Trzęsienie ziemi i tsunami w Indonezji. Rośnie liczba ofiar
Aktualnosci Azja Indonezja

Trzęsienie ziemi i tsunami w Indonezji. Rośnie liczba ofiar

W wyniku uderzenia tsunami w Indonezji zginęły 384 osoby. Rannych jest ponad 350 osób. Taką informację podało krajowe centrum kryzysowe. Tsunami uderzyło w miasto Palu na wyspie Sulawesi (dawniej Celebes). Władze zastrzegają, że liczba śmiertelnych ofiar może się okazać większa, bo do służb ratunkowych wciąż napływają meldfunki z terenów, dotkniętych żywiołem.

Do szpitali trafiają setki rannych. Wiele budynków zostało zniszczonych. Po trzęsieniu ziemi odnotowano także wstrząsy wtórne. Jedno z nich było o magnitudzie 6,1. Według indonezyjskich władz, to właśnie wstrząsy wtórne wywołały tsunami, przed którym zostali ostrzeżeni mieszkańcy wyspy.Władze zastrzegają, że liczba śmiertelnych ofiar może się okazać większa, bo do służb ratunkowych wciąż napływają meldunki z terenów dotkniętych żywiołem. Do szpitali trafiają setki rannych.

fot. Twitter.com/finanse

Wysokie na 2 metry fale powstały po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,5, które nawiedziło wyspę kilka godzin wcześniej. Trzęsienie uszkodziło wiele domów, a część z nich się zawaliła. Lokalne władze wezwały mieszkańców, aby pozostali w bezpiecznych miejscach i nie zbliżali się do uszkodzonych budynków. Uszkodzone zostały m.in. meczety, które były atrakcją Palu. Miasto jest regionalną stolicą i wg danych z 2010 roku liczy ponad 330 tys. mieszkańców.

fot. materiały prasowe

Podobnie było w przypadku sierpniowego trzęsienia na innej wyspie, Lombok. Początkowo mówiło się o kilkudziesięciu ofiarach, jednak gdy zakończyły się akcje poszukiwawcze w trudno dostępnych miejscach okazało się, że zginęły setki osób.

  • Nie otrzymaliśmy jeszcze kompleksowych raportów, ponieważ łączność jest ograniczona. Wiele ciał znaleziono wzdłuż linii brzegowej, ale nie znamy ich ostatecznej liczby – poinformował rzecznik rządowej agencji zajmującej się katastrofami Sutopo Purwo Nugroho.

W sieci natomiast pojawiły się nagrania pokazujące uderzenie fali tsunami w wybrzeże. (TC)

źródło: materiały prasowe

zdjęcie tytułowe: twitter.com/fascinatipl

 

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics