Europa Reportaże Włochy

Wschody i zachody nad jeziorem Trazymeńskim

Kto nie lubi podziwiać promieni zachodzącego słońca pod koniec dnia i to wśród niezwykłych okoliczności przyrody. Nad Jeziorem Trazymeńskim w Umbrii jest to jedno z tych magicznych doświadczeń, które pozostają w pamięci na zawsze. Słońce powoli zanurza się za  horyzontem, malując na niebie odcienie czerwieni, różu i pomarańczy. Kiedy zbliża się wieczór, atmosfera zaczyna się delikatnie zmieniać. Niebo, które wcześniej było jasne i błękitne, stopniowo przybiera odcienie ciepłych kolorów. Nad horyzontem zaczynają dominować odcienie czerwieni i pomarańczy, tworząc niebiańską malarską paletę. Woda jeziora staje się spokojna, odbijając odcienie zachodzącego słońca. Jego złociste promienie lśnią na powierzchni wody, tworząc migoczącą ścieżkę światła. Łagodny wiatr delikatnie kołysze łodzie i żaglówki, nadając całości romantyczny charakter. Na brzegu jeziora w miastach i wsiach zaczynają powoli rozbłyskiwać latarnie. Ostatnie promienie słońca przebijające się pomiędzy budynkami, wędrują uliczkami dodając krajobrazowi wyjątkowego uroku i głębi.

Zdecydowanie, Jezioro Trazymeńskie jest miejscem szczególnym, zarówno dawniej jak i obecnie. Ma burzliwą historię. Tu Hannibal pokonał Rzymian dowodzonych przez konsula Gajusza Flaminiusa, a Puccini znalazł natchnienie do stworzenia wielu oper. Nad jeziorem ma posiadłość Gorge Lucas, sławny reżyser Gwiezdnych Wojen, a Colin Firth (Duma i uprzedzenie, Dziennik Bridget Jones), obiekt kobiecych westchnień, urządził z włoską żoną drugi dom dla siebie i dzieci.

Jednym z najlepszych miejsc do obserwacji zachodu słońca są okoliczne wzgórza. Stanowią doskonałe stanowiska widokowe, pozwalające podziwiać pejzaż z góry, co dodatkowo podkreślają jego piękno. Gdy słońce w końcu dotyka horyzontu, zachód słońca staje się jeszcze bardziej intensywny. Odcienie czerwieni i fioletu mieszają się z błękitem, tworząc na niebie niepowtarzalne spektrum barw. Można odnieść wtedy wrażenie, że słońce zaczyna płynąć w wodzie, tworząc iluzję magicznego połączenia między niebem a jeziorem. Wraz z zachodem słońca nad Jeziorem Trazymeńskim przychodzi poczucie spokoju i zamyślenia. To czas, w którym podróżnicy i mieszkańcy mogą zatrzymać się na chwilę, podziwiać piękno natury i oddać się refleksji nad przemijaniem czasu i wielkością świata.

Jezioro Trazymeńskie znajdujące się w malowniczej Umbrii (środkowe Włochy) i jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc na mapie turystycznej. Piękne położone pomiędzy prowincjami Perugia i Arezzo jest czwartym co do wielkości jeziorem we Włoszech. Jego nazwa pochodzi od pobliskiego miasta Trasimeno, które wznosi się na wzgórzu i z którego rozpościera się widok na brzegi jeziora. Znajduje się tutaj dziewięć plaż, otoczonych zielonymi wzgórzami i wianuszkiem uroczych średniowiecznych miasteczek oraz wsi, z rozbudowaną siecią szlaków turystycznych. To region o bogatej kulturze oferujący odwiedzającym niezapomniane atrakcje.

Siła przyciągania

Poznanie samemu okolic jeziora pozwala zrozumieć, dlaczego są one uwodzicielską skarbnicą maleńkich miejscowości. Na przykład Monte del Lago pełne jest domków i perfekcyjnie utrzymanych ogrodów, jak ten otaczający wspaniałą willę, którą kiedyś pokochał Puccini. Główna uliczka kończy się na pirsie jakby wprost stworzonym do medytacji. Smakosze różnych stworzeń wodnych zamówią tutaj  lokalnego L’Acquario na regina carpia (karpia królewskiego), wędzonego węgorza albo tegamaccio, coś w rodzaju zupy rybnej , smakującej wyśmienicie w połączeniu z kieliszkiem Vino Colli di Trasimeno. Miłośnicy historii pojadą na wycieczkę do Tuoro sul Trasimeno, starożytnego miasta etruskiego, które było świadkiem niebywałej wiktorii Hannibala nad rzymskimi legionami. We wsi Castel Rigone koniecznie trzeba odwiedzić sanktuarium do Maria Santissima del Miracoli, będącego reprezentantem typowej umbryjskiej architektury z epoki renesansu.

Ale przygodę w okolicy Jeziora Trazymeńskiego najprawdopodobniej zaczniemy od stolicy regionu, chociażby dlatego, że znajduje się tam lotnisko międzynarodowe. Ostatnio linie lotnicze Ryanair uruchomiły bezpośrednie połączenie z Krakowa. Perugia, stolica Umbrii jest miastem o bogatej historii i artystycznym dziedzictwie. Trochę smutno, że mimo kuszenia dorocznym festiwalem jazzowym przegrywa konkurencję z Florencją w kolorowych magazynach turystycznych. Można tu jednak doświadczyć wielu niespodzianek i zachwycić się urokiem miasta. Wśród nich jest jeden z najstarszych włoskich uniwersytetów zajmujących szereg przepięknych palazzi, przyciągający studentów z całego świata, w tym z Polski. Także nowe bary i restauracje otwarte dla gości niedaleko urzędów i instytucji. Miłośnicy historii sztuki i architektury odnajdą stare gmachy pomiędzy etruskimi zabytkami i średniowiecznym gotykiem, liczne muzea, takie jak Galeria Narodowa Umbrii i Galeria Rzeźby w Palazzo dei Priori.

Po zwiedzeniu stolicy koniecznie trzeba udać się na pielgrzymkę do Asyżu, będącego duchowym sercem Umbrii, znanym głównie jako miejsce narodzin i działalności św. Franciszka z Asyżu. Trudno przecenić jego znaczenie dla katolików, zwłaszcza że nawet ateiści odczuwają metafizykę w tej miejscowości. Jej centrum znajduje się  mniej więcej tam, gdzie wznosi się Bazylika św. Franciszka z Asyżu, będąca ważnym miejscem pielgrzymek. Jej wnętrze zdobią piękne freski autorstwa Giotta i innych mistrzów, ilustrujące szczegóły z życia św. Franciszka.

Do miasta przybywa autobusami i innymi  środkami komunikacji nieprzebrana rzesza wyznawców spragnionych doznań metafizycznych w obliczu jednego z największych europejskich arcydzieł. Ale żeby uniknąć tłumów, wystarczy zajrzeć do sanktuarium wczesnym rankiem lub pod koniec dnia. Bosco di San Francesco, niewielki park sąsiadujący z bazyliką stanowi dla niej zielone tło podkreślające całe jej piękno. Basilica di Santa Chiara, poświęcona jest Klarze z Asyżu, duchowej siostrze Franciszka i pierwszej klarysce. Spacer w górę corso, w stronę świątyni Minerwy, ukazuje wielowątkowość dziejów miasta. Wyżej wieki średnie, poniżej ruiny rzymskie. Smakosze szukają miejsc w pobliskich osteriach, najlepiej zlokalizowanych na placyku i serwujących świeże, sezonowe potrawy. Widoki na miasto i okolicę są zachwycające.

W taflę jeziora Trazymeńskiego wcina się Castiglione del Lago, niewielke miasteczko, którego główną atrakcją jest zamek i roztaczające się  z niego wspaniałe widoki na jezioro i okolicę. Dzieci i turyści buszują po wałach i murach obronnych, w wąskich uliczkach odwiedzających przyciągają kawiarnie i małe sklepiki. W restauracyjnych menu widnieją węgorze, okonie, karp pieczony i inne gatunki ryb łowionych w jeziorze. Pobliskie Passignano sul Trasimeno jest urokliwą miejscowością położoną nad samym jeziorem,  idealną na spokojny wypoczynek. Wąskie uliczki, kolorowe domy i malowniczy port tworzą niesamowitą atmosferę. Stąd można wybrać się na rejs po jeziorze i odwiedzić pobliskie wyspy – Isola Maggiore i Isola Polvese.

Isola Maggiore,  jedna z trzech wysp na jeziorze Trazymeńskim, znana jest ze swojego spokojnego charakteru i malowniczych widoków. Można tu spacerować po kamiennych uliczkach, odwiedzić kościół i cieszyć się wspaniałymi widokami na jezioro. To tutaj św. Franciszek spędził wielki post. Kiedyś wyspa słynęła z rybołówstwa i garncarstwa. Dzisiaj zamieszkuje ją już tylko 20 mieszkańców. Z kolei Isola Polvese jest rezerwatem przyrody, idealnym dla miłośników natury, chcącym prowadzić obserwację ptaków. Na wyspie znajduje się także ogromny XIII-wieczny klasztor, widoczny z daleka.

Aktywnie i błogo

Trazymeńskie szlaki piesze i rowerowe prowadzą przez malownicze krajobrazy regionu. Dają możliwość obcowania z naturą i cieszenia się spokojem okolicy. Umbria słynie też z wyjątkowej kuchni. Podczas pobytu nad jeziorem Trazymeńskim warto skosztować tradycyjnych dań, takich jak makarony z tartufami, oliwę z oliwek, win z lokalnych winnic oraz różnorodne serów.

W ciągu roku odbywa się tutaj wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych, takich jak festiwal muzyki, targi rzemieślnicze czy tradycyjne święta lokalne. To doskonała okazja do zanurzenia się w miejscowej kulturze.

Niezwykła mieszanka starych, zabytkowych miast, niesamowitych krajobrazów i kulturowego bogactwa sprawia, że jezioro Trazymeńskie w Umbrii jest unikalnym regionem, który zachwyca każdego.jego uroków to podróż pełna piękna, spokoju i inspiracji.

Centrum malarstwa renesensu

Perugino, a właściwie Pietro Vannucci, jest jednym z najważniejszych malarzy renesansowych działających we Włoszech w XV i XVI wieku. Urodził się w właśnie nad jeziorem Trazymeńskim, w okolicach Perugii, stąd też przyjął swoje artystyczne imię. Dlatego pobyt w regionie można potraktować jako niezwykłą podróż ze sztuką w tle. Prace Perugina charakteryzują się harmonią kompozycji, delikatnymi kolorami i duchowym przesłaniem. Artysta był związany ze szkołą umbryjską i wykazywał wpływy wielu mistrzów swojej epoki, w tym Pinturicchia, Fiorenza i Verrocchia.

Jego styl jest nierozerwalnie związany z duchowym i harmonijnym aspektem malarstwa renesansowego. Twórczość Perugina wyrażała idealizm, spokój oraz troskę o detale i proporcje. Jego praca „Madonna w glorii” jest jedną z najbardziej znanych dzieł mistrza Przedstawia Matkę Boską w otoczeniu aniołów i świętych, unoszących się na tle złotego tła. Z kolei „Ostatnia Wieczerza” jest  interpretacją ważnego tematu biblijnego, ukazującą postaci w monumentalnych pozach i spokojnym wyrażeniu twarzy. „Portret młodego mężczyzny” to jeden z niewielu portretów autorstwa Perugina.

Obraz wykazuje umiejętność artysty w oddawaniu psychologicznej głębi postaci. „Modlitwa w Ogrójcu” ukazuje scenę z życia Jezusa, ukazującą apostołów śpiących w tle, podczas gdy Jezus modli się. „Zwiastowanie” – dzieło przedstawia archanioła Gabriela ogłaszającego Maryi jej przyszłe macierzyństwo. Perugino miał wpływ na wiele młodszych artystów, w tym na jego ucznia Rafaela Sanzio. Rafael przejął wiele elementów stylu i kompozycji od Perugina, które wpłynęły na rozwój jego własnej wybitnej kariery. Perugino był nie tylko artystą o znaczeniu historycznym, ale także wpłynął na rozwój malarstwa renesansowego. Jego prace wyznaczały standardy harmonii i spokoju, charakterystyczne dla epoki. Jego dzieła nadal zachwycają obserwatorów i są doceniane za ich piękno i głębokie przesłanie.

Gdzie spać?

Śmiało można polecić miejsca, gdzie można pysznie zjeść i dobrze się wyspać w pokojach widokiem i za każdą cenę. Ruszamy w drogę!

Wioska turystyczna Villaggio Le Tre Isole https://letreisole.com/ to tańsza opcja, ale położona nad jeziorem, Odpowiednia zarówno dla indywidualnych turystów, rodzin jaki i zorganizowanych grup turystycznych. Przed i po sezonie letnim czyli od kwietnia do końca czerwca oraz w okresie wrzesień- październik mają korzystne zniżki typu siedem nocy w cenie sześciu. Sprawnie działający personel poradzi sobie z grupami szkolnymi – na śniadaniu dzięki dwóm salom jest w stanie obsłużyć naraz ponad setkę dzieciaków, a szwedzki stół jest dostosowany do gustów europejskich – wędliny, sery, pieczywo, ciasta, owoce sezonowe, warzywa, soki, kawa i herbata.

Z kolei Kemping Punta Navaccia Camping Village, https://www.puntanavaccia.it/en/camping-in-umbria-village-punta-navaccia-camping-with-pool/, położony jest nad samym jeziorem Trazymeńskim, z długim, szerokim brzegiem z pomostami do cumowania i pływającymi platformami oraz nadmuchiwanymi atrakcjami wodnymi.

Na pobliskiej piaszczystej plaży można uprawiać windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo, kajakarstwo, sup, wakeboard i jeździć na nartach wodnych. Gościom kempingu oferowane są specjalne zniżki. Camping Village Punta Navaccia to idealne miejsce dla każdego, kto chce spędzić beztroskie i przyjemne wakacje w atmosferze przyjaźni i prawdziwie wyjątkowej gościnności. Kemping jest otwarty od 18 marca do 05 listopada 2023.

Zarówno dobrze zjeść, jak i przenocować można w Osteria Divin Porcello https://www.poggiodegliolivi.com/ristorante-osteria-bettona/ Pyszna kuchnia, przepiękna panorama, basen z widokiem na okolicę. Niewielki parking restauracji tonie w kwiatach, a czekający na zwolnienie miejsc mogą zapaść się w wygodną kanapę przy kominku.

Na spragnionych luksusów czeka niezwykła willa, a w zasadzie 2 wille Casa Mia, https://www.cmcasamia.com/en.

To po prostu Mój Dom jak brzmi nazwa obiektów z kamienia zrewitalizowanych i wyposażonych tak, aby spełniały najskrytsze marzenia. Elegancki wystrój, spa, basen i widok na jezioro z ogrodu, który o zachodzie słońca wydaje się zaczarowanym i tajemniczym, przywodząc na myśl ten z filmu Agnieszki Holland i mojej ukochanej powieści z dzieciństwa autorstwa Frances Hodgson Burnett. Wynajem jest drogi (ok. 700 euro/dzień), ale ci, którzy mogą sobie pozwolić na taki wydatek nie wrócą zawiedzeni.

Kilka innych ciekawych miejscówek to z pewnością https://www.relaislafattoria.com/, https://www.hotel-vannucci.com/, https://anticagabella.com/ Na pewno każdy znajdzie opcję dla siebie.

Właściciele niektórych z nich są partnerami konsorcjum restauracyjno-hotelarskiego:

Gdzie spać, co zobaczyć i gdzie dobrze zjeść nad jeziorem Trazymeńskim sugeruje portal: https://www.lagotrasimeno.net/en/

Tekst i zdjęcia ©TravelCompass.pl

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics