„Nie było szans dla Tomka” – Krzysztof Wielicki wyjaśnia szczegóły akcji ratunkowej dla polskiego himalaisty
Aktualnosci Ludzie sport

„Nie było szans dla Tomka” – Krzysztof Wielicki wyjaśnia szczegóły akcji ratunkowej dla polskiego himalaisty

„Nie było szans dla Tomka. Na akcję poszukiwawczą ewentualnych zwłok Tomka również nie możemy sobie pozwolić ze względu na pogodę” – powiedział Krzysztof Wielicki, kierownik zimowej wyprawy na K2. Tomek prawdopodobnie zostanie już na zawsze na Nanga Parbat. Członkowie wyprawy Wielickiego ruszyli na pomoc Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi po tym jak Francuzka i Polak utknęli na wysokości około 7300 metrów na Nanga Parbat. W ekspresowym czasie, po około 8 godzinach od rozpoczęcia akcji znaleźli Francuzkę i sprowadzili ją do obozu, skąd w niedzielę, zabrał ich helikopter.

Akcja nie była łatwa, ponieważ mieliśmy kłopoty z łącznością, ale chłopaki poradzili sobie bardzo dobrze. Byli odpowiednio zaaklimatyzowani. Zrobili swoją robotę i tyle. Każdy inny zespół wykonałby to samo, tylko być może wolniej. Niestety, dla Tomka nie było szans powiedział Wielicki.

Ratownicy, czyli Denis Urubko, Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala, tak jak Francuzka zostali zabrani helikopterem do bazy w Skardu. Następnie Revol zostanie przetransportowana do szpitala w Islamabadzie.

Grupa alpinistów pod kierownictwem Wielickiego, która zamierza zdobyć szczyt K2, w dalszą drogę ruszy najwcześniej w środę. Krzysztof Wielicki wykluczył także, przynajmniej na razie, ponowne udanie się na Nanga Parbat i odszukanie zaginionego Tomasza Mackiewicza. – „Nie możemy sobie na to pozwolić ze względu na pogodę”.

„Tomek o tej górze wiedział wszystko, Nanga Parbat go oczarowała, odnajdywał na niej spokój duszy. Teraz żałuję, że nie próbowałam powstrzymać brata. Tomek zawsze był uparty, więc pewnie i tak nic by to nie dało” – powiedziała Magłorzata Sulikowska, siostra Tomasza Mackiewicza, który nie wrócił z wyprawy na Nanga Parbat.

zdjęcia: Strona Tomasza Mackiewicza na Facebook

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics