Pieski świat – psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach
KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW

Pieski świat – psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach

W starożytnym Egipcie nieraz chowano psy w kosztownych sarkofagach, a w starożytnej Grecji stawiano im piękne nagrobki. Pies stał się nieodłącznym towarzyszem ludzi i barwnym bohaterem wierzeń, mitów i legend. Czy Bóg , nim stworzył człowieka, miał już psa? I dlaczego tak boimy się czarnych czworonogów?

W relacji łączącej człowieka ze zwierzęciem jest coś prawdziwego, coś starego, coś mądrego i coś pięknego. I temu, kogo nigdy nie budził ostrożny dotyk pyska, ani nie słyszał ogona uderzającego energicznie o nocny stolik, umknęło w życiu coś naprawdę cennego, jak mówi  Tor Åge Bringsværd, norweski pisarz, znany głównie z twórczości fantastycznej, autor książki „Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach”. 

Indiańskie przysłowie mówi, że Bóg stworzył ziemię, niebo i wodę, księżyc i słońce. Stworzył człowieka, ptaki i zwierzęta. Ale psa nie stworzył, bo już go miał. Tor Åge Bringsværd zawsze miał psy, może dlatego z taką miłością o nich pisze: „Pierwszy pies, który mnie miał, był ogromnym brązowym mieszańcem, ale nie jestem pewny, jakie rasy się w nim zmieszały. Właściwie mieszkał zupełnie gdzie indziej, ale to w moim łóżku chciał spać i to ze mną chciał spędzać czas. Miałem wtedy pięć lat i pies tak dobrze się mną opiekował, że większość dzieci na naszej ulicy nie miała odwagi się ze mną bawić. Miał na imię Bamse i został zastrzelony pod koniec wojny, ponieważ źle zrozumiał intencje kilku niemieckich żołnierzy i uznał, że musi mnie przed nimi obronić.

Ostatni pies, który mnie miał, nazywał się Sheba. To był najpogodniejszy flat-coated retriever na świecie, który każdy nowy wschód słońca witał radosnym merdaniem ogona. Sheba ponosi winę za to, że przez ostatnie lata mówię do siebie na głos. Bo Sheba i ja rozmawialiśmy ze sobą każdego dnia, przywykłem do jej ciągłej obecności, do tego, że leży obok mojego biurka – i chociaż od dawna jej nie ma, nadal gadam jak najęty, zupełnie jakbyśmy wciąż byli razem.”

Bringsværd przekopał historię świata i literaturę ludową w poszukiwaniu śladów najlepszego przyjaciela człowieka. W swojej książce o naturze psa i jego miejscu w naszym życiu przekazuje mity, legendy, baśnie, podania ludowe i mnóstwo zaskakujących ciekawostek dotyczących psów ze wszystkich miejsc i czasów, od mitologii greckiej do ludów Afryki, od religii i filozofii do kreskówek i filmów. Są tu opowieści o psach bogów i czarownic, historia opowiadana przez lud Nyanga w Kongo o tym, jak pies podarował człowiekowi ogień, legenda Inuitów o kobiecie, która poślubiła psa oraz saga o psie, który został królem. Są tu psy niebiańskie, baśniowe i piekielne, a także masa przykładów psiej mowy. 

Dzięki temu powstała arcyciekawa i bogato ilustrowana książka o wielowymiarowej historii kultury, ale przede wszystkim o przyjaźni. 

P.S. Bringsværd uważa się za anarchistę. Mieszka w Hølen, małej, tajemniczej wiosce na północ od Moss.


„Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach”, Wydawnictwo Marginesy.

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: