Bestsellery i Odkrycia Empiku 2019 rozdane
Aktualnosci LIFESTYLE

Bestsellery i Odkrycia Empiku 2019 rozdane

pastedGraphic.png

Bestsellery i Odkrycia Empiku 2019 rozdane!

 Za nami kolejna gala największego plebiscytu kulturalnego w Polsce – 5 lutego 2020r. rozdano Bestsellery Empiku 2019. Wśród laureatów przeważali polscy artyści – statuetki odebrali m.in. Smarzowski, Sokół, Roksana Węgiel czy Maleszka. Nowością były także nagrody Odkrycia Empiku, przyznawane najlepiej zapowiadającym się twórcom w kategoriach Muzyki, Literatury i Filmu, o których rezultacie zadecydowały nie wyniki sprzedaży, ale werdykty jurorów. Całości towarzyszyło wyjątkowe muzyczne show.


Polacy kochają kryminały

Bestsellery Empiku to swoisty barometr trendów, co odzwierciedlają także kategorie, dlatego nie mogło zabraknąć osobnych nagród dla hip-hopu czy kryminału/sensacji/thrillera. Wśród dreszczowców bezkonkurencyjna okazała się „Pacjentka” Alexa Michaelidesa. Obecny na gali autor miał podwójny powód do radości – jako jedyny laureat otrzymał tego wieczora dwie nagrody, triumfując także w nowej kategorii audiobook.

Po zeszłorocznej statuetce dla „Tatuażysty z Auschwitz” polscy czytelnicy po raz kolejny docenili książkę o podobnej tematyce. Inspirowana życiem Niemki prowadzącej przedszkole dla obozowych dzieci książka „Kołysanka z Auschwitz” przyniosła Mario Escobarowi statuetkę Bestsellera Empiku w kategorii literatura piękna.

Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, aby historia opisana  w tej książce się nie powtórzyła.

Mario Escobar

pastedGraphic.png

Młodość obok doświadczenia

Zwycięzcą kategorii hip-hop został Sokół – ikona polskiego rapu. Mimo że karierę na rodzimej scenie muzycznej rozpoczął niemal ćwierć wieku temu, to jego zwycięski album „Wojtek Sokół” jest pierwszym w pełni solowym wydawnictwem.

Obok artystów, którzy od lat triumfują na scenach, na muzycznym podium pojawiła się też 15-letnia Roksana Węgiel, o włos pokonując Darię Zawiałow w kategorii pop/rock. Nagrodzony krążek „Roksana Węgiel” zaledwie dwa miesiące po premierze zdobył status Złotej Płyty, którą wręczono po występie podczas ubiegłorocznej gali. W tym roku na chwilę przed uroczystością na czerwonym dywanie wokalistka odebrała platynową płytę, co zostało pokazane w relacji na żywo na facebooku Empiku. Następnie ponownie stanęła na scenie Bestsellerów – tym razem by odebrać nagrodę.

Naprawdę się tego nie spodziewałam i z całego serca chciałam podziękować moim fanom, bo to przede wszystkim dzięki nim. A także wszystkim, którzy współtworzyli ze mną ten album. Jestem mega wdzięczna i bardzo się cieszę!

Roksana Węgiel

pastedGraphic_1.png

„Kler” dominuje także na małym ekranie

Setki tysięcy widzów w kinach w całej Polsce, liczne nagrody na festiwalach i ogromne emocje – „Kler”odbijał się szerokim echem jeszcze wiele miesięcy po premierze. O jego ogromnej popularności, także wśród widzów małego ekranu, świadczy statuetka Bestsellera Empiku 2019 w kategorii film fabularny, a Wojtek Smarzowski po raz kolejny udowodnił, że należy do czołówki rodzimych reżyserów.

Chciałem podziękować publiczności, która kupiła bilety, która kupiła płyty, chciałem podziękować wszystkim, z którymi miałem przyjemność zrobić ten film.

Wojtek Smarzowski

pastedGraphic_2.png

Empik promuje wschodzące talenty

Tegoroczna edycja plebiscytu znacząco różni się od poprzednich, a to za sprawą nagród Odkrycia Empiku, przyznawanych przez składające się z ekspertów i autorytetów w danej kategorii jury. Niezależna od wyników sprzedaży, wskazująca publiczności twórców oryginalnych, bezkompromisowych i takich, których twórczość po prostu warto śledzić. Odkrycia Empiku wręczono w trzech kategoriach: Muzyki (jury w składzie Brodka, Agnieszka Szydłowska, Piotr Metz oraz eksperci z Grupy Empik, Dominik Sadowski i Anna Żurek, Literatury (Anna Dziewit-Meller, Max Cegielski, Magdalena Grzebałkowska oraz eksperci z Empiku, Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz) oraz Filmu (Roma Gąsiorowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Smoczyńska oraz ekspertki z Empiku, Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska).

Mistrzynią słowa pisanego została Dominika Słowik. Autorka “Zimowli” zachwyciła jury bogatym warsztatem językowym i umiejętną konstrukcją wielopiętrowych zagadek. Wśród muzyków wyróżniono Hanię Rani za płytę i trasę “Esja”. O sukcesie pianistki zadecydował talent kompozytorski, kunszt wykonania, postawa artystyczna, w której konsekwencja nie zabija spontaniczności oraz otwartość na innych – artystów i publiczność. Pierwszym reżyserem, który może pochwalić się filmowym Odkryciem Empiku został zaś Bartosz Kruhlik za pełnometrażowy debiut „Supernova”, w którym zachwycił przede wszystkim przykładem rzemieślniczego mistrzostwa, zdumiewającego na początku kariery.

pastedGraphic_3.png