Gozo na Malcie – najstarsze na świecie baseny solankowe
Malta

Gozo na Malcie – najstarsze na świecie baseny solankowe

W Gozo na Malcie warte odwiedzenia są najstarsze na świecie baseny solankowe. Na północnym wybrzeżu siostrzanej wyspy, tuż obok popularnych turystycznych zatok Qbajjar Bay i Xwejni Bay, znajduje się szachownica wykutych w skale panwi solnych.


Charakterystyczne baseny uformowane w kwadratowe lub prostokątne kształty pokrywają cały teren północnego wybrzeża Gozo począwszy od Xwenji Bay aż po Wied L-Ghasri. Popularnie nazywane są panwiami solnymi albo basenami solankowymi (salt pans) i służą do uzyskania soli z wody morskiej. Same panwy pochodzą z czasów Fenicjan. Maltańczycy uważają, że są to najstarsze na świecie, wciąż wykorzystywane, baseny solankowe.

Pozyskiwanie soli to ponad 350-letnia tradycja mieszkańców Gozo, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Pomimo tego, że nie wydobywa się tutaj soli na skalę przemysłową, to wiele rodzin od maja do września pozyskuje tu duże ilości naturalnej soli i sprzedaje do lokalnych sklepów i restauracji.

Qbajjar Salt Pans, fot. arch. redakcji

Jak powstaje maltańska sól?

Proces nie jest trudny, lecz wymaga siły fizycznej. Na początku woda morska o średnim zasoleniu 3,7 promila jest wlewana do dużych basenów znajdujących się nad samym brzegiem morza, w których “odpoczywa” przez około 7-8 dni. Następnie, woda o zasoleniu 5 promili jest przelewana do mniejszych, cieplejszych i wyżej położonych basenów solankowych, w których następuje proces odparowywania wody. Aby uzyskać 1 kilogram czystej soli potrzeba 24 litry morskiej wody. W końcowej fazie procesu, gdy cała woda odparuje, pozostaje czysta sól, która jest później ręcznie zbierana przez właścicieli. Każdego tygodnia można pozyskać 3 tony czystej soli z 300 panwi solnych.

Pamiątkowa sól

Obecnie wielu mieszkańców Gozo pozyskujących w ten sposób sól, sprzedaje ją jako pamiątki dla przybywających turystów. W sklepach można znaleźć słoiki i płócienne woreczki pełne maltańskiej soli – naturalnej lub aromatyzowanej ziołami. Jeśli wybierzesz się na Gozo możesz spotkać Emanuela Słonego Człowieka (Emanuel the Salt Man), znanego bardziej jako Leli tal-Melh. Jest to najbardziej znany miejscowy rolnik, handlujący solą morską w swoim przydrożnym straganie. Oprócz gospodarczego znaczenia basenów solankowych są one również doskonałym miejscem do zrobienia malowniczych zdjęć. (TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: