Włoskie Trentino promuje narty o świcie i po zmroku
Aktualnosci Narty Włochy

Włoskie Trentino promuje narty o świcie i po zmroku

Jazda na nartach o świcie lub po zmroku jest pomysłem Włochów mającym sprawić, że zimowy urlop stanie się wyjątkowym przeżyciem. W Trentino można doświadczyć obu przyjemności dzięki programowi Trentino Ski Sunrise oraz rozbudowanej sieci oświetlonych tras. Natomiast w San Martino di Castrozza podczas przejażdżki ratrakiem Pistenbully odkryjesz, jak przygotowuje się trasy narciarskie.

Zdążyć przed świtem

Niewielu narciarzy dotąd mogło podziwiać ten czarujący widok – kiedy to pierwsze promyki słońca barwią ośnieżone szczyty, a na pustych stokach panuje niezmącona niczym cisza. Tego właśnie można doświadczyć w Trentino od stycznia do początku kwietnia, dzięki programowi Trentino Ski Sunrise. Na licznych obszarach narciarskich w Trentino miłośnicy białego szaleństwa mają dostęp już o świcie do głównych wyciągów, którymi mogą dojechać do najbardziej znanych, ekscytujących tras. Pierwszy postój jest zawsze w schronisku, gdzie można posilić się śniadaniem na słodko lub na słono oraz mocną włoską kawą. Następnie czas na podbój tras w asyście tutejszych instruktorów jazdy, właśnie kiedy pierwsze promyki słońca muskają świeżo ubity śnieg. Połączenie złocistego światła z górską scenerią i jeszcze o tej porze pustymi stokami jest hipnotyzujące.

Trentino Ski Sunrise ograniczało się dotąd do sobót, jednak ze względu na szerokie zainteresowanie inicjatywa ta odbywa się teraz również w tygodniu. Jeśli jednak narty to nie Twój żywioł, nie martw się i głowa do góry! Weź ze sobą specjalne buty do wspinaczki lub obuwie na śnieg i po śniadaniu wyrusz na wyprawę z przewodnikiem otoczony przenikającą ciszą oprószonego świeżym śniegiem poranka.

narty po zmierzchu

Na wielu obszarach w Trentino kusi także nocna jazda na nartach. Uwielbiają ją tutejsi mieszkańcy, a kto raz jej spróbuje, na pewno złapie bakcyla. Zapewne część przyjemności związanej z tym przeżyciem płynie z faktu, że bierze się udział w czymś zupełnie wyjątkowym i oryginalnym. W końcu zjeżdżasz po górskich zboczach, kiedy to reszta narciarzy wygodnie wypoczywa w hotelowych łóżkach. Potem jednak doświadcza się innych uczuć. Otóż nocna jazda po oświetlonej trasie oddala wszystko to, co może rozpraszać uwagę w ciągu dnia. Widzisz tylko śnieg przed sobą i całkowicie skupiasz się na szybkości oraz płynności zakrętów. Teraz wreszcie koncentrujesz się na sto procent – ty, narty i nic więcej!

Madonna di Campiglio było pierwszym obszarem narciarskim w Trentino oferującym nocną jazdę na stromych stokach i dostarczającej dreszczyku trasie 3-Tre, która tuż przed Bożym Narodzeniem gości zawody Pucharu Świata. W Val Rendena narciarze biegowi mogą cieszyć się oświetloną, 3-kilometrową trasą na obszarze Pinzolo-Carisolo, a miłośnicy biegów zjazdowych pokochają trasę Bolbeno i jego nowe oświetlenie obejmujące cały stok. Kolejnym popularnym celem dla wielbicieli nocnej jazdy na nartach jest Val di Sole. W Marilleva oświetlona jest trasa ‘Biancaneve’, na przełęczy Passo del Tonale – ‘Valena’, w Peio – ‘Mezoli’. W Val di Fiemme biegi narciarskie nocą można uprawiać na trasie ‘Olimpia’ położonej nad jeziorem Tesero, na obszarze Cermis.

W Valsugana, na przełęczy Passo Brocon, system kolejek Funivie Lagorai umożliwia dojazd do trzech oświetlonych tras: oślej łączki dla najmłodszych oraz dwóch trudnych tras: ‘Piloni’ i ‘Bosco’. W Andalo, na płaskowyżu Altopiano della Paganella, narciarze mogą zjeżdżać na oświetlonej trasie ‘Cacciatori 1’, natomiast narciarstwo biegowe można uprawiać po zmierzchu na trzykilometrowym obszarze nad jeziorem.
W San Martino di Castrozza narciarze mają do dyspozycji trasę oświetloną przez czterdzieści latarni, a miłośnicy freestyle’u mogą ćwiczyć skoki i tricki w oświetlonym Colverde Snowpark. Podobnych emocji doświadczyć można na trasie Mount Nock w Ruffré-Mendola w Val di Non, a także w San Giacomo na płaskowyżu Altopiano di Brentonico na 2-kilometrowej trasie przeznaczonej do narciarstwa biegowego.
Nie tylko narciarze mogą cieszyć się stokami nocą. W Alpe Cimbra nocna zabawa możliwa jest też na zjeździe saneczkowym Moos. Monte Bondone proponuje wieczory Happy Snow na niektórych oświetlonych trasach oraz w Snowparku. Widok ze stoków na oświetlone ulice Trydentu doda jeszcze większego uroku temu wyjątkowemu przeżyciu.

Sekret doskonale przygotowanego śniegu

Zastawiałeś się kiedyś, dlaczego tak łatwo jeździ się po trasach rano, natomiast po południu wiąże się to z większym wysiłkiem? Wszystko stanie się jasne, jeśli wybierzesz się na przejażdżkę ratrakiem Tognola w San Martino di Castrozza. Każdego popołudnia o 16:30 potężny ratrak Pistenbully zabiera gości na godzinną przejażdżkę. Zadaniem maszyny jest dokładne wygładzenie i ubicie śniegu, dzięki czemu miłośnicy białego szaleństwa mogą rozkoszować się przyjemnością jazdy w idealnych warunkach. Wyprawa ratrakiem z pewnością podaruje Ci nową perspektywę postrzegania trasy oczyma osób, które o nią codziennie dbają. Twoja pasja do narciarstwa stanie się jeszcze głębsza. (TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics