LIFESTYLE

Fotofestiwal 2023: Nadzieja

La Palma, fot. Kinga Wrona, Futures Talents

Niezwykłe zdjęcia z wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie. Kadry z dalekiej Kolumbii i walczącej z ociepleniem klimatu Grenlandii. Obrazy przepełnione lękiem o przyszłość świata i nadzieją, że jeszcze nie wszystko stracone. To wszystko na 22. Fotofestiwalu, Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi.  W centrum festiwalowym Art_Inkubator można obejrzeć wystawy z programu Nadzieja, pokazujące działania podjęte na przekór fatalistycznym narracjom o naszej rzeczywistości. „Zainspirowały nas słowa amerykańskiej pisarki i aktywistki Rebeki Solnit, że nadzieja domaga się działania; działanie nie jest możliwe bez nadziei”, mówią Krzysztof Candrowicz i Marta Szymańska, odpowiedzialni za program festiwalu.


fot. Gabriele Cecconi Program Otwarty

I tak na jednej z wystaw fotografka Nadège Mazars przybliża historię inkaskich i andyjskich społeczności rdzennych, które wypowiedziały wojnę koncernowi Coca-Coli. Uznana artystka wizualna Ursula Biemann pokazuje zaś wynik swoich podróży i badań od Grenlandii po Amerykę Południową i proponuje nowy sposób mówienia o światowym kryzysie klimatycznym. Pauline Hisbacqs z kolei w swoim projekcie przywołuje historię Pokojowego Obozu Kobiecego Greenham Common, w którym protestujące kobiety wykorzystały śpiew jako formę oporu wobec policji i sprzeciwu wobec zimnowojennej dominacji świata przez Stany Zjednoczone. Wystawy spięte tegorocznym hasłem festiwalu „Nadzieja” to w sumie kilkanaście projektów artystycznych, zmieniających  nasze patrzenie na współczesny świat.  Pokazują, że nawet w czasach największego mroku, w szczelinach niepewności kryją się pozytywne scenariusze, z których można skorzystać.

fot. Agnieszka Sejud, Program Otwarty
fot. Agnieszka Sejud, Program Otwarty

Fotofestiwal to także przekrój najciekawszych zjawisk współczesnej fotografii w ramach Programu Otwartego. Międzynarodowe jury wybrało do niego sześć projektów spośród kilkuset zgłoszeń z całego świata.  Znalazły się w nim imponujące wizualnie projekty dotykające problemów krajów Zatoki Perskiej, stosunku człowieka do wody w Sierra Leone czy życia i problemów przybrzeżnych społeczności Kolumbii. Na specjalnym pokazie slajdów tzw. Talentów Futures można też zobaczyć projekty bliskie współczesnej Europie: Ihara Hancharuka badającego zjawisko propagandy militarnej w Białorusi, projekty Lisy Bukreyevej i Marcina Kruka dotyczące wojny w Ukrainie oraz serię fotografii Kingi Wrony o wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie. W programie są jak zawsze projekcje filmowe, dyskusje, koncerty, a festiwal jest pretekstem do zwiedzania Łodzi w jej najlepszej odsłonie.

fot. Gabriele Cecconi, Program Otwarty
fot. Ngadi Smart, Program Otwarty

Fotofestiwal,  Łódż 15- 25 czerwca, www.fotofestiwal.com

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics