18 maja – Międzynarodowy Dzień Muzeów
Aktualnosci Europa

18 maja – Międzynarodowy Dzień Muzeów

W Europie bardzo popularna stała się Noc Muzeów organizowana zwykle w okolicy dnia 18 maja, którego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Inicjatywa, w której bierze udział ponad 3 000 muzeów z ponad 40 krajów jest promowana przez Radę Europejską. W Europie zresztą utrwaliła się tradycja świętowania nocnych wydarzeń kulturalnych. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, szybko zyskując rzesze zwolenników. W ślad za nią poszły inne europejskie miasta jak Paryż, Madryt, Barcelona, czy Warszawa, organizując z tej okazji ciekawe wydarzenia kulturalne. Sankt Petersburg pod koniec czerwca zamienia się w jedno z głównych centrów kulturalnych w Europie. Licznym wydarzeniom kulturalnym trwającym praktycznie bez przerwy, przez 24 godziny na dobę sprzyja zjawisko nocy polarnej, kiedy słońce w zasadzie nie zachodzi.

Motywem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Muzeów w Hiszpanii, który wypada 18 maja są muzea i kontrowersyjne historie. Słynne Muzeum Guggenheima w Bilbao, gdzie znaleźć można bogatą kolekcję sztuki współczesnej obchodzić będzie właśnie 20. rocznicę swojego istnienia. Z kolei Muzeum Reina Sofia w Madrycie zorganizuje w Noc Muzeów specjalną wystawę upamiętniającą 80 rocznicę bombardowań w trakcie hiszpańskiej wojny domowej. Wystawa zatytułowana Pity and Terror: Picasso’s Path to Guernica stanowi zbiór ponad 150 arcydzieł Picassa, w tym słynnego dzieła „Guernika”.

Większość muzeów w Hiszpanii 18 maja będzie dostępna bezpłatnie. Niektóre z nich, także w sobotę, 21 maja będzie otwartych do godziny 1-ej w nocy właśnie ze względu na Noc Muzeów. (TC)

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics