Wkrótce ludzie wyruszą poza Księżyc
Aktualnosci Technologie

Wkrótce ludzie wyruszą poza Księżyc

Budowa oficjalnie rozpocznie się na statku kosmicznym, który ma realizować cel powrotu amerykańskich astronautów na Księżyc. Technicy i inżynierowie Lockheed Martin z NASA Michoud Assembly Facility w pobliżu Nowego Orleanu zebrali razem pierwsze dwa elementy kapsuły modułu załogi Orion do Exploration Mission-2 (EM-2).

Orion jest amerykańskim statkiem eksploracyjnym, a misja EM-2 będzie jego pierwszym lotem z astronautami na pokładzie. Zabierze ich dalej do Układu Słonecznego niż kiedykolwiek było to możliwe wcześniej. Ten lot, który odbędzie się przy użyciu rakiety Space Launch System (SLS), zapoczątkuje nową erę eksploracji kosmosu, kładąc podwaliny pod księżycową Deep Space Gateway NASA, a ostatecznie umożliwi misje ludzkie na Marsa.

„Orion ma niesamowitą dynamikę. Kończymy montaż statku kosmicznego EM-1 Orion na Florydzie, a jednocześnie rozpoczynamy produkcję od pierwszego, który będzie nosił załogę „- powiedział Mike Hawes, wiceprezes Lockheed Martin i kierownik programu w firmie Orion. „To nie tylko najbardziej zaawansowany statek kosmiczny jaki kiedykolwiek zbudowano, jego produkcja będzie bardziej wydajna niż jakakolwiek poprzednia kapsuła. Na przykład, popatrzcie na postęp jaki dokonaliśmy na zbiorniku ciśnieniowym EM-2 w porównaniu z pierwszym, który zbudowaliśmy. Najnowsza wersja jest o 30 procent lżejsza i ma o 80 procent mniej części. To oznacza znacznie bardziej opłacalny i zdolny statek kosmiczny.”

Zaprojektowany specjalnie, aby sprostać surowym i wymagającym warunkom podróży w kosmosie, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i wydajności załogi, główna struktura modułu załogi lub naczynia ciśnieniowego składa się z siedmiu dużych obrabianych części ze stopu aluminium, które są ze sobą spawane w celu wytworzenia mocnego , ale lekka, szczelna kapsuła. Pierwszy spaw łączył przednią przegrodę z sekcją tunelu, tworząc górną część statku kosmicznego.

Kapsuła zbiornika ciśnieniowego będzie nadal budowana na wiosnę i lato w Michoud z trzema panelami stożkowymi, dużą lufą i grodzią rufową. Po zakończeniu we wrześniu zostanie on wysłany do Centrum Kosmicznego Kennedy’ego, gdzie zespół Lockheed Martin wykona montaż i test statku kosmicznego EM-2.
„Moduły załogi EM-1 i EM-2 są bardzo podobne w konstrukcji, ale od czasu zbudowania EM-1 wprowadziliśmy wiele ulepszeń, w tym procesy, harmonogramy i łańcuch dostaw, co przyczynia się do obniżenia kosztów i szybszego produkcji „, powiedział Paul Anderson, dyrektor produkcji Orion EM-2 w Lockheed Martin.

Ale historyczne znaczenie tej misji Oriona nie jest stracone przez Andersona i jego zespół. „Każdy z tych statków kosmicznych jest ważny, ale zdajemy sobie sprawę, że kapsuła EM-2 jest wyjątkowa, ponieważ to ona pierwsza przenosi astronautów z powrotem na Księżyc, czego nie robiliśmy od dłuższego czasu. Jest to coś, o czym myślimy każdego dnia.”

źródło: materiały prasowe

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics