Sportowe emocje w Portugalii
Aktualnosci Europa Portugalia

Sportowe emocje w Portugalii

Rajdy samochodowe, regaty, zawody surfingowe, zloty żaglowców…. Planując tegoroczny urlop w Portugalii, warto wiedzieć w których regionach się odbywają. Oprócz słonecznych plaż, pięknych zabytków i doskonałej kuchni można tu liczyć na dobrą rozrywkę podczas licznych wydarzeń historycznych, kulinarnych, sportowych i muzycznych.

Azores Airlines Rallye na wyspie São Miguel – od 30 marca do 1 kwietnia 2017 r.

Zielona wyspa São Miguel już od 52 lat organizuje rajdy samochodowe. W tym roku Azores Airlines Rallye będzie pierwszym z ośmiu etapów FIA European Rally Championship (ERC). Najlepsi rajdowi kierowcy Europy jak zwykle będą musieli zmierzyć się z wąskimi drogami, żwirową nawierzchnią, zmienną pogodą i ostrymi zakrętami, m.in. wokół kaldery z malowniczym jeziorem Lagoa das Sete Cidades. W 2016 r. Rajdowi Mistrzowie Europy – Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran zajęli tam 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Wideo z wydarzenia z 2016 r. znajduje się na: www.youtube.com/watch?v=_PLN8AHlcSM.

Tall Ships Regatta w Sines, fot. Aporvela.pl

Rendez-Vous 2017 Tall Ships Regatta w Sines – od 28 kwietnia do 1 maja 2017 r.

Sines w regionie Alentejo jest miastem o długich tradycjach morskich oraz miejscem urodzenia wielkiego podróżnika Vasco da Gamy, który odkrył szlak morski z Europy do Indii. Nic więc dziwnego, że regaty wielkich żaglowców zawitają tu w drodze do Kanady. Podczas kilku dni cumowania w Sines będzie można zwiedzić statki, zobaczyć paradę załóg, obejrzeć pokaz ogni sztucznych oraz posłuchać koncertów.
Regaty odbywają się w ramach obchodów 150-lecia Konfederacji Kanady, a uczestniczące w nich żaglowce przepłyną 7 tysięcy mil morskich, przemierzając Atlantyk.

WRC Vodafone Rally de Portugal, fot. Rally de Portugal

Rajd Portugalii (Rally de Portugal) w regionie Porto e Norte – od 18 do 21 maja 2017 r.

Największy samochodowy rajd w Portugalii Rally de Portugal świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia. Na szóstym etapie klasyfikacji FIA World Rally Championship (WRC) jak zwykle będzie można zobaczyć najlepszych rajdowych kierowców świata. Swój udział zgłosiły już zespoły Citroëna, Hyundai, M-Sport i Toyoty. Trasa tegorocznego rajdu została zmieniona i wydłużona do ponad 349 km. Będzie wiodła m.in. przez takie miejscowości jak Guimarães, Lousada, Viana do Castelo, Ponte de Lima, Braga, Amarante i Fafe. W poprzednich latach zwycięzcami rajdu zostali Kris Meeke, Jari-Matti Latvala i Sébastien Ogier.
Wideo z imprezy z 2016 r. można zobaczyć na: https://youtu.be/TOvf7GTMczY.

Qingdao 2016, fot. Turismo de Portugal

Extreme Sailing Series w Funchal – od 29 czerwca do 2 lipca 2017 r.

Madera ponownie będzie gościć międzynarodowe regaty Extreme Sailing Series. Odbędzie się tam trzeci z ośmiu etapów tych zawodów. Najlepsi żeglarze świata zmierzą się w porcie Funchal ze zmiennym wiatrem i prądami morskimi, wykorzystując do maksimum swoje umiejętności oraz możliwości nowoczesnych i niezwykle zwrotnych katamaranów klasy GC32s. Łodzie te potrafią osiągać prędkość do 90 km na godzinę, zapewniając widzom emocjonujące widowisko. Wideo z regat z 2016 r. można zobaczyć na: https://youtu.be/FofOpCbWVOc.

Kolohe Andino (USA), Cascais 2015, fot. Turismo de Portugal

Zawody surfingowe MEO Rip Curl Pro Portugal w Peniche i Cascais – od 20 do 31 października 2017 r.

Początek jesieni to dla surferów ulubiony czas w Portugalii. Mogą wtedy liczyć na silne wiatry i wysokie fale, które przyciągają najlepszych zawodników świata. Na plażach w okolicy Peniche i Cascais odbywają się wówczas zawody MEO Rip Curl Pro Portugal, zaliczane do mistrzostw Men’s Samsung Galaxy Championship Tour. W Europie odbywają się tylko 2 etapy CT, w tym jeden właśnie w Portugalii. Dobrym spotem do obserwacji surferów jest plaża Praia de Supertubos, gdzie fale potrafią osiągać do 3 metrów wysokości. Wideo z zawodów z 2016 r. można zobaczyć na: https://youtu.be/TdSU-AC7Xi4.

Madeira Island Ultra Trail 2016, fot. NOWORDSproductions

 (MIUT) na Maderze – 22 kwietnia 2017 r.

Elitarny bieg MIUT stanowi prawdziwe wyzwanie dla biegaczy ultra: start o północy, 115 km długości, prawie 7100 m przewyższeń oraz wejście na dwa najwyższe szczyty Madery: Pico Ruivo (1862 m n.p.m.) i Pico do Areeiro (1818 m n.p.m.). Ogromny wysiłek trwający od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin biegu osładzają wyjątkowe widoki oraz 5 punktów do UTMB 2018. Trasa widzie z jednego krańca wyspy na drugi (z Porto Moniz do Machico), m.in. przez wiecznie zielony lasy wawrzynowe oraz wzdłuż levadas, charakterystycznych dla Madery kanałów nawadniających. Polski rekord w MIUT należy do Kamila Leśniaka (15:23:49, 6. miejsce w klasyfikacji generalnej). Bieg zaliczany jest do cyklu UTWT (Ultra Trail World Tour). Wideo promujące tegoroczny MIUT: https://youtu.be/wK6-0VIGNDM. (TC)

Źródło: materiały prasowe

Zdjęcie tytułowe: Azores Airlines Rallye na wyspie São Miguel, fot. AAR

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics