboczach masywu Dziumbiera znajdziemy Jaskinię Martwych Nietoperzy. Nazwę tę jaskinia zawdzięcza znalezisku kości nietoperzy pochodzących sprzed około 6 tysięcy lat. Jaskinię mogą zwiedzać zarówno mniej, jak i bardziej doświadczeni turyści, ale pod czujnym okiem przewodników, w niewielkich grupkach, nieprzekraczających 10 osób. Jaskinia oferuje dość surowe warunki: skąpe oświetlenie elektryczne i tylko naprawdę niezbędne ułatwienia techniczne. Tras jest kilka: podstawowa trwa około 1,5 godziny, a dla bardziej zaawansowanych przewodnicy mają program nawet 5-godzinny, z elementami wspinaczki, zjazdami na linie itp.

Z adrenaliną za pan brat

Na żądnych mocnych wrażeń czekają gokarty górskie, którymi można jeździć na Chopoku dość trudną trasą z Chopoka do Priehyby. Z tej rozrywki mogą skorzystać nie tylko zapaleni rajdowcy, lecz także rodzice z dziećmi – specjalnie dla nich przygotowano łatwą i przyjemną trasę na odcinku Koliesko–Biela Púť.

Ponadto na stacji Priehyba czeka kolejna zabawa z dreszczykiem emocji: bungee trampolina. Każdy chętny do skakania zakłada specjalną uprząż z elastycznymi linami połączonymi z linowym systemem podnoszenia, który zapewnia maksymalne wsparcie przy skoku. Ta rozrywka jest przeznaczona zarówno dla dużych, jak i małych.

Natomiast amatorzy latania znajdą dużą porcję emocji w tunelu aerodynamicznym Hurricane Factory w Tatralandii. W przeszklonej komorze lotu o wysokości aż 14 metrów powietrze osiąga prędkość 270 kilometrów na godzinę, co odpowiada sile prawdziwego huraganu. Lot na szczęście odbywa się pod opieką doświadczonego instruktora.

SPA i romantyczne kolacje

Zmęczeni po całym dniu liptowskich rozrywek, ukojenie znajdziemy w uzdrowiskach termalnych i aquaparkach. Dwa główne centra wellness & SPA znajdziemy w Tatralandii oraz w Beszeniowej. W Tatralandii powstał Saunowy Świat Celtów, a w nim między innymi łaźnie parowe, suche, tepidaria, kąpiel Kneippa oraz oczywiście jacuzzi. Do tego w ramach wellness goście mogą skorzystać z bogatej oferty zabiegów i masaży relaksacyjnych oraz leczniczych. W Witalnym Świecie w Gino Paradise Besenova można skorzystać z dobrodziejstw sauny fińskiej czy łaźni rzymskiej, lodowego basenu, a także licznych inhalacji, zabiegów i masaży.

Po wodnym relaksie, gdy słońce już zajdzie, warto wjechać kolejką linową na sam szczyt Chopoka, do restauracji Rotunda i spędzić w niej wyjątkowy wieczór w blasku księżyca i otoczeniu majestatycznych gór.

Restauracja oferuje panoramiczny widok na Tatry, Liptów i Dolinę Górnego Hronu (słow. Horehronie). Podczas kolacji kelnerzy zaserwują aż 5 dań. Wieczór w Rotundzie to doskonała propozycja nie tylko dla zakochanych par czy samotników szukających wyciszenia. W menu znajduje się również specjalny zestaw dla dzieci, więc rodzice ze swymi pociechami również spędzą tu mile czas. (TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics