Zniesiony zakaz lotów do Portugalii
Aktualnosci Europa Portugalia Transport

Zniesiony zakaz lotów do Portugalii

Od 12 sierpnia polski rząd znosi zakaz bezpośrednich lotów z i do Portugalii. Portugalia jest w tej chwili jednym z niewielu krajów, gdzie liczba nowych przypadków zachorowań na Covid-19 maleje. W ostatnich tygodniach w większości krajów, w tym w Polsce, tendencja była odwrotna. 11 sierpnia polski rząd wydał nowe rozporządzenie w sprawie zakazu w ruchu lotniczym. Na liście krajów z zakazem lotów bezpośrednich nie ma Portugalii a więc po 12 sierpnia przewoźnicy lotniczy mogą wreszcie wznowić loty do tego kraju.

Czy polscy turyści mogą swobodnie przylecieć do Portugalii?
  • Tak, Portugalia jest i zawsze był otwarta na turystów z Polski. W Portugalii kontynentalnej nie istnieje kwarantanna czy obowiązek testów.
  • Natomiast na wyspach, czyli w archipelagu Madery i na Azorach istnieje obowiązek wykonania testu RT-PCR. Test można wykonać na własny koszt przed wylotem z Polski, nie wcześniej niż 72h przed wylotem. Wtedy na lotnisku okazujemy negatywny wynik i możemy bez dalszych formalności cieszyć się pobytem na wyspie.

Jeśli nie posiadamy wyniku testu, po przylocie na Maderę lub Azory, test zostanie nam wykonany na lotnisku na koszt lokalnego rządu. Następnie udajemy się do zarezerwowanego przez nas miejsca pobytu na wyspie i powinniśmy w izolacji czekać do 12h na wynik testu, który zostanie nam dostarczony online.

Dzieci do 12 roku życia nie muszą wykonywać testu.

Jeśli pobyt na Azorach jest dłuższy niż 6 dni, w 6. dniu test powinien być powtórzony w uproszczonej formie. Czekanie na wynik tym razem potrwa 1-2h.

Inne formalności:

 Przylatując do Portugalii kontynentalnej czy na wyspy portugalskie, dostaniemy do wypełnienia formularz Passanger Locator Card. Podajemy w nim dane i adres pobytu w Portugalii. Formularz na dzień dzisiejszy nie istnieje w wersji online. Linia lotnicza przechowuje formularze przez 14 dni.

Jeśli podróżujemy na Maderę, 24-48 godzin przed przyjazdem, należy wypełnić i przesłać online  formularz  https://madeirasafe.com/#/login.

Przed wyjazdem na Azory należy wypełnić i przesłać online formularz online https://covid19-azores.com/ 24-48 przed przylotem.

W Portugalii, w pomieszczeniach zamkniętych, z dużym ruchem, powinno nosić się maseczkę, podobnie jak w Polsce. Transport działa bez problemu. Muzea, sklepy, restauracje  są czynne. Stosuje się w nich ogólne zasady bezpieczeństwa. Na plażach obowiązują zasady dystansu. Jeśli są to plaże bardzo uczęszczane, mogą mieć wyznaczoną ilość plażowiczów.

Dodatkowe informacje o zasadach bezpiecznego wypoczynku w Portugalii: https://www.visitportugal.com/en/node/421175

na Maderze: https://madeirasafetodiscover.com/wp-content/uploads/2020/06/Tourism-reopening-in-Madeira_Final.pdf

na Azorach: https://destinoseguro.azores.gov.pt/wp-content/uploads/2020/08/Recommendations-for-a-safe-trip-to-the-Azores_compressed.pdf

Osoby przylatujące do Portugalii ze Stanów Zjednoczonych i krajów portugalskojęzycznych np. Brazylia muszą posiadać negatywny wynik testu lub w Portugalii na lotnisku zostają skierowani na test, na własny koszt. Nie dotyczy to osób przylatujących z Polski czy innych krajów Europy. Za to Polacy przylatujący do Portugalii choćby tranzytem z wymienionych wyżej krajów, muszą już okazać negatywny wynik testu RT-PCR.

Portugalia stworzyła ofertę polisy dla cudzoziemców odwiedzających Portugalię. Polisa zabezpiecza turystów w razie zachorowania na Covid-19 i np. konieczności przedłużenia pobytu w Portugalii. Szczegóły www.portugaltravelinsurance.com.

Na odwiedzających mieszkających za granicą i którzy są Planując urlop w Portugalii mogą teraz zapisać się do Portugalii Travel Insurance , ubezpieczenie w podróży dostosowane do nowej rzeczywistości pandemii spowodowanej Covid-19. Inicjatywa jest promowana przez RNA Seguros de Assistência i jest dostępna na portugaltravelinsurance.com .

Od czasu utworzenia programu Clean & Safe w kwietniu, ponad 21 tysięcy firm sektora turystycznego zarejestrowało się w programie zobowiązując się, tym samym, do przestrzegania zasad zapobiegania epidemii. Więcej informacji na portugalcleanandsafe.com.

Portugalia jest bezpieczna i otwarta dla turystów

źródło: mat. prasowe, zdjęcie: Leonardo Fernandez, TAP Portugal

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics