„Odległość między życiem a śmiercią jest nieokreślona. Dlatego nikt nie wie, gdzie kończy się jedno, a zaczyna drugie”, napisał Edgar Allan Poe. W jakie przesądy o śmierci wierzymy, co dzieje się po niej z ciałem? I dlaczego tak bardzo boimy się kremacji, choć w Polsce rocznie umiera około 400 tysięcy ludzi, a dziś w pandemii nawet więcej?
Po śmierci najbliższych zatrzymujemy zegary, zasłaniamy lustra, lękamy się spojrzeć w oczy zmarłemu… Z zapartym tchem wysłuchujemy też wszystkiego, co jest z nią związane: opowieści o zmarłych, o duchach, historii o białym świetle na końcu tunelu. Boimy się jednak zgłębiania tematu, jakby to miało na nas ściągnąć lawinę nieszczęść. Dla wielu z nas śmierć jest tematem tabu, jak pisze Małgorzata Węglarz w swojej książce „Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz”. Dzieje się tak dlatego, że nie tylko wypieramy ze świadomości swoją śmiertelność ale i fakt, że kiedyś się zestarzejemy. Unikamy też rozmów z osobami, które realnie są najbliżej śmierci – pracownikami branży pogrzebowej.
Autorka książki nie tylko rozprawia się z wieloma mitami na temat śmierci, ale odkrywa tajemnice branży pogrzebowej. I stara się znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Dlaczego Polacy tak bardzo obawiają się kremacji? W jakie zabobony wierzą? Czy to prawda, że podczas przygotowania do pochówku zmarłemu łamie się kości? Na czym polega praca tanatokosmetologa czy balsamisty? Dzięki temu odziera śmierć z maski sensacji i skandalu i pokazuje ją jako naturalne dopełnienie ludzkiego życia i proces, przez który wszyscy kiedyś przejdziemy.
„Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej”, Muza, Warszawskie Wydawnictwo Literackie.