Sowy – ptaki z pogranicza światów
KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW

Sowy – ptaki z pogranicza światów

Rzecz o sowach.

Ptaki z pogranicza światów

„Bądź cierpliwy. Prędzej czy później coś się poruszy”, pisze   Leigh Calvez, badaczka przyrody, autorka porywającej, bardzo osobistej opowieści o jednych z najbardziej skrytych stworzeń na świecie, obecnych na ziemi od 60 milionów lat! Raz w roku, podczas marcowej Nocy Sów, można je podglądać, kiedy te ptaki są najbardziej aktywne.

„Wychodzisz z lasu w niknącym świetle zapadającego wieczoru. Zaskakuje cię nagły ruch, gdy obok ciebie bezszelestnie przelatuje duży ptak. Serce wali ci w piersi, nie ze strachu, lecz z emocji, że widzisz dziką sowę” – zaczyna swoją opowieść Calvez. Wraz z nią mamy okazję poznać włochatkę małą, sosnoluba, sowę śnieżną, puszczyka plamistego, puszczyka kreskowanego, pójdźkę, sóweczkę dwuplamistą, uszatkę zwyczajną, uszatkę błotną, puszczyka mszarnego i puszczyka wirginijskiego.

Po mistrzowsku wprowadza nas do świata tych tajemniczych ptaków i nie sposób nie zarazić się jej entuzjazmem. Calvez z łatwością przekonuje, że spojrzenie na świat wielkimi sowimi oczami poszerza horyzonty. I zaprasza do przeżycia razem z nią nie jednej, ale jedenastu emocjonujących przygód. Na tropie kolejnych gatunków przemierza Stany Zjednoczone, ta wyprawa jest pełna dramatycznych zwrotów akcji, tajemnic, niespodzianek. To emocjonalny zapis wspaniałej przygody, jaką może być odkrywanie świata natury.

„Oparłam się o samochód, spoglądając w niebo, które teraz było gwiaździste. Chłód przeniknął mnie do szpiku kości, choć mimo to czułam ciepło w sercu. Tu w ciemności miałam wrażenie, że żyję, w sposób, w jaki nie żyłam od dłuższego czasu (…). Pozostałam z tym nowym uczuciem przez kolejną chwilę, starając się zapamiętać to miejsce, aby móc trafić tu ponownie. Głos tej małej sowy poruszył moją dziką duszę. Coraz donośniejsze Huu-huu… huup… huup… huup, sosnoluba zbliżało się do nas”, czytamy w „Rzeczy o sowach”.

W Polsce na wiosnę, w tym roku 24/25 marca, kiedy sowy są szczególnie aktywne, wielbicieli ptaków czeka niecodzienne wydarzenie – Noc Sów. Tej nocy bowiem w całym kraju wyruszą nocne wycieczki terenowe, żeby nasłuchiwać i obserwować sowy. Można się na nie zgłaszać, a mapę wydarzeń można śledzić na: http://nocsow.pl/
Aktualności: https://www.facebook.com/ptakipolskie/


„Rzecz o sowach”, Wydawnictwo MUZA. Patronem książki jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics