Wyspy Komodo zamknięte dla turystów
Aktualnosci Indonezja

Wyspy Komodo zamknięte dla turystów

Rząd Indonezji ogłosił w piątek, 19 lipca 2019 r., że zakazuje turystyki na wyspie Komodo i zamknie ją dla turystów w 2020 r. Park Narodowy Komodo, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest domem dla ponad 5000 jaszczurek komodo, często nazywanych smokami Komodo.

Mieszkańcy tej popularnej wyspy turystycznej zostaną przeniesieni. Niektórzy mieszkańcy są przeciwni temu zamknięciu i obawiają się, że przenosząc się, mogą stracić środki do życia.

Wyspa jest głównym siedliskiem zagrożonego smoka Komodo, największej na świecie jaszczurki, która dorasta do 3 metrów długości. Turyści nadal będą mogli obserwować jaszczurki na pobliskich wyspach, które są częścią Parku Narodowego Komodo, mianowicie wysp Rinca i Padar.

Wyspy Komodo, Indonezja. Fot. arch. redakcji

Rzecznik parku Marius Ardu Jelamu z sekretariatu regionalnego prowincji East Nusa Tenggara powiedział, że przeprojektuje wyspę Komodo w światowej klasy strefę ochrony. Przewiduje się, że wyspa zostanie zamknięta w styczniu 2020 r. I pozostanie zamknięta przez co najmniej jeden rok, być może 2 lata.

Władze regionalne odkładają fundusze na odbudowę rodzimej flory i fauny wyspy oraz na budowę infrastruktury, która pomoże chronić ekosystemy lądowe i morskie. Obejmuje to nie tylko Komodos, ale także jelenie i bawoły – główne źródła pożywienia dla smoków.

Kłusownictwo spowodowało, że populacja jeleni i bawołów zmalała, a turystyka masowa zanieczyszcza środowisko wyspy. Co więcej, niektórzy turyści lubią prowokować smoki i wydobywać ich agresywność, w niektórych przypadkach są ugryzieni w spotkaniu.

Smoki Komodo są wymienione przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako wrażliwe.

(TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics