Cały świat solidaryzuje się z Sri Lanką, po atakach terrorystycznych w Wielką Niedzielę
Aktualnosci Azja

Cały świat solidaryzuje się z Sri Lanką, po atakach terrorystycznych w Wielką Niedzielę

Po aktach terroru jakie na Sri Lance miały miejsce wczoraj, w Niedzielę Wielkanocną kraj potrzebuje solidarności i pomocy. W Poniedziałek Wielkanocny na Sri Lankę napływają gesty solidarności z każdego zakątka świata. „Jestem muzułmaninem i potępiam atak terrorystyczny na Sri Lance. Atak na ludy i religie jest obrzydliwy. W stosunku do tych, którzy je popełnili, należy podjąć kroki prawne. Ludzkość ocali pokój i stabilność. ”, to jeden z pozostawionych komentarzy.


  • Rząd Sri Lanki ogłosił, że wczorajsze zamachy przeprowadziła radykalna lokalna organizacja islamska o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ). Jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri Lance, poinformował minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne.

Na terenie całej Sri Lanki w poniedziałek o północy miejscowego czasu wprowadzono stan wyjątkowy, poinformowała kandelaria prezydenta Maithripali Siriseny.

Według najnowszych informacji z Sri Lanki dotyczących ośmiu bombowych ataków terrorystycznych, jakie miały miejsce w niedzielę wielkanocną liczna zabitych to 290 osób i ponad 500 rannych.

Wśród zabitych są również turyści zagraniczni, w tym 3 z Indii, 1 z Portugalii, 2 z Turcji, 3 z Wielkiej Brytanii, 1 z obywatel USA i 1 z Wielkiej Brytanii. 9 cudzoziemców uważa się za zaginionych, zaś 25 niezidentyfikowanych ciał uważa się również za cudzoziemców.

Ambasada Niemiec pracuje nad identyfikacją potencjalnych niemieckich turystów wśród ofiar.

Wybuchy bomb zostały zgłoszone wczoraj w ośmiu lokalizacjach

  • Katuwapitiya Church
  • Kochikade Church
  • Church in Batticaloa
  • Shangri-La Hotel, Colombo
  • Cinnamon Grand hotel
  • Kingsbury Hotel, Colombo
  • Dehiwala
  • Dematagoda

Wczoraj wieczorem odkryto improwizowane urządzenie wybuchowe (IED) w pobliżu międzynarodowego lotniska Bandaranaike w Kolombo. IED został skutecznie rozbrojony i zdetonowany przez członków Sił Powietrznych Sri Lanki. Bomba została odkryta w pobliżu drogi Adiambalama, w bliskiej odległości od Lotniska, na kilka godzin przed planowanym powrotem do kraju prezydenta Maithripala Sirisena.

Według Wydziału Przestępczości Policji Sri Lanki (CCD) 13 osób związanych z atakiem zeszłej nocy zostało aresztowanych, a 10 z nich zostało później przekazanych do aresztu w celu przeprowadzenia dalszych dochodzeń.

Funkcjonariusze policji Wellwatte późno nocy zdołali zarekwirować furgonetkę i aresztować kierowcę, którego prawdopodobnie wykorzystano do transportu napastników. Do tej pory w związku z incydentami aresztowano 24 osoby.

Szkoły i uniwersytety pozostają zamknięte, zaplanowane egzaminy zostały przełożone. Giełda papierów wartościowych w Colombo ogłosiła wczoraj, że pozostanie zamknięta i nie będą prowadzone na niej żadne operacje aż do odwołania.

Stany Zjednoczone Ameryki i Wielka Brytania wydały zalecenia dotyczące podróży dla Sri Lanki dla swoich obywateli.

Obecnie na Sri Lance obowiązuje godzina policyjna i media społecznościowe oraz zamykanie wiadomości błyskawicznych.

Sri Lanka planowała podwoić przyjazdy turystów w przyszłym roku.  Teraz po atakach, może być dużym wyzwaniem.

Ataki, które miały miejsce wczoraj, wywołały również międzynarodowe potępienie.

Słowa solidarności napływają z całego świata

PAPIEŻ FRANCISZEK

„Przyjmuję ze smutkiem i bólem wiadomości o ciężkich atakach, właśnie dzisiaj, Wielkanoc, przyniosła żałobę i ból kościołom i innym miejscom, w których zgromadzono ludzi na Sri Lance” – powiedział Papież przemawiając do dziesiątków tysięcy ludzi w St. Kwadrat, w Niedzielę Wielkanocną.

PREZYDENT ŚWIATOWEGO KONGRESU ŻYDÓW RONALD S. LAUDER

„Naród żydowski na całym świecie – w rzeczywistości wszyscy cywilizowani ludzie – potępiają to haniebne i oburzające działanie i apelują o zerową tolerancję dla tych, którzy używają terroru, aby osiągnąć swoje cele. Ten prawdziwie barbarzyński atak na pokojowych czcicieli w jednym z najświętszych dni w kalendarzu chrześcijańskim służy jako bolesne przypomnienie, że wojna z terroryzmem musi znajdować się na szczycie międzynarodowych priorytetów i być prowadzona nieustannie” – powiedział w oświadczeniu.

PREZYDENT STANÓW ZJEDNOCZONYCH DONALD TRUMP

„Stany Zjednoczone składają serdeczne kondolencje wielkim ludziom Sri Lanki. Jesteśmy gotowi pomóc!”- napisał na Twitterze.

PREZYDENT ROSJI WŁADYMIR PUTIN

„Władimir Putin złożył kondolencje prezydentowi Sri Lanki Maithripali Sirisenie w związku z tragicznymi konsekwencjami aktów terrorystycznych”, kondolencje przekazał na Twitterze.

KANCLERZ NIEMIEC ANGELA MERKEL

„To szokujące, że ludzie, którzy zebrali się, by świętować Wielkanoc, byli celem obłąkanych ataków”, napisała w liście kondolencyjnym do prezydenta Sri Lanki.

PREZYDENT FRANCJI EMMANUEL MACRON

„Wyrażamy głęboki smutek po atakach terrorystycznych na kościoły i hotele na Sri Lance. Zdecydowanie potępiamy te ohydne czyny. Cała nasza solidarność z mieszkańcami Sri Lanki i nasze myśli skierowane są do wszystkich krewnych ofiar tego Dnia Wielkanocnego – powiedział na Twitterze.

PREMIER PAKISTANU IMRAN KHAN

„Zdecydowanie potępiamy przerażający atak terrorystyczny na Sri Lance w niedzielę wielkanocną, w wyniku którego wielu ludzi utraciło cenne życie i są setki rannych. Moje głębokie kondolencje należą się naszym braciom z Sri Lanki. Pakistan pozostaje w pełnej solidarności ze Sri Lanką w godzinie smutku ”- napisał na Twitterze.

MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH IRANU MOHAMMAD JAVAD ZARIF

„Strasznie zasmucają ataki terrorystyczne na wyznawców Sri Lanki podczas Wielkanocy. Składamy kondolencje zaprzyjaźnionemu rządowi i mieszkańcom Sri Lanki. Jednoczymy się w naszych myślach i modlitwach z ofiarami i ich rodzinami. Terroryzm jest globalnym zagrożeniem bez religii: musi zostać potępiony i wyeliminowany na całym świecie ”, powiedział na Twitterze.

zdjęcia: tvn24, onet.pl

(TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics