Nowa Zelandia – cuda natury nietknięte ludzką ręką
Australia i Oceania Miejsca Nowa Zelandia

Nowa Zelandia – cuda natury nietknięte ludzką ręką

Według mitologii Maorysów, którzy byli pierwszymi mieszkańcami tego lądu, tutaj dokonały się główne akty stworzenia świata. Na początku był Te Kore, a z niego narodziły się wielkie ciemności. Rangi – Ojciec Niebios i Papa – Matka Ziemia długo byli ze sobą złączeni. Ich dzieci były bardzo rozżalone na rodziców z powodu panującego wokół mroku i ciasnoty. Kłóciły się nieustannie ze sobą, pragnąc światła i przestrzeni. Wtedy właśnie bóg lasów i wszystkich żyjących stworzeń – Tane Mahuta z całych sił rozerwał więzi potężnych ciał matki i ojca, w ten sposób oddzielając ziemię od nieba. Tak właśnie powstał świat i Aotearoaświat długiej, białej chmury – nazywany obecnie Nową Zelandią.

Gorące źródła w okolicach Rotorua na Wyspie Północnej. Temperatura źródła sięga 80 st. C a gejzery wytryskują na wysokość 20-30 m. Wielobarwne tarasy naciekowe podobne są do tych, które występują w Parku Narodowym Yellowstone w USA. Fot. Nadine Simoner

Kraina zasiedlona została w X-XIV w. przez mieszkańców Polinezji, którzy byli przodkami Maorysów. Formalnie wyspy nowozelandzkie odkrył w 1642 r. holenderski żeglarz Abel Tasman, zaś w latach 1769-1770 James Cook badał ich wnętrze. Wtedy właśnie rozpoczęła się ich kolonizacja, która została zwieńczona podpisaniem w 1840 r. przez 500 przywódców maoryskich plemion i koronę brytyjską traktatu Waitangi, dokumentu uważanego przez historyków, jako tworzącego podwaliny państwowości Nowej Zelandii. Od 1856 r. Nowa Zelandia miała własny rząd w ramach korony brytyjskiej i jako pierwsza na świecie w 1893 r. dopuściła kobiety do wyborów parlamentarnych. W 1907 r. uzyskała status dominium. Aktualnie jest w pełni niepodległym krajem posiadającym status członka brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Potomek Maorysów, pierwszych mieszkańców Nowej Zelandii. Fot. Michelle250

Nowa Zelandia położona jest w Oceanii i stanowi najdalej na południe wysuniętą jej część. Jej terytorium jest nieco mniejsze od Polski i składa się z dwóch dużych wysp – Północnej i Południowej, znacznie mniejszej wyspy Stewart oraz wielu bardzo małych wysepek położonych na oceanie. Terytorium w większości jest górzyste. Tereny nizinne położone wzdłuż wybrzeży zajmują zaledwie1/4 powierzchni. Na Wyspie Południowej, przedzielonej pasmem Alp Południowych, szczyty sięgają aż 4000 m. n.p.m. W wyższych partiach gór znajdują się lodowce, zaś na wybrzeżach największe na świecie fiordy, które powstały przez zatopienie starych dolin polodowcowych. Wyłącznie na południu i na wschodzie rozciągają się szerokie, zielone równiny, na których rozwinęło się osadnictwo. Wnętrze Wyspy Północnej stanowi rozległy, stale aktywny płaskowyż wulkaniczny. Wnętrze lądu niemal pozbawione roślinności, przypomina nieco krajobraz księżycowy. Urozmaicają go strzeliste stożki wulkaniczne, gorące źródła oraz jeziora z kwaśną wodą. Obrzeża wysp są gęsto porośnięte przez tropikalną roślinność, a krajobrazy niezwykle piękne i różnorodne.

Jezioro Tekapo na Wyspie Południowej. jego turkusowe wody wykorzystywane są do produkcji energii elektrycznej. Fot. SharonangOsobliwością Nowej Zelandii jest niespotykana nigdzie indziej fauna i flora: 75 % występujących tu gatunków roślin stanowią endemity. To także zapierające dech w piersiach krajobrazy, które nie zostały jeszcze zmienione przez człowieka. Wspaniałe łańcuchy górskie, po których do woli można chodzić i podziwiać najwspanialsze na świecie widoki.

Wyspa Północna porośnięta jest głównie podzwrotnikową szatą roślinną, w tym lasami namorzynowymi (mangrowia). Lasy, mimo znacznego wytrzebienia za względu na eksploatację cennych gatunków drzew, reprezentują podzwrotnikową puszczę z paprociami drzewiastymi, palmami, drzewami kauri, rimu i totara.

Przejście Tongariro. Fot. Tongariro

Na Wyspie Południowej zimy są bardziej surowe. Pojawiają się tutaj lasy bukowe z gatunkami drzew, które zrzucającą liście na zimę.

Jezioro Wanaka na Wyspie Południowej, u wschodnich podnóży Alp Południowych. W jego krystalicznie czystych wodach odbijają sie szczyty gór Parku Narodowego Mount Asprig. Fot. Mariamichelle

Z wyjątkiem dwóch gatunków nietoperzy w Nowej Zelandii nie ma żadnych rodzimych ssaków. Psy, zające, kozy, świnie, szczury, jelenie, łasice, oposy, fretki, oraz inne ssaki sprowadzane były na wyspy przez przybyszów po kolei pojawiających się tutaj. Zwierzęta kolonizowały nowe środowisko i rozmnażały się nieprzeciętnie. Wśród zwierząt występuje także kilka gatunków reliktowych, np. żyjące do 300 lat jaszczurki tuatara, które pojawiły się na ziemi około 190 mln lat temu. Wiele z gatunków ptaków to endemity. Są wśród nich zarówno ptaki śpiewające, m.in. bellbird, tui, oraz nieloty kakapo, papuga kea w tym oczywiście kiwi, symbol i duma Nowej Zelandii.

Na pastwiskach zajmujących powierzchnię ok 13 mln ha wypasa się ponad 47 mln owiec, 9 mln sztuk bydła i prawie 900 tys. jeleni. Nowa Zelandia jest liczącym się na świecie eksporterem mięsa i jego przetworów a także mleka,, wełny owczej i skór. Fot. trf57

Nowa Zelandia słynie również z piaszczystych plaż ze złotym piaskiem. Z jednej strony omywane są przez turkusowe wody oceanu, z drugiej otoczone przepięknymi równinami, lodowcami oraz wiecznie zielonymi lasami podzwrotnikowymi. Na wyspie znaleźć można czynne wulkany, gorące źródła, gejzery oraz niezwykłe jeziora niespotykane w innych częściach świata  jeziora.

Nowozelandzki Kotik Zwyczajny nad oceanem. Fot. Holgi

Ten dziewiczy niegdyś ląd jest jednak szybko kolonizowany przez coraz nowych przybyszów i osadników, którzy wydzierają kolejne jego fragmenty pod swoją działalność. Warto przyjechać tutaj jak najszybciej, żeby zobaczyć na własne oczy to co pozostało jeszcze nietknięte ludzką ręką. Nie trzeba przy tym wydawać majątku! Wystarczy wynajęcie kampera na miejscu i możecie udać się w dowolnym kierunku, spać praktycznie wszędzie oraz cieszyć się niesamowitą, dziewiczą naturą.

Zapraszamy na 2 części filmu przygotowanego przez dzielnych reporterów z Fly4Free.pl, którzy podróżowali przez Nową Zelandię właśnie kamperem.

zdjęcie tytułowe: Bobs Cave, fot. Mariamichelle

Autor: TC

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics