Wyspy Pitcairn – raj dla astro-turystów
Miejsca

Wyspy Pitcairn – raj dla astro-turystów

Droga Mleczna widziana z Pitcairn to niezwykła uczta dla nielicznych turystów, którzy nazywają siebie Astro-Turystami. Na odległych wyspach Pitcairn, w nocy niebo wydaje się być bezkresne. Te wyspy na Pacyfiku ponownie wkraczają na mapę światowej turystyki, stając się oficjalnym „Sanktuarium Mrocznych Niebios” (Dark Sky Sanctuary). Obecnie istnieją tylko trzy lokalizacje na Ziemi uznane za „Dark Sky Sanctuary” – będącym najważniejszym oznaczeniem w świecie Astro Turystyki.

Wyspy Pitcairn, oficjalnie Pitcairn, Henderson, Ducie i Wyspy Oeno, to grupa czterech wulkanicznych wysp na południowym Pacyfiku, które tworzą ostatnie brytyjskie terytoria zamorskie na południowym Pacyfiku.

Cztery wyspy – właściwa Pitcairn, Henderson, Ducie i Oeno – są rozrzucone na kilkuset milach oceanu i mają łączną powierzchnię około 47 kilometrów kwadratowych (18 ²). Wyspa Henderson stanowi 86% powierzchni lądu, ale tylko wyspa Pitcairn jest zamieszkana.

Pitcairn jest najmniej zaludnioną jurysdykcją krajową na świecie. Wyspiarze z Pitcairn to dwu rasowa grupa etniczna, wywodząca się głównie z dziewięciu buntowników z Bounty i garstki Tahitańczyków, którzy im towarzyszyli, wydarzenie, które zostało powtórzone w wielu książkach i filmach. Ta historia jest nadal widoczna w nazwiskach wielu Wyspiarzy. Obecnie istnieje tylko około 50 stałych mieszkańców, wywodzących się z czterech głównych rodzin. Pitcairn ma nieco ponad 60 km kwadratowych powierzchni i jest prawie 9. krotnie mniejsza niż Warszawa. W szczytowym momencie mieszkało tam 200 mieszkańców, ale z czasem zaczęła się wyludniać. Autochtoni uciekli gównie do Nowej Zelandii, prawdopodobnie ze względu na brak możliwości wyżywienia wszystkich ludzi. Z pracą było ciężko, a turyści nielicznie odwiedzali to miejsce. Obecnie za sprawą Astro Turystyki, wyspy ożywają ponownie. Od totalnego zaćmienia zaćmienia Słońca do warsztatów fotograficznych Northern Lights, na całym świecie Astro Tourism to szybko rozwijająca się branża. W ostatnich latach Astro Tourism jest zwiastunem lidera branży wśród zrównoważonych podróżników i firm turystycznych. Z tych powodów i nie tylko, Pitcairn podwaja się w Turcji Astro, ubiegając się o status „Dark Sky Sanctuary” w 2018 roku.

Droga Mleczna, fot. arch. redakcji

Aplikacja Pitcairn będzie bardzo ważna i nie jest to pierwsza nazwa, którą wyspy poszukiwały. W 2015 r. Wielka Brytania określiła wody otaczające Wyspy Pitcairn jako największy chroniony obszar oceaniczny na świecie. Dziś pozostaje trzecim co do wielkości morskim obszarem chronionym na świecie. Zdecydowane zaangażowanie Pitcairna w ochronę przyrody zagwarantuje, że jego naturalne bogactwo pozostanie nieskazitelne dla przyszłych pokoleń. Położone ponad 500 km od najbliższego zaludnionego sąsiada, na głębokim południowym Pacyfiku, wyspy Pitcairn znajdują się wśród najczystszych na świecie oceanów i nocnych niebios na świecie. Co więcej, z populacją liczącą tylko 50 osób i krajobrazem wulkanicznym, który zapewnia różnorodność dramatycznych punktów widokowych, Pitcairn jest idealnie przystosowany do specyficznych potrzeb Astro Tourism.

Jako pierwszy krok w świecie turystyki Astro, Pitcairn zaprosił Emeritus Professor of Astronomy z University of Canterbury, John Hearnshaw, do odwiedzenia wysp w lutym 2018 roku. Jego rolą będzie ocena przydatności wyspy do turystyki Astro, ponieważ dotyczy szkolenia przewodników po nocnych niebie, rozpoznawania lokalizacji i pomiaru światła. Trening tematów przewodników Pitcairna Astro będzie zawierał informacje o planetach, gwiazdach, mgławicach i galaktykach, zaćmieniach Księżyca i Słońca, pomiarach czasu w astronomii, czarnych dziurach, kwazarach i kosmologii.

Po zidentyfikowaniu lokalizacji i szkoleniu dla przewodników lokalnych rozpoczynających się w lutym 2018 r., Kolejnym krokiem Pitcairn będzie zgłoszenie się do nazwy „Mroczne niebo”. Przyznawszy ten prestiżowy honor, Pitcairn dołącza do szeregów tylko trzech istniejących sanktuariów na ziemi, w tym odległych regionów Chile, Nowej Zelandii i Nowego Meksyku.

Wypowiadając się, Pitcairn Travel Coordinator, Heather Menzies powiedziała: „Pitcairn ma niesamowite ciemne skyscapes. Zgodnie z naszym zobowiązaniem do ochrony naszego środowiska, staramy się zapewnić światowej klasy możliwość oglądania nocnego nieba na Pitcairn. Będąc tak nieskazitelną i odległą wyspą, nasz naturalny amfiteatr zapewni idealną lokalizację dla nieustraszonych gości Astro. ”

Położone w połowie drogi między Nową Zelandią i Peru, Pitcairn jest domem dla potomków buntowników HMAV Bounty od 1790 roku i pozostaje jednym z najbardziej odległych i nieodkrytych miejsc turystycznych na świecie. Ta nowa okazja zapewni odwiedzającym kolejny ważny powód, aby odwiedzić to fascynujące i odległe miejsce.

Dostęp do Pitcairn odbywa się za pośrednictwem kwartalnej usługi spedycyjnej oferującej 12 przejazdów w obie strony rocznie między Mangarevą w Polinezji Francuskiej a wyspą Pitcairn.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics