Molveno najpiękniejszym jeziorem we Włoszech
Włochy

Molveno najpiękniejszym jeziorem we Włoszech

Molveno, jezioro leżące w zachodniej części Trentino, u stóp Dolomitów Brenta i masywu Paganella, w 2016r. wyróżnione zostało prestiżowym tytułem „Najpiękniejszego akwenu we Włoszech” przyznawanym przez klub turystyczny Legambiente and Touring Club. Pod uwagę brane były czystość wód i plaż, piękno otaczającej jezioro przyrody, przyjazna środowisku infrastruktura oraz wysoka jakość lokalnej kuchni i win.

 Włoski poeta Fogazzaro opisał Molveno i Dolomity Brenta jako „szlachetną perłę ukrytą w cennej skrzyni ze skarbami”. Od tego czasu upłynęło ponad sto lat, a jezioro i otaczająca go przyroda wciąż zachwycają urokiem i przepiękną scenerią.

Jezioro Molveno, fot. Filippo Frizzera

Co roku, włoski klub turystyczny Legambiente and Touring Club wypuszcza na rynek przewodnik pod tytułem „Il mare più bello” („Najpiękniejsze morze”) – obiektywny i niezwykle praktyczny podręcznik zawierający listę wyjątkowo atrakcyjnych pod względem turystycznym miejsc. W przewodniku znajdziemy miejsca rekomendowane zarówno we Włoszech, jak i zagranicą. W kategorii jezior, Molveno wyróżniono znakiem „5 vele” (5 żagli) już siódmy raz z rzędu; po raz trzeci uznane zostało za najpiękniejszy akwen na Półwyspie Apenińskim.

Bez wątpienia, tak prestiżowa nagroda jest niezwykle ważnym wyróżnieniem dla leżącego u stóp Dolomitów Brenta i masywu Paganelli regionu w zachodniej części Trentino. Warto również wspomnieć, że jezioro i otaczająca go okolice należą do terytorium Parku Przyrody Adamello – jednego z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych pod względem flory i fauny zakątków prowincji.

Wspomniany nagroda to jednak nie jedyne wyróżnienie, które w ostatnim czasie zgarnęło Molveno. Dzięki niezwykłej dbałości ze strony mieszkańców i władz o środowisko naturalne oraz bardzo wysoką jakość oferty turystycznej, Molveno otrzymało odznakę Orange Flag (Pomarańczowa Flaga).

Trentino, Jezioro Molveno, fot. Fabio Mori

Dwa lata wcześniej, w 2014 roku, zachodnia część regionu Trentino była już wymieniana w przewodniku „Il mare più bello” jako jedno z piękniejszych, godnych rekomendacji miejsc na letnie wakacje. Jury brało pod uwagę takie aspekty jak zrównoważony rozwój regionu, rozwój i pielęgnację terenów pozamiejskich, przyjazną środowisku infrastrukturę oraz najwyższej jakości ofertę kulinarną i wina.

Bez wątpienia, Molveno i okolice są jednym z piękniejszych miejsc na mapie Włoch, w które warto wybrać się na wakacje w gronie rodziny lub przyjaciół. Wyjątkowa atmosfera i urok miejsca w połączeniu ze spektakularnymi widokami na Dolomity okolice stanowią wymarzoną scenerię do wypoczynku w bliskości z naturą.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics