Rząd Tajlandii zatwierdził projekt Airport City, który zostanie zrealizowany we Wschodnim Korytarzu Gospodarczym i będzie służyć podróżnym oraz biznesmenom kompleksową obsługą turystyczną i rekreacyjną. Premier Tajlandii, gen. Prayut Chan-o-cha, powiedział, że Airport City zostanie zbudowany na działce o powierzchni 1,032 rai jako część projektu Eastern Airport City (EECa). Jego celem jest stworzenie strefy wolnego handlu we wschodnim korytarzu gospodarczym ( EWG). Plany dla Airport City obejmują udogodnienia dla usług całodobowych, w tym pięciogwiazdkowe hotele, domy towarowe, sklepy wolnocłowe, restauracje z gwiazdką MICHELIN, hale wystawowe i konferencyjne oraz kompleksy rozrywkowe.
Airport City ma uzyskiwać wpływy finansowe od odwiedzających, którzy będą korzystali z portu jako miejsca tranzytowego ale także od jego mieszkańców. Premier powiedział, że pojawią się zachęty dla promocji projektu. Wspomniał o ułatwieniach związanych z podatkiem od wartości dodanej i podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a także o kompleksowych usługach w zakresie wniosków wizowych i pozwoleń na pracę oraz złagodzeniu przepisów dla zagranicznych pracowników w dziedzinach, których potrzebuje Tajlandia.
Międzynarodowy port lotniczy U-Tapao w pobliżu Pattaya w Tajlandii przechodzi gruntowną modernizację, aby stać się jednym z najbardziej innowacyjnych lotnisk i multimodalnych węzłów transportowych w regionie Azji. Projekt rozwoju, nazwany U-Tapao International Airport i Eastern Airport City Development Project, jest częścią programu Wschodniego Korytarza Gospodarczego (EWG) Tajlandii, którego celem jest rozwój wschodnich prowincji kraju. Projekt modernizacji obejmie szacunkową inwestycję w wysokości 290 miliardów THB (9 miliardów dolarów) i stworzy 15,600 miejsc pracy w ciągu pierwszych 5 lat. Rozbudowane lotnisko ma rozpocząć działalność komercyjną w 2025 roku.
Lotnisko U-Tapao zostanie przekształcone w trzecie międzynarodowe lotnisko w Bangkoku i połączone z międzynarodowym lotniskiem Don Mueang i międzynarodowym lotniskiem Suvarnabhumi szybkimi pociągami. W ramach projektu rozbudowy powstanie również centrum rozwoju Centrum Przemysłu Turystycznego i Logistyki oraz Lotnictwa EEC i Aerotropolis Wschodniego. Lotnisko zostanie przekształcone w hub lotniczy obsługujący różne branże, turystykę i logistykę EEC. Zajmujące 1040 ha lotnisko jest wspólnym lotniskiem cywilno-wojskowym położonym w dystrykcie Ban Chang w prowincji Rayong. Znajduje się około 30 km od Pattaya, Chonburi i Map Ta Phut Industrial Estate. Projekt modernizacji umożliwi lotnisku obsługę zarówno samolotów pasażerskich, jak i towarowych. Będzie to budowa trzeciego terminalu pasażerskiego, kompleksu logistyczno-towarowego, centrum transportu naziemnego o powierzchni 30 000 m² połączonego z budynkiem terminalu różnymi opcjami transportowymi, wioski cargo o powierzchni 470 000 m² oraz strefy wolnego handlu o przepustowości 3 mln ton rocznie oraz centrum handlowe.
Rozbudowa dostarczy nową powierzchnię 450 000 m² w postaci budynków terminalu pasażerskiego o zdolności do obsługi 60 milionów pasażerów rocznie oraz 124 stanowiska dla samolotów. Powstaną również zaawansowane udogodnienia, takie jak automatyczne przemieszczanie osób (APM), samodzielna odprawa i system samodzielnego zrzutu bagażu.
Plan rozwoju będzie realizowany w czterech fazach. Do ukończenia w 2024 r. pierwszy etap będzie obejmował utworzenie 157 000 m² budynku terminalu pasażerskiego, powierzchni handlowej, parkingu, 60 stanowisk dla samolotów oraz centrum transportu naziemnego. Będzie mógł przyjąć 15,9 mln pasażerów rocznie.
W drugiej fazie powstanie 16 stanowisk dla samolotów i budynek terminalu pasażerskiego o powierzchni 107 000 m² z APM i zautomatyzowanymi przejściami. Planowany do ukończenia do 2030 roku, zwiększy przepustowość pasażerów do 30 mln rocznie.
W trzecim etapie drugi terminal pasażerski zostanie powiększony o 107 000 m² i powstanie APM wraz z 34 stanowiskami dla samolotów. Przepustowość lotniska zostanie dodatkowo zwiększona do 60 mln, po zakończeniu trzeciego etapu w 2042 roku.
Projekt obejmuje również bramę komercyjną o powierzchni 400 000 m², obejmującą strefę wolnocłową i inne udogodnienia, takie jak hotele, pasaże handlowe i restauracje. W parku biznesowym i Airport City o powierzchni miliona metrów kwadratowych powstaną biurowce, powierzchnie wystawiennicze i centra handlowe. Lotnisko posiada już pas startowy o długości 3,5 km i szerokości 60 m. Drugi pas startowy o długości 3,5 km, który może pomieścić wszystkie modele samolotów, będzie gotowy do 2024 r. Pas startowy znajduje się obecnie w fazie projektowania i oceny wpływu na środowisko (EHIA).
Rozbudowa lotniska od strony lądu (Eastern Airport City) stworzy nową bramę komercyjną, która przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu. Masterplan Airport City lub Aerocity uwzględnia potrzeby podróżnych i przewiduje rozwój nowoczesnych domów, powierzchni biurowych i handlowych, rynków, deptaków, a także hoteli i restauracji. Plan ma na celu zapewnienie połączeń intermodalnych za pośrednictwem naziemnego centrum transportu i stacji szybkiej kolei, zachęcając do korzystania z zrównoważonego transportu.
Dodatkowo w ramach projektu powstanie centrum remontowo-remontowe (MRO), centrum szkolenia lotniczego, elektrownia i inne obiekty towarzyszące, w tym zakład uzdatniania wody, oczyszczalnia ścieków i serwis paliw lotniczych. Będzie obejmować prace budowlane i budowę drugiej wieży kontroli ruchu lotniczego, zdolnej do obsługi 70 lotów na godzinę. Energia elektryczna będzie wytwarzana w systemie hybrydowym z elektrociepłowni zasilanej gazem ziemnym i energią słoneczną. Oczekuje się, że powstanie w 2024 r. hybrydowy system produkcji energii elektrycznej będzie miał moc 95 MW, a inteligentny system magazynowania energii będzie miał pojemność 50 MW.