Austria Europa Narty

Nocne wędrówki po austriackich Alpach

Spacery po zmierzchu w świetle pochodni przez białe lasy i góry to wspaniałe spotkanie z naturą w jej romantycznej i autentycznej szacie. Na niebie świeci księżyc, w dolinie światła domów – a w górach ciemności rozjaśniają pochodnie wędrowców, którzy w małych grupkach torują sobie drogę przez łąki i lasy. Wędrówka z pochodniami to bardzo zmysłowe przeżycie: czujemy zapach świeżego śniegu i aromat świerków, słyszymy trzeszczenie obciążonych śniegiem gałęzi drzew, chwytamy wzrokiem osobliwe cienie, jakie kreślą na ziemi szczyty gór. Warunki są więc idealne, aby zapomnieć o codzienności i całkowicie zatopić się w nocnej ciszy.

Skrzypiący śnieg pod nogami

Romantyczne oblicze zimowej przyrody można poznać m.in. podczas wędrówek z pochodniami w dolinie Montafon w Vorarlbergu. Wędrówka zaczyna się od wjazdu kolejką Valisera Bahn do środkowej stacji na wysokości 1680 m n.p.m. Na górze wędrowcy kierują się najpierw do dawnej koziarni, a dzisiaj przytulnej restauracji „Gäßbarga“, gdzie przed wyruszeniem w drogę spożywają solidne tradycyjnego austriackie danie, tj. serowe kluseczki z prażoną cebulą. Przy grzanym winie i gorącym piecu uczestnicy wycieczki zapoznają się ze sobą, zanim tuż po zmroku, ciepło ubrani wyruszą w ciemności nocy. Ze schroniska trasa wędrówki prowadzi leśnymi drogami, zboczem góry i przez przykryty śniegiem świerkowy las do malowniczej wioski Garfrescha, a drogę oświetlają płonące pochodnie, wyczarowując wokół magiczną grę cieni. Do doliny można wrócić wyciągiem krzesełkowym albo na sankach – po najdłuższym oświetlonym naturalnym torze saneczkowym w Vorarlbergu.

Wędrówki w Montafon, fot. Johannes Netzer

Wędrówka z pochodniami i zjazd na sankach

W St. Gallenkirch, w każdy wtorek (do 21 marca 2017) przy odpowiednich warunkach śniegowych i atmosferycznych można wybrać się na ekscytującą wycieczkę. Zbiórka: o godz. 16:20 przy dolnej stacji Valisera Bahn w St. Gallenkirch. Cena wycieczki z przejazdem kolejką, posiłkiem, przewodnikiem i przejazdem Garfrescha Bahn: osoby dorosłe 35 euro, dzieci 18,50 euro, taryfa rodzinna I (1 osoba dorosła z dziećmi) 62 euro, taryfa rodzinna II (2 osoby dorosłe z dziećmi) 88,50 euro. Zgłoszenia przyjmowane są do godz. 16:00 w przededniu wycieczki we wszystkich kasach lub pod numerem telefonu 43 5557 6300

Pod niebem pełnym gwiazd

Nocne spotkanie z przyrodą i romantyczny nastrój to również oferta dla uczestników wędrówki z pochodniami w Parku Krajobrazowym Dobratsch, położonym w Karyntii. Kubkiem gorącej ziołowej herbatki witają swoich gości w Heiligengeist przewodniczki Ulrike i Martina. Następnie grupa wyrusza na medytacyjną wędrówkę z pochodniami i latarniami, wsłuchując się w opowieści i legendy regionu. Droga wiedzie przez malownicze lasy, mijając szumiące potoki, aż do polany, na której otwiera się widok na rozgwieżdżone niebo. 1,5-godzinna, łatwa wędrówka kończy się w schronisku Hundsmarhof. Tam przewidziany jest ostatni punkt programu – ognisko, przy którym na życzenie można sobie upiec chlebek.

Kristberg, fot. Patrick Saely

„Unplugged-Tour“ w Parku Krajobrazowym Dobratsch

21 stycznia i 18 lutego 2017 (soboty) od 19:00 do ok. 23:00, zbiórka: parking V73 w Heiligengeist. Należy zabrać ze sobą odpowiednie do pogody, ciepłe ubranie i dobre buty, natomiast latarki czołowe i inne urządzenia oświetleniowe na baterie prosimy zostawić w domu. Cena: 19,50 euro za osobę, w tym napój powitalny, mały posiłek i napój

Przez tajemniczy wąwóz

W wędrówkę w ciemności można wybrać się również w styryjskim Schladming – tam trasa prowadzi przez tajemniczy wąwóz, wśród stromych skał i fantastycznych formacji lodowych, które w blasku pochodni wyglądają jeszcze bardziej niesamowicie. Wdychając czyste, górskie powietrze, uczestnicy wycieczki słuchają podczas drogi opowieści przewodnika Gottfrieda Herberta. Wyprawa kończy się wizytą w zajeździe, gdzie można odpocząć i przy smacznym posiłku wymienić się wrażeniami z towarzyszami podróży.

Silvretta Montafon, fot. MT

Wędrówka z pochodniami „Fire and Ice“

W każdą środę (do 12 kwietnia 2017) od 20:00 do ok. 22:00. Zbiórka pod Tourismusverband Schladming, grupy liczą po 4 osoby. Cena: 8 euro za osobę, w tym przewodnik i pochodnie. Zgłoszenia przyjmowane są w Biurze Promocji regionu Schladming-Dachstein

Fascynujący ogień

Wędrować nocą można również w Tyrolu – tam romantyczna wędrówka z pochodniami przez Scheffau u stóp pasma Wilder Kaiser kończy się pokazem ognia. Kiedy nad Scheffau zapada zmrok, Herbert Bodenwinkler zabiera swoich gości w drogę przez nastrojowo oświetloną miejscowość. Dalej grupa podąża trasą Kneippa, która biegnie skrajem miejscowości w wzdłuż potoku Treffauerbach. Po powrocie do Scheffau wędrowcy, ze szklanką aromatycznego grzanego wina w ręku na rozgrzewkę, oglądają pokaz ognia – fascynującą żonglerkę płonącymi pochodniami na tle nocnego nieba.

A na zakończenie strudzonych piechurów czeka smaczny posiłek – Kaesknoepfle, fot. Alex Kaiser

 Wędrówka z pochodniami i pokaz ognia

W każdą środę (do 22 marca 2017) od 20:00 do ok. 22:00, Zbiórka pod biurem informacji turystycznej w Scheffau, Uczestnicy: min. 3, maks. 70 osób. Cena: 10 euro za osobę (z kartą gościa Wilder Kaiser bezpłatnie). Zgłoszenia przyjmowane są do wtorku, godz. 17:00, w biurze informacji turystycznej w Scheffau (TC)

Źródło: materiały prasowe

zdjęcie tytułowe: Silvretta, Montafon, fot. Daniel Zangerl

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics