Aktualnosci LIFESTYLE

Dzień Kobiet na świecie

8 marca jest datą wyjątkową, obchodzony jest wtedy Dzień Kobiet. To międzynarodowe święto  zostało ustanowione w Stanach Zjednoczonych, w 1909 roku ku czci ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ale nie w każdym kraju na świecie jest dozwolone.

W Polsce Dzień Kobiet obchodzony jest od 1993 roku. A ponieważ były to czasy PRL-u sporo osób, w tym także kobiet uważa je za wytwór komunizmu i ignoruje. Natomiast jak pokazują obserwacje, w większości krajów na świecie, tego dnia Panie chętnie przyjmują upominki, kwiaty oraz życzenia. 

Jednakże nie w każdym kraju święto jest obchodzone jednakowo. Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem m.in. w Polsce, Białorusi, Albanii, na Ukrainie, Rumunii, w Rosji, Wietnamie, Zambii, Włoszech, Laosie, na Kubie i w Brazylii. W pewnych regionach na świecie – świętowanie tego dnia jest zabronione. Szczególnie uroczyście jest celebrowane w Rosji, gdzie Dzień Kobiet jest wolny od pracy. W Iranie zaś Dzień Kobiet jest zabroniony i może być powodem do stosowania przemocy. Tu warto przypomnieć wydarzenia z roku 2007, kiedy irańska policja pobiła 100 osób planujących obchody święta i zaaresztowała wiele kobiet. 

W Armenii po upadku Związku Radzieckiego zaniechano świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet, zamiast tego 7 kwietnia wprowadzono święto Piękna i macierzyństwa. Nowe święto stało się popularne pośród Ormian i jest obchodzone jako upamiętnienie jednego z głównych świąt kościoła ormiańskiego, zwiastowania. W Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia.

Włosi w przeciwieństwie do innych nacji obchodzą święto pań wyjątkowo hucznie i już tydzień wcześniej. Miasta zostają udekorowane okolicznościowymi plakatami. Tamtejsze kobiety także same się obdarowują, wręczając tego dnia prezenty matkom, siostrom, koleżankom… 8 marca każda kobieta dostaje bukiet kwiatów.

Chiny, w przeciwieństwie do Rosji przyznają paniom pół dnia wolnego w pracy. Natomiast w Wietnamie święto obchodzone jest dwukrotnie  w ciągu roku – 8 marca oraz 20 października. Kraj smoka pozostał przy sprawdzonych kanonach w zakresie upominków i paniom wręcza się przede wszystkim goździki.

Wielka Brytania promuje równouprawnienie i stawia na edukację o kobietach. Organizowane są spotkania i wykłady. 

W Rumunii i Portugalii Panie zwykle mają specyficzny sposób świętowania – bez panów, często organizując „babski wieczór” we własnym gronie.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics