Aktualnosci Azerbejdżan Baku Transport

LOT zainaugurował bezpośrednie połączenie z Warszawy do Baku

Warszawa 27 czerwca 2022 r. W piątek późnym wieczorem z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie wystartował pierwszy samolot Boing 737 PLL LOT, wioząc pasażerów na lotnisko Heydara Aliyeva w Baku (Azerbejdżan). Tym samym linia lotnicza rozpoczęła obsługę regularnego połączenia pomiędzy obydwiema stolicami. Trasa z dużym potencjałem turystycznym i biznesowym ma według prognoz zapewnić w bieżącym sezonie transport 20 tysięcy osób. Otwarcie nowego połączenia wpisuje się też w strategię Polskich Linii Lotniczych LOT ukierunkowaną na odzyskanie pasażerów i umacnianie pozycji na rynku przewozów lotniczych, po ostatnich ograniczeniach związanych z pandemią oraz wojną na Ukrainie. 

Pierwsze w historii PLL LOT bezpośrednie połączenie z Warszawy do Baku było okazją do zaprezentowania uroków stolicy Azerbejdżanu przedstawicielom polskich biur podróży, mediów oraz delegacji PLL LOT. W sobotni wieczór podczas konferencji prasowej zorganizowanej w pięciogwiazdkowym hotelu Four seasons Hotel Baku szef Azerskiej Organizacji Turystyki, Kanan Gasimov, wyraził opinię, że nowe połączenie lotnicze pomoże rozwinąć kontakty gospodarcze między Polską i Azerbejdżanem. „Cieszymy się z możliwości odkrywania Baku i Azerbejdżanu przez polskich turystów, poznawania przez nich historii i kultury kraju, doświadczenia gościnności i panującej tu tolerancji.”

Ambasador Polski w Baku, Rafał Poborski uważa, że nowe połączenie okaże się sukcesem, czego dowodem może być m.in.  porozumienie o współpracy podpisane 28 maja br przez przedstawicieli Polskiej Izby Turystyki oraz Stowarzyszenia Agencji Turystycznych Azerbejdżanu. Dodał: „Nowe połączenie traktujemy jako jako ważny krok w kierunku ułatwienia kontaktów w sferze nie tylko turystyki, ale również w obszarach gospodarki, polityki, kultury i edukacji. Podkreślił, że połączenie jest wynikiem podpisanej w 2017 roku przez prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz prezydenta Azerbejdżanu, Ilhama Alijewaw’a, deklaracji tzw. mapy drogowej dotyczącej strategii partnerstwa i współpracy gospodarczej między Polską i Azerbejdżanem. Cieszę się, że LOT otwiera się na nowy rynek. Oznaką powrotu do normalności po pandemii. Ponieważ dzisiaj Azerbejdżan obchodzi swoje święto – Dzień Republiki,  otwarcie nowego połączenia LOT z Warszawy do Baku jest polskim prezentem z tej okazji”

Z kolei Rafał Milczarski, Prezes PLL LOT powiedział „Bardzo się cieszę z otwarcia nowego połączenia i liczę głównie na pasażerów z Polski i Azerbejdżanu. To połączenie uzupełni naszą siatkę połączeń w Europie Środkowej, Skandynawii oraz przez Atlantyk. Podróżujący z Baku będą mogli się wygodnie przesiąść w Warszawie na samoloty do Toronto, Chicago czy Nowego Jorku. To powinno się spodobać naszym klientom.” Dodawał, że uzgadnianie warunków odbywało się w tempie ekspresowym, ale obydwie strony były zainteresowane sprawnym zakończeniem rozmów. Prezes LOT pochwalił dobrą współpracę z azerbejdżańskimi liniami Azal oraz zarządem lotniska w Baku. „Bardzo dziękuje naszym przyjaciołom z Azerbejdżanu oraz polskiej ambasadzie w Baku za ogromne wsparcie i opiekę. Bez tej pomocy uruchomienie nowego połączenia by nam się nie udało”

Zapytany o szczegóły nowego połączenia Prezes Milczarski poinformował, że trasa będzie obsługiwana przez samoloty B737-8, co zapewnia ponad 30 tys. miejsc. Uważa, że w obecnym sezonie letnim LOT powinien przewieźć ponad 20 tys. pasażerów. Wskazują na to zadawalające wstępne wyniki sprzedaży pokazujące, że do 24 maja br. sprzedano 9169 miejsc, czyli 30% wszystkich dostępnych na sezon letni. Średnio obłożenie w pierwszym tygodniu operowania wynosi 72%.

Azerbejdżan położony na Kaukazie, na styku Azji z Europą i jego stolica Baku wydają się jeszcze nie w pełni odkryte przez turystów z Europy zachodniej. A szkoda ponieważ jest to miejsce unikalne, bardzo ciekawe i co najważniejsze przyjazne dla przybyszów. Baku wydaje się być miastem na skrzyżowaniu kultur wschodu z zachodem. Ma zadbane parki miejskie i niezwykłą architekturę. Historyczna zabudowa, jak Stare Miasto wpisane na listę Unesco umiejętnie idealnie konweniuje z super nowoczesnymi konstrukcjami. 

Prezes Rafał Milczarski stwierdził, że Polacy powinni docenić niezwykłe atuty Azerbejdżanu i Baku. Powiedział: „Baku można przyrównać do pięknego amfiteatru, w którym ludzie są gościnni i otwarci. Tutejsza kuchnia jest według mnie – a próbowałem różnych – jedną z najwspanialszych na świecie. Należy pamiętać także o historycznych relacjach łączących oba kraje. Baku pamięta o polskich architektach, jest tutaj ulica ich imienia. Baku jest pięknym miastem łączącym tradycję i piękno architektury z początku XX wieku oraz nowoczesność.”

Loty do Baku będą realizowane 4 razy w tygodniu. W środy i soboty wyloty przewidywane są o godzinie 20:45 (lądowanie w Baku o godz. 2:55 lokalnego czasu w dniu następnym. We wtorki i piątki wyloty o godz. 23:00 (przyloty do Baku 05:10 następnego dnia). Przyloty z Baku do Warszawy będą realizowane w środy, czwartki, soboty i niedziele. 

fot. TravelCompass.pl

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: