Maroko odnotowuje wzrosty liczby turystów i zaprasza branżę turystyczną do współpracy
Afryka Aktualnosci BIZNES Maroko

Maroko odnotowuje wzrosty liczby turystów i zaprasza branżę turystyczną do współpracy

Dla marokańskiej turystyki rok 2017 był bardzo udany. Od zimy liczba turystów z Polski regularnie wzrasta, na co wpływ ma nie tylko stabilna sytuacja w Maroku, co zachęca Polaków do podróży do tego północnoafrykańskiego kraju, ale także uruchomienie bezpośrednich tanich połączeń lotniczych. Przedstawiciele Marokańskiego Narodowego Biura Turystyki w Polsce deklarują otwartość do rozmów o pogłębieniu współpracy na 2018 rok z polską branżą turystyczną podczas zbliżających się Targów TT Warsaw.

 Maroko od wielu lat jest obecne w ofercie polskich touroperatorów. Po okresie zmniejszenia ruchu turystycznego w poprzednich latach, rok 2017 z pewnością zapisze się jako ten, w którym polscy turyści ponownie zaczęli je odwiedzać. Jak mówi Rachid Ennaciri, dyrektor Marokańskiego Narodowego Biura Turystyki, wzrastająca liczba turystów z Polski to efekt zacieśniania współpracy z polskimi biurami podróży, uruchomienia bezpośrednich połączeń lotniczych, ale też skutecznej polityki bezpieczeństwa kraju. – To dla nas bardzo ważne, że odbudowujemy pozycję na rynku. Dbamy o turystów i ich bezpieczeństwo, dzięki czemu mogą spokojnie wypoczywać nad Oceanem Atlantyckim czy zwiedzać atrakcyjne turystycznie miejsca. Na przyszły rok zapotrzebowanie na Maroko ze strony największych polskich touroperatorów jest tak duże, że prognozujemy zwiększenie puli miejsc przeznaczonych na polski rynek o około 50% – tłumaczy Rachid Ennaciri.

koutoubia marrakech, fot. archiwum redakcji

Szybujące statystyki

Od lutego br. liczba polskich turystów w Maroku wyraźnie się zwiększa. Duży wzrost, średnio 68% w stosunku do tego samego okresu 2016 roku, odnotowano w miesiącach letnich, tj. od czerwca do końca sierpnia. Liczba gości z Polski przylatujących do Agadiru zwiększyła się aż o 85% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Według danych Marokańskiego Narodowego Biura Turystyki od stycznia do końca sierpnia br. niemal 32 tysiące Polaków odwiedziło Maroko.

Coraz więcej połączeń lotniczych

Znaczący wpływ na zwiększenie ruchu miało uruchomienie pod koniec czerwca bezpośrednich połączeń lotniczych z Warszawy do Agadiru liniami Wizz Air. Od października do Agadiru można też polecieć Wizz Airem z Wrocławia i Katowic oraz liniami Ryanair z Krakowa do Marrakeszu. Maroko zwiększa swoją siatkę połączeń także z innych krajów Europy Środkowej.

Plac Jemaa el Fna w Marakeszu, nocą zamienia się z bazaru w wielką restaurację pod gołym niebem, fot. archiwum redakcji

Lista przebojów

Niezmiennie miastem, do którego przylatuje najwięcej gości jest Agadir. Coraz więcej możliwości dotarcia oraz znajomość oferty dostępnej w regionie sprawia, że jest to popularne miejsce oraz dobry punkt wypadowy do zwiedzania środkowego i południowego Maroka.

Uwagę turystów przyciąga również Marrakesz. Liczne zabytki, pomniki historii i magia miasta działają na wyobraźnię podróżnych. Pod koniec października pojawił się kolejny pretekst do wizyty w „Czerwonym Mieście”. Zostało tam otwarte Muzeum Yvesa Saint Laurenta, francuskiego projektanta mody, przez lata związanego z Marrakeszem, który znacząco wpłynął na twórczość artysty.

Plaża nad Oceanem Atlantyckim w Agadirze, fot. archiwum redakcji

Maroko na TT Warsaw

Podczas Targów TT Warsaw, które odbędą się w dniach 23-25 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Maroko zaprezentuje się na stoisku C3 w Sali Marmurowej. Wspólnie z Marokańskim Narodowym Biurem Turystyki ofertę przygotują przedstawiciele hoteli i lokalnych biur podróży, liczący na kontakty z polską branżą turystyczną i indywidualnymi turystami. Reprezentowane będą hotele: SDS, Iberostar Morocco i Golden Palm Group oraz touroperatorzy: Travel Link, Global Voyages, Receptours i Atlas Outdoor.

Na stoisku przewidziane są też atrakcje. Będzie można posłuchać marokańskiej muzyki, wypić tradycyjną herbatę miętową czy zrobić tatuaż z henny. (TC)

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics