Austria, rozpoczęcie sezonu zimowego na lodowcu Stubai
Narty

Austria, rozpoczęcie sezonu zimowego na lodowcu Stubai

Rozpoczęcie sezonu zimowego na lodowcu Stubai tradycyjnie świętowane jest narciarskim Oktoberfestem „Weisse Wies’n”, który odbywa się na wysokości 2900 metrów. W tym roku miłośnicy piwa, nart i tradycyjnych, tyrolskich strojów spotkają się na górnej stacji kolejki Eisgrat w dniach 14 i 15 października, po to by wspólnie bawić się przy muzyce na żywo i bawarskich przysmakach.

Uroczyste hasło „O’zapft is!” (Odszpuntowana!), ogłaszające otwarcie pierwszej beczki, zabrzmi na popularnym, narciarskim Oktoberfeście „Weisse Wies’n” na lodowcu Stubai 14 października, czyli w 11 dni po oryginalnej imprezie w Monachium. Chociaż otoczenie „Weisse Wies’n” będzie inne: górna stacja kolejki Eisgrat na wysokości 2 900 metrów n.p.m., śnieżne stoki i piękny widok na okoliczne szczyty, to jednak najważniejsze elementy Oktoberfestu pozostają takie same: świeże piwo z beczułki, muzyka na żywo, smaczne przekąski oraz tradycyjne stroje ludowe. Dodatkowym wyróżnikiem tej imprezy będzie występ grupy prezentującej dawne ubrania narciarskie oraz konkurs dla par na najlepszy, tradycyjny strój.

Okoliczne trzytysięczniki pokryte śniegiem (czyli „Weisse Wies’n” – „białe łąki”) oraz czyste, błękitne niebo tworzą idealną, zapierającą dech w piersiach scenerię dla narciarskiego Oktoberfestu „Weisse Wies’n”. W sobotę, 14 października, nastąpi tradycyjne otwarcie pierwszej beczułki z piwem oraz jego degustacja. O dobrą muzykę do zabawy zadba DJ z radia Antenne 1 oraz lokalny zespół „stubai – die band“. Z tarasu, biesiadując przy zimnym piwie, preclach i białej rzodkwi, będzie można obserwować pokaz narciarskiej grupy Feuerkogel, przebranej w dawne stroje.

W niedzielę, 15 października, odbędzie się degustacja piwa, koncert zespołu Die glorreichen Halunken oraz zabawny pokaz młodzieżowej grupy D’Daunkogler z Neustift, tańczącej tradycyjny taniec Schuhplattler. Tego dnia zostaną również przyznane nagrody w kursie dla parStubaier Trachtenpärchen – za najpiękniejszy, tradycyjny ubiór. To dobra okazja, aby zobaczyć austriacki strój kobiecy Dirndl, składający się z gorsetu, bluzki, spódnicy i fartucha (co ciekawe, sposób jego wiązania wskazuje na to, czy dziewczyna jest panną, mężatką czy wdową), oraz skórzane spodnie tyrolskie Lederhose z szelkami. Sędziowie wezmą pod uwagę nie tylko atrakcyjność stroju, ale również kreatywność przy wykonywaniu zadań konkursowych, m.in. tańca tyrolskiego z figurami oraz przecinania pnia na czas.

Uwaga: dorośli, którzy pojawią się tego dnia ubrani w tradycyjnych Dirndl lub Lederhose otrzymają 50% zniżkę na całodniowy karnet narciarski.

Oktoberfest „Weisse Wies’n” to wydarzenie dla całej rodziny: oprócz rozmaitych przysmaków, są tu stragany z piernikami, koło fortuny oraz atrakcje dla dzieci.


Lodowiec Stubai w skrócie:

 • Największy lodowcowy teren narciarski w Austrii
 • Zaledwie 45 minut jazdy samochodem od Innsbrucku
 • Gwarantowany śnieg od października do czerwca
 • 26 nowoczesnych kolejek linowych i gondolowych
 • NOWOŚĆ: od października 2016 r. działa nowa, komfortowa kolejka 3S Eisgratbahn
 • 35 tras narciarskich: naturalny śnieg na lodowcu zapewnia doskonałe wrażenia z jazdy
 • Najdłuższa nartostrada ma ok. 10 km długości i ponad 1 500 m różnicy w wysokości. Wiedzie od górnej stacji kolejki Wildspitz (3 210 m n.p.m.) aż do dolnej stacji Eisgrat w dolinie (1 695 m n.p.m.)
 • Szkółka narciarska BIG Family Ski Camp – opieka nad dziećmi od 3 do 15 roku życia
 • Snowpark Stubai Zoo z trasami Pro-, Medium- i Easy-Line
 • Powder Department – 13 tras freerideowych wskazanych trackami GPS
 • Jaskinia lodowcowa – 200-metrowa, fascynująca trasa edukacyjna wewnątrz lodowca
 • TOP OF TYROL – platforma widokowa na wysokości 3 210 m
 • Biegowa trasa narciarska o długości 2 km (przy Gamsgarten)
 • Najwyższej klasy punkty gastronomiczne –  szeroki wybór restauracji i potraw
 • 4 oddziały Intersport Stubaier-Gletscher – sklep, wypożyczalnia, serwis i depozyt, bezpośrednio w ośrodku narciarskim
 • Dzieci do 10 roku życia, pod opieką rodzica posiadającego karnet, jeżdżą kolejkami za darmo

(TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics