Mini informator

Internet: www.visitlisboa.com,  www.visitportugal.com

Podróż

Do Lizbony najłatwiej dotrzeć samolotem, przeloty oferuje m.in. Tap Portugal i WizzAir. Z lotniska, 7 km od centrum, szybko można dojechać do miasta autobusem kursującym co 20 minut. Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych i autobusowych z Portugalią.

Pobyt

Najnowszy i najbardziej ekskluzywny z lizbońskich hoteli działa w XV-wiecznej rezydencji, tuż przy zamku w Alfamie. Cena pokoju zaczyna się od 240 euro. Dużo taniej wypadnie nocleg na kwaterach prywatnych (20 euro) lub w jednej z nadmorskich miejscowości pod Lizboną.

Ciekawostka 1

W lizbońskiej dzielnicy Chiao w dobrym tonie jest wypić kawę ekspresową „bica” w towarzystwie posągu Fernanda Pessoa, największego portugalskiego poety XX w., siedzącego przy stoliku przed kawiarnią Brasileira. Wydarzenie może utrwalić pamiątkowe zdjęcie. Pessoa był członkiem lizbońskiej awangardy, wydawał dużo, a swoje utwory podpisywał 4 pseudonimami. Był częstym gościem Brasileirii, która została założona w latach 20. XX w. i stała się ulubionym miejscem spotkań intelektualistów.

Ciekawostka 2

Z badań przeprowadzonych przez Catamaran Charter Croatia wynika, że Lizbona właśnie zdetronizowała Paryż, zostając „nową romantyczną stolicą Europy” W Stolicy Portugalii jest 588 romantycznych restauracji i 152 romantycznych hoteli, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca stanowi najwyższy wskaźnik wśród wszystkich miast w Europie.