Aktualne wymagania dotyczące wjazdu do Stanów Zjednoczonych
Aktualnosci Ameryka podróże Poradnik

Aktualne wymagania dotyczące wjazdu do Stanów Zjednoczonych

Zarówno obywatele USA, jak i zaszczepieni obcokrajowcy powinni podróżować do Stanów Zjednoczonych z ważnym dowodem szczepienia, który należy przedstawić linii lotniczej przed wylotem. Administracja Prezydenta Joe Bidena ogłosiła nową politykę w zakresie międzynarodowych podróży lotniczych, która jest rygorystyczna, spójna na całym świecie i ukierunkowana na zdrowie publiczne.

Od 8 listopada obcokrajowcy podróżujący samolotem do Stanów Zjednoczonych oprócz bycia w pełni zaszczepionymi i przedstawienia dowódu szczepienia przed wejściem na pokład samolotu także do okazania  dokumentu potwierdzającego ujemny wynik testu na obecność wirusa z próbki pobranej w ciągu trzech dni od podróży do USA.

Od 8 listopada Stany Zjednoczone zmieniają wymagania dotyczące wjazdu do USA dla osób podróżujących w celach wypoczynkowych i biznesowych.

Departament Stanu USA opublikował właśnie nowe wytyczne dotyczące szczepień i testów na COVID-19 dla podróży międzynarodowych. Administracja Joe Bidena ogłosiła nową politykę w zakresie międzynarodowych podróży lotniczych, która jest rygorystyczna, spójna na całym świecie i skierowana na zdrowie publiczne. Od 8 listopada obcokrajowcy podróżujący samolotami do Stany Zjednoczone będą musieli być w pełni zaszczepieni i przedstawić dowód szczepienia przed wejściem na pokład samolotu, z pewnymi wyjątkami.

Ustalono, że w celu wjazdu do Stanów Zjednoczonych, akceptowane będą szczepionki zatwierdzone przez FDA, a także szczepionki z wykazem zastosowań awaryjnych (EUL) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Więcej szczegółów na stronie cdc.gov.

W pełni zaszczepieni pasażerowie linii lotniczych będą nadal zobowiązani do okazania przed odlotem przy wejściu na pokład dokumentu potwierdzającego ujemny wynik testu na obecność wirusa z próbki pobranej w ciągu trzech dni od podróży do Stanów Zjednoczonych. Obejmuje to wszystkich podróżnych – obywateli USA, legalnych stałych mieszkańców (LPR) i cudzoziemców.

Żeby wzmocnić ochronę, nieszczepieni podróżni – obywatele USA, osoby LPR lub niewielka liczba nieszczepionych cudzoziemców objętych wyjątkiem – będą teraz musieli przedstawić dokument potwierdzający negatywny wynik testu na obecność wirusa z próbki pobranej w ciągu jednego dnia od podróży do Stanów Zjednoczonych.

Zarówno obywatele USA, jak i zaszczepieni obcokrajowcy powinni podróżować z dowodem statusu szczepienia, który należy przedstawić swojej linii lotniczej przed wylotem do Stanów Zjednoczonych. Dowód szczepienia powinien być dokumentem papierowym lub cyfrowym wydanym przez oficjalne źródło i powinien zawierać imię i nazwisko podróżnego oraz datę urodzenia, a także produkt szczepionki i datę (daty) podania wszystkich dawek, które otrzymał podróżny. W przypadku obcokrajowców dowód szczepienia będzie wymagany – z bardzo nielicznymi wyjątkami – już przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych.

Chociaż dowód szczepienia nie jest wymagany w przypadku obywateli USA i osób LPR, w pełni zaszczepieni obywatele USA i osoby LPR (oraz osoby na ich utrzymaniu) nadal będą miały możliwość udokumentowania  negatywnego testu wirusowego z próbki pobranej do trzech dni przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Takie osoby muszą przedstawić dowód szczepienia, aby zakwalifikować się do 3-dniowego okna testowego. Obywatele USA i LPR, którzy nie są w stanie wykazać, że są w pełni zaszczepieni, będą musieli przedstawić dokument potwierdzający negatywny wynik testu na obecność wirusa, wykonany nie później niż jeden dzień przed wyjazdem. Oprócz weryfikacji dowodu negatywnego wyniku testu przed odlotem – tak jak było to wykonywane dotychczas od stycznia 2021 r. – linie lotnicze będą teraz weryfikować również status szczepień. Pasażerowie będą musieli pokazać swój status szczepień za pomocą papierowej dokumentacji, zdjęcia papierowej dokumentacji lub aplikacji cyfrowej.

Linie lotnicze będą musiały:

  • Sprawdzić nazwisko i datę urodzenia, w celu potwierdzenia, że pasażer jest tą samą osobą widoczną na dowodzie szczepienia;
  • Ustalić, że dokumentacja została wydana przez oficjalne źródło (np. agencję zdrowia publicznego, agencję rządową) w kraju, w którym podano szczepionkę;
  • Zapoznać się z podstawowymi informacjami w celu ustalenia, czy pasażer spełnia definicję CDC (Centers for Disease Control and Prevention) dotyczącą pełnego zaszczepienia, takich jak szczepionka, liczba otrzymanych dawek szczepionki, data(y) podania, miejsce (np. przychodnia szczepień, placówka opieki zdrowotnej) szczepienia.
  • Dzieci poniżej 18 roku życia są zwolnione z obowiązku szczepień dla podróżnych z zagranicy, biorąc pod uwagę zarówno niekwalifikację niektórych młodszych dzieci do szczepień, jak i globalną zmienność w dostępie do szczepień dla starszych dzieci, które kwalifikują się do szczepienia.
  • Przed wejściem na pokład samolotu do Stanów Zjednoczonych (lub przed wejściem na pokład pierwszego lotu w serii połączeń zarezerwowanych na trasa do Stanów Zjednoczonych).
  • Kwalifikują się zarówno testy amplifikacji kwasu nukleinowego (NAAT), takie jak test PCR, jak i testy antygenowe.
  • Można zastosować autotest, jeśli spełnia on wymagania zamówienia, w tym opiekę w czasie rzeczywistym przez usługę telezdrowia powiązaną z producentem testu i generuje wynik testu, który może zostać przejrzany przez linię lotniczą przed wejściem na pokład. Jest to ten sam standard dla testów kwalifikacyjnych, który stosuje się do wymogu testów przed wyjazdem od stycznia. Test musi zostać przeprowadzony nie wcześniej niż trzy dni kalendarzowe przed datą międzynarodowego lotu do Stanów Zjednoczonych.

Zatem, jeśli podróżny wylatuje do Stanów Zjednoczonych o godzinie 10:19 12 stycznia, będzie musiał przedstawić negatywny wynik testu, który został wykonany w dowolnym momencie po godzinie 01:16 XNUMX stycznia. Wcześniej wszyscy podróżni byli zobowiązani do okazania negatywnego wyniku testu w ciągu trzech dni od podróży do Stanów Zjednoczonych. W przypadku obywateli USA i LPR, którzy mogą wykazać, że są w pełni zaszczepieni, wymóg ten pozostaje taki sam – muszą przedstawić dokument potwierdzający negatywny wynik badania próbki pobranej w ciągu trzech dni od podróży. Oznacza to, że wszyscy w pełni zaszczepieni obywatele USA i LPR podróżujący do Stanów Zjednoczonych powinni być przygotowani do przedstawienia dokumentacji statusu szczepienia wraz z negatywnym wynikiem testu.

Obywatele USA i LPR, którzy nie mogą przedstawić dowodu pełnego szczepienia, będą teraz musieli przedstawić dokumentację negatywnego testu z próbki pobranej w ciągu jednego dnia od wyjazdu. Najłatwiejszym sposobem uniknięcia konieczności spełnienia tego surowszego wymogu jest zaszczepienie się podróżnych.

Testy bez recepty są powszechnie dostępne w Stanach Zjednoczonych, więc obywatele USA podróżujący za granicę mogą przy wyjeździe ze Stanów Zjednoczonych zabrać ze sobą zestaw testowy, który mogą zabrać ze sobą przed powrotem do domu. Jesteśmy przekonani, że na całym świecie będzie wystarczająca podaż. Istnieje jednak również proces odstąpienia od wymogu badania przed wyjazdem, gdy odpowiedni test nie jest dostępny.

źródło: mat. prasowe

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics