Singapur – informacje praktyczne
Azja Singapur

Singapur – informacje praktyczne

POGODA i ZALECANY UBIÓR

Klimat Singapuru jest zwykle gorący i wilgotny przez cały rok z przelotnymi opadami deszczu w ciągu dnia. Wskazane jest noszenie jasnych i oddychających strojów. Dobrze jest zabrać ze sobą parasolkę podczas deszczowych dni. Ze względu na sprawnie działającą klimatyzację w biurach oraz budynkach użyteczności publicznej, warto zawsze mieć ze sobą coś cieplejszego.

PRZYDATNE NUMERY TELEFONÓW

Policja – 999
Civil Defence Force (Pogotowie / Straż Pożarna) – 995
Taxi – 6342 5222
Informacja o lotach – 1800 542-4422
Kod kraju Singapur +65

PODATEK VAT

Większość towarów i usług kupowanych w Singapurze obciążona jest 7% podatkiem od towarów i usług (VAT). Przy zakupach powyżej 100 $, w wyznaczonych sklepach turyści mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: IRAS e-Services

TRANSPORT

Mass Rapid Transit (MRT) jest prawdopodobnie najbardziej ekonomicznym sposobem podróżowania po mieście. Koleje kursują między 5.30 rano a północą i obsługują większość głównych obszarów Singapuru. Autobusy stanowią alternatywną dla kolei formę taniego podróżowania i kursują od 6.00 rano do północy.
Karty EZ-Link są najwygodniejszym sposobem płatności za transport publiczny – są dostępne w sprzedaży na stacjach kolejowych. Można również kupić karnet Singapore Tourist, dostępny w wybranych stacjach kolejowych, co pozwala na nieograniczone przejazdy przez jeden dzień ($ 10), dwa dni (S $ 16) lub trzy dni (S $ 20). Taksówki zatrzymują się w wyznaczonych miejscach pod hotelami oraz w dowolnych miejscach na ulicy. Można je także zarezerwować telefonicznie pod numerem 6342 5222.

POZOSTAŁE INFORMACJE

Karty prepaid SIM można kupić na lotnisku Changi Airport, w specjalnych automatach telekom oraz w większości sklepów takich jak 7-Eleven i Cheers.
Hotele i restauracje doliczają zwykle 10% opłatę serwisową do każdej transakcji. Dawanie napiwków jest dobrowolne choć zawsze mile widziane.
Singapur używa gniazdek elektrycznych typu G (3-pin).
Waluty można wymieniać m.in w następujących miejscach: Korona Exchange (The Shoppes, Marina Bay Sands, # L1-71, 10 Bayfront Avenue) Far East Exchange (The Shoppes, Marina Bay Sands, # L1-07, 10 Bayfront Avenue)

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics