Czechy. Atrakcje turystyczne Wysoczyzny
Czechy Europa Miejsca

Czechy. Atrakcje turystyczne Wysoczyzny

Region Wysoczyzna, leżący na granicy historycznych Czech i Moraw, wyróżnia się wiejską idyllą, głębokimi lasami, łąkami i stawami rybnymi,  historycznymi miastami, zabytkami techniki, a także perełkami wpisanymi na listę UNESCO, do których należy Telč, Třebíč i Žďár nad Sázavou z kościołem pielgrzymkowym św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze, wzniesionym w stylu gotyku barokowego przez mistrza Jana Blažeja Santiniego.


Třebíč, Bazylika św. Prokopa Fot. Pecold_shutterstock

Kompleks dawnego klasztoru w Žďárze należy do rodziny Kinskich, którzy otworzyli tu niedawno  nowoczesne, interaktywne Muzeum Nowej Generacji. Polecamy także spacer po mieście Śladami Santiniego. Z przewodnikiem zwiedzimy między innymi bazylikę, prałaturę, kaplicę, wirydarz i ekspozycję rzeźb i malarstwa barokowego ze zbiorów Galerii Narodowej w Pradze.


Žďár nad Sázavou. Fot. UPVISION

W Třebíču zobaczymy malowniczą dzielnicę żydowską, z licznymi sklepikami i kawiarenkami, zajrzymy do synagogi, do pałacu i bazyliki św. Prokopa, w której możemy odnaleźć akcenty architektury gotyckiej charakterystyczne dla słynnych katedr francuskich i niemieckich.


Velké Meziříčí. fot. Pecold_shutterstock

Widok na renesansowy Telč przywiedzie nam na myśl atmosferę włoskiej Wenecji, a brama Matki Bożej w Jihlavie może skojarzyć się z portugalską Torre de Belém.


Telč. Fot. Urbiik_shutterstock

W komnatach pałacu w Jaroměřicach nad Rokytnou poczujemy się jak w wytwornym francuskim Wersalu, a otoczenie pałacu w mieście Velké Meziříčí przypomni nam francuski region Dordogne z pałacem Château de Bourdeilles.


Jaroměřice nad Rokytnou. Fot. Daniel Prudek_shutterstock

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: