Pogoda na Karyntię
Karyntia Narty Reportaże

Pogoda na Karyntię

Jeśli lubicie szusować w słońcu i nie znosicie kolejek do wyciągów,  Gerlitzen, jedna z najpiękniejszych „miejscówek” w Karyntii,  będzie dobrym adresem. Znajdziecie tam dużo fajnych tras i zapierające dech w piersiach widoki. Niektórzy twierdzą, że są to najpiękniejsze pejzaże w całej Karyntii. Z góry widać połyskujące w słońcu jezioro Ossiacher, piękne miasto Villach, magiczne Taury i pasmo Karawanki po słoweńskiej stronie…  Choćby dla tych bajecznych krajobrazów warto tam się wybrać. 


Region Villach, fot. Adrian Hipp

Jak na włoskiej riwierze…

Samochód najlepiej zostawić  na bezpłatnym parkingu przy dolnej stacji kolejki w Annenheim, dokąd  można dostać się też skibusem z Villach. Z poziomu jeziora Ossiacher (500 m n.p.m.) ruszamy gondolą w górę, podziwiając po drodze widoki, aż docieramy do stacji przesiadkowej Kanzelhöhe (1500 m n.p.m.). A stąd dalej  ruszamy krzesłem na sam szczyt (1911m n.p.m.). Chmury czasem zasłaniają leżące w kotlinie Villach, ale na samej górze  panuje słoneczna aura niczym na włoskiej riwierze. 


Region Villach, Gerlitzen Alpe_Kanzelbahn, fot. Adrian Hipp

Gorące krzesła

Co tu mamy? 18 komfortowych wyciągów, w tym  Carving Jet”, pierwszą 8-osobową „kanapę” w Karyntii i nowoczesny „Family Jet” z  podgrzewanymi siedzeniami. Ze szczytu w dół prowadzi większość z blisko 30 nartostrad, w tym ponad 40 km gładzonych przez ratraki i 15 km w głębokim śniegu.  Dla snowboardzistów wytyczono szeroki na dwieście metrów stok, Dla  freeriderów dwie trasy: Finsterbach (nr 13) i  Rock’n’Roll (nr 22). A dla pozostałych kilka fajnych nartostrad, w tym  Kanonenrohrabfahrt (2 km),  czyli lufę armatnią, mającą status średnio trudnej. Poza tym Gegendtal (1,7 km)  – dla wymagających jeźdźców i  Worthersee-Abfahrt (1,5 km) dla tych, którzy chcieliby nacieszyć oczy alpejską panoramą. Pierwsze szusy

Gerlitzen to idealny ośrodek dla rodzin z dziećmi. Uzyskał certyfikat jakości „Witamy początkujących”, co wcale nie było łatwe.  Działają tu szkółki narciarskie i snow park dla początkujących narciarzy, gdzie można wyszaleć się na rynnach, funtubach, falach i hopkach. Ośrodek  ma  jeden z najlepszych systemów naśnieżania w Austrii. Śnieg produkuje się tutaj nawet przy temperaturach dodatnich! A to oznacza, że nawet przy bezśnieżnej zimie, poszusujemy! Dla early birds, rannych ptaszków kolejka Kanzelbahn rusza z dołu o ósmej rano. Wtedy szusuje się po świeżych śnieżnych dywanach. Bajka.


Thermen Resort Warmbad, Villach

Ze stoku do term 

Wiadomo, że jazda „góra-dół” w końcu się znudzi. Znudzonym polecamy więc dodatkowe atrakcje: kino, grę w kręgle, wizytę w centrum handlowym, spacer po starym mieście  i łyk grzanego wina lub tańce w V-Clubie.  Villach, położone zaledwie kilka kilometrów od Gerlitzen, ma wiele do zaoferowania, w tym  rozległy kompleks termalny w Warmbad. Bezpłatny skibus zapewnia dogodny transport. 


Region Villach, Gerlitzen, fot. Hannes Pacheiner

Dojazd

Jeśli zdecydujecie się na podróż samochodem, bardzo łatwo i szybko dotrzecie tam  autostradami A2, A10 i A11 leżącymi w bezpośrednim sąsiedztwie Gerlitzen. Możecie  też skorzystać z transportu publicznego. Dworzec w Annenheim położony jest tuż przy stacji dolnej kolejki Kanzelbahn, a bezpłatny autobus dowożący narciarzy krąży wokół jeziora Ossiacher See, miasta Villach i jeziora Faaker See. Oczywiście, można też przylecieć samolotem. Z najbliższego lotniska w Klagenfurcie do Gerlitzen dojeżdża się  w niecałe pół godziny. Warto wiedzieć

* 20.02.2019, pokaz narciarski szkółki narciarskiej Gerlitzen na stoku Moserhang. 

  • Codziennie w sezonie pokaz z udziałem misia Bino w ośrodku narciarskim „Kinder- und Schneebärenland” przy stacji pośredniej Mittelstation / Kanzelhöhe, od godz. 13.30. 
  • W każdy piątek zawody narciarskie i snowboardowe na stoku Moserhang przy stacji pośredniej Mittelstation / Kanzelhöhe z pomiarem czasu, wyłonienie zwycięzców i wręczenie dyplomów. Informacje w  szkółce narciarskiej Gerlitzen: +43 (0) 4248/ 32 22 

*  Z karnetem narciarskim 20 procent zniżki na wstęp do słynnych term w Villach od godziny 17. 

*  31.03.2019,  zakończenie sezonu na Gerlitzen, przy sprzyjających warunkach pogodowych możliwe jego przedłużenie do kwietnia.


Region Villach, Villacher Alpen Arena, fot. Adrian Hipp

Aktualną sytuację na wyciągach narciarskich możecie sprawdzić na kamerce online


Tekst Zyga Chwast

Zdjęcia Zyga Chwast i Villach Tourismus

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics