23. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW
LIFESTYLE

23. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW

„Mężczyzna imieniem Ove” laureatem Nagrody Publiczności 23. edycji festiwalu filmowego WIOSNA FILMÓW. Publiczność 23. Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW, który od 2 do 9 kwietnia odbywał się w warszawskim kinie Praha, wybrała najlepszy film tegorocznej edycji. Nagroda Publiczności trafiła do szwedzkiej komedii pt. „Mężczyzna imieniem Ove” w reżyserii Hannesa Holma. Film zdobył szereg nagród na światowych festiwalach, w tym Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej komedii europejskiej ubiegłego roku. Nominowany był również do Oscarów 2017 w dwóch kategoriach: „Najlepszy film nieanglojęzyczny” i „Najlepsza charakteryzacja”.

Drugie miejsce zajął film „Konstytucja”, na podium znalazł się również zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym MFF w Berlinie – „Dusza i ciało”.

10 najlepszych filmów 23. WIOSNY FILMÓW według Publiczności festiwalu:
1. Mężczyzna imieniem Ove
2. Konstytucja
3. Dusza i ciało
4. Zwariować ze szczęścia
5. Pokot
6. Ostatnia rodzina
7. Nazywam się Cukinia
8. Komunia
9. W sieci
10. Frantz

 

„Mężczyzna imieniem Ove” to adaptacja bestsellerowej powieści „Mężczyzna imieniem Ove” Fredrika Backmana. Film, który zebrał mnóstwo wyróżnień i entuzjastycznych recenzji na całym świecie, krytycy najczęściej porównują z „Gran Torino” Clinta Eastwooda, a także z „Forrestem Gumpem”, czy „Lepiej być nie może”.

Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych. Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego – ciężarna Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę…

Kinowa premiera filmu przewidziana jest na 14 lipca 2017 roku.

„Konstytucja” to z kolei film, który zwyciężył na ubiegłorocznym festiwalu w Montrealu, zdobywając Grand Prize of the Americas. Obraz jest intymną historią miłosną z udziałem trojga ludzi zamieszkujących ten sam budynek w centrum Zagrzebia.

W jednym budynku mieszkają sąsiedzi, którzy unikają się nawzajem, bo żyją inaczej, wierzą w co innego i pochodzą z różnych miejsc. Prawdopodobnie nigdy nie zamieniliby ze sobą ani słowa, gdyby nie przypadek, który zbliży ich do siebie. Losy bohaterów splatają się w taki sposób, że zakwestionowaniu ulegną najgłębsze przekonania i uprzedzenia dotyczące statusu materialnego, orientacji seksualnej, narodowości i religii.

Film wejdzie do kin jesienią tego roku.

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na ostatnim Berlinale „Dusza i ciało” to pierwszy od 18 lat film pełnometrażowy cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi. Produkcja porównywana z również nagrodzonym w Berlinie „Pokotem” Agnieszki Holland, z którym łączy ją podobnie „zwierzęcy” punkt wyjścia, „Dusza i ciało” to bardzo oryginalna historia miłosna, która urzeka subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji.

Mária (Alexandra Borbély) jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy, w której oboje pracują. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia.

Film pojawi się w kinach jesienią 2017 roku.

W tej chwili WIOSNA FILMÓW rozpoczyna swoje regionalne odsłony.

Festiwal filmowy WIOSNA FILMÓW W POLSCE zagości w tym roku w ponad 35 polskich miastach. W trakcie objazdówki, widzowie zobaczą również tytuły nagrodzone przez warszawską publiczność. Wszystkie filmy pokazywane w ramach WF W POLSCE będą pokazami przedpremierowymi. Wśród tytułów, które będzie można zobaczyć są: „Mężczyzna imieniem Ove”, „Dusza i ciało”, „Konstytucja”, „Aquarius”, „Frantz”, „Historia pewnego życia”, „Wilde Maus” oraz „Dwie kobiety”.

MIASTO KINO
Białystok Kino Forum
Bolesławiec Kino Forum
Bytom Bytomskie Centrum Kultury
Czechowice Dziedzice Kino Świt
Częstochowa Kino Iluzja
Dąbrowa Górnicza Kino Kadr
Gdańsk Kino Żak
Gdynia Gdyńskie Centrum Filmowe
Gorzów Wielkopolski Kino 60 krzeseł
Katowice Światowid
Kielce Kino Moskwa
Kołobrzeg DKF Sztorm
Konin Kino Oskard
Kraków Kino KIKA
Kraków Kino pod Baranami
Łódź Kino Charlie
Nowy Sącz Kino Sokół
Olsztyn Awangarda
Opole Kino Meduza
Ostrów Wielkopolski Kino Komeda
Oświęcim Oświęcimskie Centrum Kultury
Poznań Kino Muza
Rzeszów Zorza
Sanok Sanocki Dom Kultury
Słupsk Kino Rejs
Stalowa Wola Kino Wrzos
Szczecin Kino Pionier
Tarnowskie Góry DKF Olbrzym
Wrocław Kino Nowe Horyzonty
Zabrze Kino Roma
Zamość Stylowy
Żywiec Kino Janosik

(TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics