Europa Litwa podróże Wilno

LETNIE ATRAKCJE W WILNIE (LITWA)

W ramach przygotowań do 700. urodzin Wilna, których obchody oficjalnie rozpoczną się 25 stycznia 2023 r., tego lata miasto oferuje gościom różne doświadczenia kulturowe: od nieoczekiwanych tras biegnących przez najbardziej malownicze zakątki miasta, po wyjątkowe wycieczki gastronomiczne, niesamowite wydarzenia muzyczne oraz luksusowe SPA – tego wszystkiego można doświadczyć nawet podczas krótkiego pobytu.

Saulius Ziura ©

Doznania kulinarne: od kotleta po kijowsku po doskonały deser

Wybór doznań kulinarnych w Wilnie jest tak szeroki, że nie sposób nie znaleźć czegoś dla siebie. Ale jeśli zaprosić gości – to tylko do wyjątkowych miejsc! Wilno słynie nie tylko z dobrych restauracji, ale także z doskonałych lokali z deserami.

Pasaż Senatorski. Wybudowany na Starówce w XVII–XIX w. zespół pałacowy łączy miłośników dobrego jedzenia oraz promuje się hasłem „z grządki na talerz”, jednocząc litewskich rolników i rzemieślników. W ciągu kilku lat restauracje stały się lubianym miejscem, w którym ludzie spotykają się, aby delektować się pysznym jedzeniem, dobrym winem i szczerą gościnnością.

© Senatorių pasažas

Wycieczka z kolacją po Dzielnicy Szklanej. Producenci szkła osiedlili się w tej części Wilna w XIX w., stąd też pochodzi nazwa dzielnicy. Obecnie odbywa się tu wyjątkowa atrakcja – wycieczka kulinarna po czterech wspaniałych restauracjach i kawiarniach. Uczestnicy wycieczki nie tylko próbują różnych potraw kuchni bałtyckiej, irlandzkiej, wileńskiej królewskiej i żydowskiej, ale również poznają nieznane historie i legendy mieszkańców.

Kotlet po kijowsku w legendarnej restauracji „Neringa”. Restauracja słynąca od lat ze szczególnej aury, z ekskluzywnym wnętrzem oraz wieczorami z muzyką na żywo, po przebudowie stała się kultowym miejscem. Wilnianie i goście miasta przychodzą tutaj, aby skosztować legendarnego kotleta po kijowsku, przygotowywanego według starej i unikalnej receptury. Wnętrze restauracji, zaprojektowane przez słynnych litewskich architektów – braci Nasvytisów, nawiązuje do 1959 roku, a aura retro i dobre jedzenie przyciągają jak magnes. 

Stiklių str. Old town

Relaks w otoczeniu natury: od nowoczesnych SPA po kryształowe jeziora

Wilno oferuje nie tylko aktywną rozrywkę, ale także relaks po ciężkiej pracy: wystarczy udać się do centrum SPA lub podziwiać romantyczne zachody słońca nad najpiękniejszymi jeziorami.

Vilnius Grand Resort. Ten kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy to nowoczesne uzdrowisko, harmonijnie wkomponowane w krajobraz, z własnym polem golfowym, oryginalnym stylem, wykwintną kuchnią, które łączy najnowocześniejsze technologie ze starymi wschodnimi rytuałami leczniczymi. W dodatku położone jest zaledwie 20 minut drogi od centrum stolicy! 

Bokšto SPA. Najnowsze dzienne SPA w Wilnie jest wyjątkowe zarówno pod względem lokalizacji – położone przy brukowanej uliczce Starówki – jak i oferowanych usług. Oferta obejmuje 25-metrowy basen, solną i turecką saunę, a także jacuzzi i pokój ciszy. W historycznych piwnicach z XV–XVII w. czekają gabinety do zabiegów na ciało, twarz, dłonie i stopy, hammam, strefa wypoczynkowa oraz ogród ze ścieżką sensoryczną.

Neringa restaurant ©Norbert Tukaj

Odkrycia poza centrum miasta

Po zwiedzeniu Starówki, odwiedzin muzeów, posmakowaniu dań kuchni litewskiej i odpoczynku w parkach i skwerach, czas udać się na obrzeża miasta, które obiecują wiele niespodzianek.

Fabryka Dymu. Zaledwie 10 km od wileńskiej Starówki, w Nowej Wilejce, w XIX w. funkcjonowała tu fabryka kos. Teraz, po przebudowie, powstała tu przestrzeń dla wydarzeń kulturowych: od spektakli tańca współczesnego po wystawy współczesnego malarstwa, grafiki, fotografii, koncerty jazzowe i wydarzenia modowe – znawcy kultury znajdą coś dla siebie. W budynku mieści się również browar piwa kraftowego „Sakiškės”, można zarezerwować wycieczkę z degustacją tego trunku.

Pavilniu regioninis parkas belmontas is virsaus ruduo diena horizontali Walkable Vilnius

Szlak 100 km wokół Wilna. 100-kilometrowa trasa biegnie przez najpiękniejsze miejsca stolicy, gdzie nawet najstarsi mieszkańcy odkrywają nieznane zakątki. Cała trasa podzielona jest na odcinki, ma różny stopień trudności, można ją pokonywać biegając, spacerując lub jeżdżąc na rowerze – przypomina dziecięce zabawy, gwarantuje dobry nastrój i górę emocji na łonie natury.

2021 Saulius Ziura Sostines dienos ruduo vakaras Gedimino prospektas zmones scena
0-Ponama-VilonSpa ©Norbert-Tukaj

Wydarzenia kulturalne na ulicach, placach i skwerach

W najbliższych miesiącach mieszkańcy i goście stolicy zostaną zaproszeni na wyjątkowe imprezy, które odbędą się w salach koncertowych, parkach, na ulicach i placach miejskich. Wieczory i noce spędzone na słuchaniu muzyki i patrzeniu w rozgwieżdżone niebo na długo pozostaną w pamięci.

Noc Kultury 17 czerwca. Ta wyjątkowa noc oferuje pokazy muzyczne, taneczne, teatralne, filmowe, występy artystów na miejskich placach, a także nocne wizyty w galeriach sztuki, podziemiach kościelnych i budynkach nowoczesnej architektury. 

Monika Krilaviciene 2020 vasara vakaras Senatoriu pasazas kavines zmones

Midsummer Vilnius, 11–22 lipca. Festiwal odbywa się co roku w połowie lata na głównym dziedzińcu Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. W tym roku jego program jest jeszcze ciekawszy – od „Tiger Lillies” po „Al Di Meola” i litewską solistkę Violetę Urmanę.

Festiwal muzyczny „Vilnius 700” 25 lipca. W dniu patrona Wilna św. Krzysztofa miasto stanie się wyjątkową międzynarodową areną muzyczną. Niezależnie, czy jesteś fanem muzyki klasycznej, popularnej czy elektronicznej, zachwyci Cię ekskluzywny program, którego będzie można posłuchać siedząc na trawie. 

Dni Stolicy 2–4 września. Podczas wydarzenia odbywa się jarmark rzemieślniczy na tętniącej życiem Alei Giedymina, gdzie można kupić wyjątkowe upominki, a dodatkowo obejrzeć występy muzyczne, podziwiać wielkie koncerty na Placu Katedralnym i skosztować dobrego jedzenia.

2021 Saulius Ziura Sostines dienos ruduo vakaras Baltasis tiltas koncertas

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics