Śnieżna zabawa w Dolinie Stubai
Narty

Śnieżna zabawa w Dolinie Stubai

Jedna dolina a tyle atrakcji. Doskonałe warunki śniegowe i niezapomniane wrażenia z jazdy czekają na tych, którzy odwiedzą cztery ośrodki narciarskie w Dolinie Stubai. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: nartostrady i trasy freerideowe na lodowcu Stubai, saneczkarską frajdę na Elfer, spektakularne pokazy narciarskie na Schlick 2000 oraz zimowe trasy do wędrówek wokół ośrodka Serles przy Mieders.

 Wszystkie cztery ośrodki narciarskie Doliny Stubai mają jedną wspólną cechę: biały puch, który co roku spada niezawodnie z nieba i to w dużej ilości. Dzięki temu goście mogą się cieszyć śnieżną frajdą podczas jazdy na nartach czy snowboardzie, freeride’u, zimowej wędrówki na rakietach śnieżnych, wyprawy po doskonale przygotowanych trasach biegowych czy też ze zjazdu po oświetlonych torach saneczkarskich. Dodatkowo w dolinie znajduje się kilka lodowisk.

Lodowiec Stubai: gwarancja śniegu od października do czerwca

Zaledwie 45 minut jazdy samochodem z Innsbrucka, stolicy Tyrolu, znajduje się lodowiec Stubai oferujący liczne, narciarskie atrakcje. Nowa kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn – szybka, wygodna i przystosowana dla osób z niepełnosprawnością – przewozi ludzi na wysokość 2 900 metrów n.p.m. bezpośrednio z parkingu. Po drodze, relaksując się na siedzeniach z prawdziwej skóry, mogą skorzystać z Wi-Fi albo podziwiać imponujący widok na okoliczne góry, pokryte grubą warstwą śniegu, co często wywołuje radosne oczekiwanie związane z przyszłym szusowaniem. (Wideo prezentujące kolejkę można obejrzeć na YT: www.youtube.com/watch?v=Us2I12-MPfA.) Zarządcy ośrodka narciarskiego na lodowcu Stubai, największym lodowcowym terenie narciarskim w Austrii, mają wieloletnie doświadczenie w zapewnianiu turystom jak najlepszych warunków do uprawiania sportów zimowych. Lekkim, śnieżnym puchem można się tu cieszyć nie tylko na 35 trasach narciarskich o różnym poziomie trudności, ale również na 13 trasach freerideowych polecanych przez tutejszy Powder Department (dostępne są ich tracki GPS).

W ostatni weekend (24 – 26 listopada br.) „Królestwo śniegu” gościło FIS Freeski World Cup Stubai, czyli pierwsze zawody Pucharu Świata w narciarstwie dowolnym w Europie w tym sezonie, które wygrał Norweg Oystein Braaten oraz Szwedka Jennie-Lee Burmansson. Ustawienie konkursowe będzie dostępne dla wszystkich chętnych w Snowpark Stubai Zoo do 10 grudnia 2017 r.

Schlick 2000: nowe inwestycje i szkółka narciarska dla dzieci

Ośrodek narciarski Schlick 2000 przy Fulpmes zwiększy w tym roku komfort wjazdu na Kreuzjoch oraz liczbę tras narciarskich. Od początku grudnia, w miejscu poprzedniego wyciągu orczykowego Kreuzjochlift, będzie działać nowy, czteroosobowy wyciąg krzesełkowy Panoramabahn o przepustowości do 2 000 osób na godzinę. Wyciąg zapewni sprawny wjazd (w 4 minuty) oraz wygodną podróż, dzięki komfortowym siedzeniom i przenośnikowi taśmowemu przy wejściu. W związku z inwestycją, powstaną również dwie nowe trasy narciarskie: czarna nartostrada „Panoramaschuss” o długości 600 metrów, z fantastycznym widokiem na grzbiet Kalkkögel, oraz spokojna, czerwona trasa „Hohes Laub Abfahrt” o długości 800 metrów. Dodatkowo cztery nartostrady zyskają nowe urządzenia do zaśnieżania: czarne trasy Kanonenrohr (nr 3a) i Zirbenschuss (nr 4a), czerwona trasa Mitterjoch-Abfahrt (nr 2) oraz niebieska Burgstall-Abfahrt (nr 4c). Koszt wszystkich inwestycji wprowadzonych w tym roku w ośrodku Schlick 2000 wyniesie 4,8 mln euro.

Śnieżne atrakcje w Schlick 2000 czekają na stokach narciarskich, ale i poza nimi: na wysoko położonej trasie do narciarstwa biegowego, podczas zimowych wędrówek przez lasy oraz przy górnej stacji kolejki Kreuzjoch, skąd startują paralotniarze.

Dzieci i młodzież będą się dobrze bawić w szkółce narciarskiej BIG Family Skizentrum Schlick 2000 lub w przedszkolu BIG Ron’s Kinderland, a rodzice mogą w tym czasie zrelaksować się w jednym z okolicznych, tradycyjnych schronisk. Zarówno młodszym, jak i starszym spodobają się nocne pokazy narciarskie „Night of Colours”, które zaplanowano w wybrane środy, od 27 grudnia 2017 r.

Ośrodek Serles: przez śniegi – na nartach i na rakietach

Ośrodek narciarski Serlesbahnen przy Mieders jest położony na początku Doliny Stubai, zaledwie o „narciarski szus” od Innsbrucka, stolicy Tyrolu. Góruje nad nim szczyt Serles o wysokości 2 717 m n.p.m., zwany przez Goethego „wielkim ołtarzem Alp”, stanowiący wyjątkowe tło dla tego małego, ale znakomitego ośrodka narciarskiego, przyjaznego rodzinom z dziećmi. Tutaj śnieżna zabawa ma najwyższy priorytet. Niezależnie od tego, czy planujemy jazdę na nartach, sankach czy wędrówkę na rakietach śnieżnych, można liczyć na idealny puch oraz piękny widok na ośnieżoną dolinę. Chętni mogą pofolgować swojej dziecięcej radości i wspólnie z maluchami stworzyć na śniegu orła albo anioła, podążać za śladami pozostawionymi w puchu albo beztrosko pozostawić odcisk własnych butów, ciesząc się skrzypieniem śniegu pod stopami.

W alpejskich chatach i schroniskach warto spróbować tradycyjnych, tyrolskich smakołyków. Widać stąd szerokie i łatwe nartostrady (niebieskie i czerwone), idealne dla dzieci, początkujących oraz rekreacyjnych narciarzy.

Wyjątkowo malownicze widoki czekają na wędrowców, którzy wybiorą się na wyprawę do słynnego klasztoru Maria Waldrast, wybudowanego na wysokości 1 641 m n.p.m. Jest to jeden z najwyżej położonych klasztorów w Europie. Obok sanktuarium znajduje się hotel i restauracja.

Ośrodek Elfer: na sanki i do doliny

Popularny wśród narciarzy ośrodek Elfer, to prawdziwe saneczkarskie Eldorado. Znajdują się tu trzy, długie naturalne tory, wijące się przez malowniczy krajobraz. Wśród nich wyróżnia się najdłuższa (ma ok. 8 km), oświetlona i sztucznie naśnieżana trasa saneczkarska w Dolinie Stubai, wiodąca od górnej stacji kolejki Elferbahn do jej dolnej stacji w Neustift. Wszystkie trzy tory zostały już kilkukrotnie nagrodzone tyrolską odznaką „Tiroler Naturrodelbahn-Gütesiegel”, gwarantująca ich wysoką jakość i bezpieczeństwo. Dodatkową atrakcją tego sezonu będzie 3. festiwal saneczkarski Rodeltestival (12-13 stycznia 2018 r.), podczas którego czołowi producenci sanek zaprezentują najnowsze modele i nowinki. W ośrodku Elfer narciarze mogą również liczyć na wymagające czerwone nartostrady oraz długi, czerwony szlak narciarski do doliny.

Dolina Stubai w Tyrolu. Mnóstwo śnieżnych atrakcji w zasięgu ręki.

 DOLINA STUBAI – szczyt zimowej radości

 Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) w Austrii leży w pobliżu Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol. Łatwo do niej dotrzeć autostradą wiodącą przez przełęcz Brenner, łączącą ją z Niemcami, Szwajcarią, Włochami oraz innymi regionami Austrii. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i jest otoczona 80 lodowcami oraz 109 szczytami o wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. Dzięki jej ukształtowaniu, dolina i jej pięć najważniejszych miejscowości: Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg, stanowią idealne miejsce na wypoczynek. Całoroczna oferta doliny przyciąga przede wszystkim aktywnych urlopowiczów.

Lodowiec Stubai, największy lodowcowy ośrodek narciarski w Austrii, gwarantuje obecność śniegu na stokach od października do czerwca.

Od października 2016 r. działa nowoczesna kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn, z nową stacją dolną oraz przebudowaną stacją pośrednią i górną, która bezpiecznie i komfortowo przewozi do 3 tysięcy osób w ciągu godziny na wysokość 2 900 m n.p.m.

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) ma wszystko to, co potrzebne dorosłym i dzieciom do spędzenia idealnego urlopu zimowego. To dlatego Dolinę Stubai wielokrotnie wyróżniano jako „najbardziej przyjazny rodzinie region narciarski w Alpach“. Na gości czeka dobra zabawa na doskonale przygotowanych trasach zjazdowych w czterech ośrodkach narciarskich: na lodowcu Stubai, w Schlick 2000 (przy Fulpmes), rodzinnym ośrodku Serles (przy Mieders) oraz w Elfer (przy Neustift). W Dolinie Stubai alternatywne sporty zimowe są równie popularne co klasyczna jazda na nartach.

W programie sezonu zimowego 2017/2018 ponownie znalazł się wyjątkowy spektakl multimedialny „GAIA – Stubai Mother Earth”, wizualnie zachwycające widowisko, będące połączeniem jazdy na nartach, tańca, muzyki i imponujących animacji świetlnych. Przedstawienie, wyreżyserowane przez światowej sławy choreografa Enrique Gasa Valga, zostanie wystawione 1 lutego 2018 r. na naturalnej scenie utworzonej przez śnieżny stok w Neustift. www.gaia-stubai.com

Wygodne zakwaterowanie, odpowiadające różnym wymaganiom, zapewnia tutejsza baza noclegowa: jeden hotel 5-gwiazdkowy, trzy hotele 4-gwiazdkowe superior, 33 hotele 4-gwiazdkowe, dwa hotele 3-gwiazdkowe superior, 39 hoteli i kwater 3-gwiazdkowych o wysokim standardzie oraz ok. 4 700 miejsc w apartamentach na wynajem, pensjonatach, tradycyjnych gospodarstwach rolnych i trzech polach namiotowych.

Związek Turystyczny Stubai Tyrol (Tourismusverband Stubai Tirol) informuje o aktualnych ofertach, nowościach i wydarzeniach na stronie internetowej www.stubai.at. Znajduje się tam również wyszukiwarka miejsc noclegowych, umożliwiająca znalezienie odpowiedniego zakwaterowania. Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na email info@stubai.at lub dzwoniąc pod numer: +43 (0)501881-0. Stubai Touristik służy pomocą przy rezerwacji gotowych ofert pakietowych oraz organizacji transferów z i na lotnisko w Monachium oraz Innsbrucku. Kontakt przez telefon: +43 (0)501881-170 (lub 171) oraz przez email: stubaitouristik@stubai.at. (TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics