Trentino w porze jesiennej
Miejsca Narty Włochy

Trentino w porze jesiennej

We włoskim regionie Trentino, tego roku wiele schronisk pozostanie otwartych w październiku, a w niektórych przypadkach nawet w listopadzie. Dlatego goście będą mieli możliwość bliskiego obcowania z pięknem Alp późną jesienią. Zwykle sezon w wysokich górach Trentino kończy się 20 września.  Jednak jeśli tylko warunki pogodowe na to pozwolą, liczne schroniska górskie pozostaną otwarte do późnej jesieni, w niektórych przypadkach nawet do listopada. Z przebywaniem w schronisku łączy się ponadczasowa przyjemność czerpana z nieśpiesznych rozmów, z osiągniecia równowagi i świetnego samopoczucia, a także z zachwytu nad głębią spokojnej nocy. Jesień ponadto zapewnia wyjątkową atmosferę, subtelnie snutą przez zapierające dech w piersi zachody słońca oraz orzeźwiające poranki. To czas nagłych zmian w górach, a schronisko stanowi najlepsze miejsce, z którego można je podziwiać.

Na niektórych obszarach, m.in. w Val Rendena, Val di Fassa i na Altopiano di Paganella, wyciągi kabinowe pozostaną otwarte na długo po zakończeniu letniego sezonu. Dzięki temu schroniska nadal będą łatwo osiągalne i obfitujące w ciekawe imprezy gastronomiczne. I tak w Val di Fassa przez trzy weekendy od 22 września do 7 października 15 schronisk położonych w wysokich górach weźmie udział w inicjatywie I rifugi del gusto (Schroniska smaku), która promuje góralską gościnność, kulturę oraz kuchnię, łącząc ze sobą spotkania tematyczne, koncerty oraz tradycyjne dania ladyńskie. Następnie 13 października w schronisku Rifugio Maria na Sass Pordoi odbędzie się Top Wine 2950 Symposium, podczas którego podziwiać będzie można fantastyczne wina trydenckie.

W Trentino w schroniskach można przebierać. Masyw Pale di San Martino oferuje jeden z najbardziej sugestywnych widoków w Dolomitach wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a tej jesieni schroniska Pradidali oraz Treviso w Val Canali jak również Capanna Cervino na Passo Rolle będą otwarte na długo po 20 września. Tak samo jak pobliskie schroniska Vederne i Fonteghi położone u stóp Vette Feltrine.

W Dolomitach Brenta można cieszyć się wspinaczą i wędrówkami po wyznaczonych trasach rozpoczynających się od schronisk: Rifugio Maria e Alberto ai Brentei, Rifugio Cacciatore oraz Rifugio Agostini w Val d’Ambièz bądź z Rifugio Giorgio Graffer do Rifugio Grostè. Tymczasem na obszarze Adamello zapraszają schroniska Lupi di Toscana na Altopiano dei Boniprati, schronisko Trivena w Val Breguzzo oraz noszące nazwę odległej doliny schronisko Val di Fumo. Wszystkie z nich to punkty wypadowe do odkrywania rozległych lasów pokrywających ten obszar.

Miłośników historii na pewno zaciekawią okolice Lagorai, noszące ślady wydarzeń pierwszej wojny światowej. Szlaki tematyczne rozpoczynają się od schronisk Erterle, Carlettini, Sette Selle, Serot i Conseria.

Święto wina i winobrania

Jesień w Trentino oferuje liczne możliwości świętowania lokalnych tradycji oraz głębokich więzi istniejących pomiędzy tutejszą ludnością a ich ziemią i otaczającą przyrodą. Szlak Wina i Smaków (La Strada del Vino e dei Sapori) obfituje bogactwem imprez i wydarzeń zorganizowanych w czasie wrześniowych i październikowych weekendów: Można odkrywać najbardziej sugestywne zakątki Trentino uczestnicząc w gastronomicznych laboratoriach, spokojnie przechadzając się pośród winnic oraz degustując wino w wyszukanych winiarniach bądź jeszcze inaczej – biorąc udział w wydarzeniach ciekawie łączących sztukę, wino oraz rozkosze podniebienia.

Nowością tego roku jest Festiwal Winnic  i Winiarzy (Vigne & Vignaioli Festival) obchodzony w każdy weekend października, pozwalający odkryć cztery znakomite lokalne rodzaje trydenckiego wina i jednocześnie cztery obszary szczycące się długą winiarska tradycją. 6 i 7 października rąbka swojej tajemnicy uchyli Metodo Classico musujące wino z Trentino. 13 i 14 października kolej przyjdzie na Nosiolę – „wino wiatru i jezior”. 20 i 21 października bohaterem wydarzenia stanie się Marzemino, a 27 i 28 królować będzie Teroldego.

Od 13 do 14 października dolina Val di Non uczci swoje ukochane owoce – jabłka, podczas festiwalu Pomaria, który swoją nazwę zawdzięcza starożytnej bogini Pomonie, opiekunce drzew owocowych.

Zapach i smak pieczonych kasztanów przyrządzanych na świeżym powietrzu jest jedyny w swoim rodzaju i niezapomniany. W Trentino wiele festynów i imprez poświęconych jest właśnie tutejszym kasztanom jadalnym, na przykład w Castione di Brentonico położonym w Parku Krajobrazowym Monte Baldo (20-21 października), w Roncegno  Terme (27 – 28 października), gdzie tradycja uprawy kasztanowców ma swoje korzenie w zamierzchłych już czasach czy w Val di Cembra (19-20 października). Obchody święta kasztanów odwołują się do dawnych czasów, kiedy to kobiety z dolin przygotowywały długie sznury nawleczonych kasztanów i zanosiły je na sprzedaż na miejski targ w Trydencie.

Od 2 do 4 listopada w Riva del Garda odbędzie się Garda ze smakiem (Garda con gusto) – wydarzenie poświęcone smakom i kolorom lokalnych specjałów, przy czym gwiazdami bogatego programu z pewnością zostanie słynne marynowane mięso carne salada oraz oliwa z tutejszych oliwek z pierwszego tłoczenia.

A jeśli pragniecie rozkoszować się żywymi i głębokimi barwami jesieni, to zanurz się w bogactwie trydenckiej przyrody, odkryj niższe szczyty tutejszych gór oraz urzekające płaskowyże. (TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics