Hévíz, Węgry – jedyne takie miejsce na świecie
Węgry

Hévíz, Węgry – jedyne takie miejsce na świecie

Jezioro termalne w Hévíz jest unikatem w skali światowej. Dzięki bogatej zawartości związków mineralnych posiada właściwości lecznicze, a bijące pod nim gorące źródło sprawia, że kąpieli można zażywać przez cały rok. Wizyta w Hévíz to niezwykłe okoliczności przyrody oraz bezcenne chwile relaksu.

Mało kto wie, że jeden z przyrodniczych cudów znajduje się tak blisko. Jezioro w Hévíz usytuowane jest zaledwie 200 kilometrów od Budapesztu. Warto wsiąść w samochód lub skusić się na lot w atrakcyjnej cenie i choć na weekend przenieść się w miejsce, w którym czas płynie wolniej, a piękno natury zaskakuje na każdym kroku.

Jezioro Heviz, fot. archiwum redakcji

Jezioro cud

Jezioro w Hévíz jest największym na świecie biologicznie aktywnym jeziorem termalnym, w którym można pływać. Jego powierzchnia to 4,4 ha, a temperatura wody waha się od 24°C zimą do 36°C latem. Warunki te sprzyjają całorocznym kąpielom oraz uprawie tropikalnych lilii wodnych, których obecność nadaje akwenowi bajeczny wygląd. Atutem jeziora jest też jego czystość. Z podziemnego źródła bije 410 litrów gorącej wody na sekundę, dzięki czemu w ciągu trzech dni woda wymienia się całkowicie.

Jezioro Heviz, fot. archiwum redakcji

Największym walorem jeziora są jednak jego właściwości lecznicze, które były cenione już przez starożytnych Rzymian w II wieku naszej ery. Jedna z legend głosi, że Matka Boska stworzyła źródło w Hévíz na prośbę niani modlącej się o zdrowie cesarza Teodozjusza I Wielkiego. Na dnie jeziora znajdują się torf oraz borowiny, a woda wyróżnia się dużą zawartością związków mineralnych m.in. wapnia, magnezu i siarki.

Sielska sceneria

Hévíz to urokliwe 5-tysięczne miasteczko uzdrowiskowe oddalone 6 km od jeziora Balaton. Posiada tytuł najpiękniej ukwieconego miasta Węgier, a w maju ubiegłego roku otrzymało Europejską Nagrodę Innowacji w kategorii Innowacyjne Spa i Destynacja Uzdrowiskowa przyznaną przez Europejskie Stowarzyszenie Spa (European Spas Association). Dzięki głównej atrakcji, największemu jezioru termalnemu Europy, kultura uzdrowiskowa Hévíz rozwija się już blisko 220 lat. Liczba polskich turystów odwiedzających miasto wciąż rośnie, a standard bazy noclegowej jest na coraz wyższym poziomie.

Wyjątkowy wypoczynek

Wizyta w Hévíz nie musi wiązać się wyłącznie z leczeniem oraz profilaktyką, szczególnie wiosną czy latem kiedy miasto kwiatów rozkwita, a pogoda zachęca do spacerów. Jezioro otoczone jest lasem z egzotycznymi drzewami, wśród których odnaleźć można wiecznie zielone cypryśniki. W mieście z kolei nie brakuje klimatycznych kawiarni oraz restauracji oferujących miejscowe specjały i wyborne wina.

W Hévíz, oprócz kąpieli w jeziorze termalnym i tradycyjnych zabiegów, dostępna jest szeroka oferta usług spa i wellness w hotelach o wysokim standardzie, w których do zabiegów medycznych stosuje się leczniczą wodę z jeziora. Na gości czekają sauny, masaże relaksacyjne, zabiegi kosmetyczne oraz zdrowe i smaczne menu. Na bazę noclegową składa się 10 000 miejsc, od prywatnych kwater po 5-gwiazdkowe hotele.

Heviz miasteczko, fot. archiwum redakcji

Dla wielu osób wypoczynek w Hévíz bywa motywacją do rozpoczęcia zbalansowanego i zdrowego stylu życia. Optymalna kuracja lecznicza trwa 15 dni, gdy jednak nie jest to możliwe, warto skosztować zdrowego relaksu podczas krótszych pobytów.

Pozostałe atrakcje turystyczne

Hévíz i okolice to doskonały punkt wypadowy dla miłośników wycieczek rowerowych. Lokalne szlaki turystyczne prowadzą zarówno do ruin pięknych zamków, jak i nad sam brzeg Balatonu, największego jeziora Europy Środkowej. W regionie nie brakuje ofert aktywnego wypoczynku, a kalendarz kulturalny miasta jest wypełniony różnorodnymi wydarzeniami artystycznymi przez cały rok.

Więcej informacji na www.heviz.hu/pl. (TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics