Lapońska bajka
KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW Laponia

Lapońska bajka

Jeśli kochacie zimowe klimaty, to kierunek jest jeden: Laponia. Tylko tutaj można odwiedzić Wioskę Świętego Mikołaja,  przejechać się saniami w zaprzęgu reniferów, przekroczyć koło podbiegunowe, zwane po fińsku „napapiiri”, czy zobaczyć zorzę polarną. Witajcie w magicznym świecie, który zachwyca dziką naturą i surowym pejzażem.

Przewodnikami po nim będą Marta i Adam Bernat, autorzy książki „Laponia. Wszystkie imiona śniegu” , zarazem autorzy popularnego bloga Bite of Iceland, mający na koncie już książkowy bestseller „Rekin i baran”. Z ich książki o Laponii dowiemy się, jak żyli Saamowie, rdzenni mieszkańcy tej krainy, jak porozumiewali się z duchami ziemi i drzew. Dlaczego tak namiętnie budowali labirynty i kochali narty? Popularne przysłowie Saamów mówi, że „lepiej przemieszczać się z miejsca w miejsce, aniżeli tkwić w jednym miejscu”. Wyruszamy zatem tropem ludzi śniegu, poznając ich fascynujący świat, który od wieków rozpalał wyobraźnię podróżników.

„Wszystkie imiona śniegu” to opowieść o Saamach, ich momentami tragicznej historii, zwyczajach, niezwykłej więzi z Renami czy szamanistycznych tradycjach, które potrafią wprawić nas  w duże zdziwienie. To próba przywołania intrygującego świata, który odszedł już w niepamięć. Przebogata saamska kultura bez trudu mogłaby zapełnić strony wielu tomów, jak piszą autorzy.  Laponia ma bowiem znacznie więcej sekretów. A książka niech będzie przedsmakiem tego, czego można doświadczyć i co przeżyć podczas wędrówki po tej niezwykłej krainie.  


„Laponia. Wszystkie imiona śniegu”, Wydawnictwo Poznańskie.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: