Rodzinne plażowanie w Portugalii
Europa Miejsca Portugalia

Rodzinne plażowanie w Portugalii

Na portugalskim wybrzeżu możemy zrealizować gotowy „przepis” na udane wakacje. Do wyboru mamy relaks na plaży, edukacyjną podróż dla całej rodziny czy też aktywne spędzanie czasu. W całej Portugalii dostępnych jest 315 plaż i 17 przystani, którym przyznano Błękitną Flagę (Blue Flag) ze względu na ich czystość i bezpieczeństwo

Algarve – jedne z najlepszych plaż w Europie

Popularny region wypoczynkowy na południu Portugalii zasłużył na prestiżowy tytuł „Europe’s Leading Beach Destination”, czyli turystycznego Oskara przyznawanego przez World Travel Awards. Algarve słynie z długich i szerokich plaż o złocistym kolorze. Są tu urocze zatoczki, ciepły klimat oraz świeże owoce morza. W regionie Algarve znajduje się aż 88 plaż oraz 4 mariny (w Vilamoura, Albufeira, Portimão i Lagos). Ze względu na urozmaiconą linię brzegową, można tu znaleźć zarówno piaszczyste plaże, osłonięte od wiatru zatoczki, jak i wyeksponowane na silny wiatr i fale miejsca, idealne do surfingu czy wind surfingu.

algarve-720219_1280

Lagos – relaks nad oceanem i atrakcje dla młodych odkrywców

Dobrym miejscem na rodzinne wakacje jest Lagos z ponad 4-kilometrową, piaszczystą plażą Meia Praia (strzeżona, duży parking, bary i toalety w pobliżu). Można tu wynająć leżanki i parasole, sprzęt do wind-, kite- i surfingu, jak również pograć w siatkówkę plażową. Od strony południowej plaża graniczy z rzeką, po której często pływają statki. Jest to dodatkowa atrakcja dla dzieci. Po drugiej stronie rzeki znajduje się niewielki fort, wybudowany tuż nad brzegiem oceanu, oraz dwie mniejsze, sympatyczne plaże Praia do Cais da Solária oraz Praia da Batata.

father-656734_1920

Zaletą tych kąpielisk są łagodne fale oraz nieduża, zaledwie kilkumetrowa odległość od starego miasta, ze słynnym mauretańskim zamkiem Castelo dos Governadores. Znajdziemy tutaj wiele restauracji, barów i kawiarni. Nieco dalej na południowy zachód rozciąga się malownicza, osłonięta wysokimi klifami plaża Praia da Dona Ana, z czystą wodą zachęcającą do nurkowania oraz podglądania tutejszej flory i fauny, m.in. rozgwiazd, ukwiałów, małych rybek. Na plaże schodzi się wysokich po schodach, stąd polecana jest raczej rodzinom z większymi dziećmi. Jeszcze dalej na zachód, po drugiej stronie cypla, znajduje się druga najdłuższa w okolicy (po Meia Praia) szeroka i piaszczysta plaża Praia de Porto de Mós (jest strzeżona, posiada dość duży parking, restauracje i toalety w pobliżu). Jest  mniej zatłoczona niż kąpieliska położone bliżej centrum Lagos.

Feira Medieval de Silves-FM2015_08_07 (164)- fot Algarve Tourism- sm

W Lagos, jak przystało na miasto, z którego wyruszały dalekomorskie wyprawy do Afryki i Indii, nie mogło zabraknąć atrakcji nawiązujących do odkryć geograficznych. Warto zajrzeć do wspomnianej, XVII-wiecznej fortecy Forte Ponta da Bandeira, która niegdyś broniła portu przez Maurami i piratami. Wybudowana na planie kwadratu, ma mocne mury, okrągłe wieże strażnicze i most zwodzony, po którym wchodzi się na dziedziniec wewnętrzny. Jest tu mała wystawa przedstawiająca portugalskie wyprawy morskie oraz prezentująca rzeźby artysty José Maria Pereira. W niewielkiej kaplicy świętej Barbary można obejrzeć typowe dla Portugalii płytki azulejos, a z murów spojrzeć na ocean i okolicę. Fort jest otwarty od wtorku do niedzieli. Bilet normalny kosztuje 2 euro, ulgowy – 1 euro. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.
Mali miłośnicy przygód powinni zajrzeć do centrum edukacyjnego Centro Ciência Viva de Lagos (Rua Dr. Faria e Silva 34, naprzeciwko mariny), gdzie znajdują się interaktywne ekspozycje nt. nawigacji morskiej, komunikowania się na odległość (flagi sygnałowe, alfabet Morse’a) oraz codziennego życia na pokładzie statku (m.in. zawiązywanie węzłów, wiosłowanie, wspinanie się po linie). Centrum jest otwarte od wtorku do niedzieli. Bilet rodzinny kosztuje 7 euro (dla dwojga dorosłych oraz dowolnej liczby dzieci do 17 roku życia), bilet normalny – 3 euro, ulgowy – 1,5 euro. Dzieci do 6 lat wchodzą za darmo (www.lagos.cienciaviva.pt). Natomiast przy porcie Marina do Lagos znajduje się muzeum figur woskowych Museu de Cera dos Descobrimentos, przedstawiające 16 ważnych wydarzeń z czasów Wielkich Odkryć Geograficznych. Można zobaczyć księcia Henryka Żeglarza, który właśnie z Lagos wysyłał statki na ekspedycje zamorskie, scenę przybycia Vasco da Gamy do Indii (co umożliwiło Portugalii zyskowny handel m.in. przyprawami), odkrycie Brazylii, przybycie Marco Polo do Indii, podróż dookoła świata zapoczątkowaną przez Ferdynanda Magellana, jak również wielkiego portugalskiego poetę Luísa Vaz de Camõesa. Muzeum jest otwarte codziennie. Bilet normalny kosztuje 5 euro, dzieci od 4 do 11 lat płacą 3 euro, a seniorzy powyżej 65 roku życia – 4 euro (www.museuceradescobrimentos.com).

Ciencia Viva Science Centre- lagos_16abril-273- fot Jorge F Marques - Lagos Ciencia Viva Science Centre-sm

Wodne szaleństwo na lądzie

Na przedmieściach Lagoa zlokalizowany się największy park wodny w Portugalii i jeden z największych w Europie – Slide & Splash. Na powierzchni ponad 28 tysięcy m2 znajduje się kilka basenów oraz zjeżdżalni o różnym poziomie trudności, jacuzzi, rozległy trawnik do leżakowania, 5 restauracji, lodziarnia, toalety oraz bezpłatny parking. Największy poziom adrenaliny czeka na tych, którzy zjadą z Kamikaze (16 m wysokości) oraz ciemną rurą Black Hole. Mniejsze dzieci mogą bawić się na piankowej zjeżdżalni lub w wodnym świecie Tropical Paradise. W parku, o określonej godzinie, odbywają się pokazy lotów jastrzębi, akrobacji papug oraz prezentacja różnych gatunków gadów. Park czynny jest od kwietnia do 29 października. Wstęp kosztuje 19 euro dla dzieci w wieku 5-10 lat oraz seniorów powyżej 65 roku życia, natomiast 27 euro – dla osób w wieku 11-64 lata. Dzieci do 4 roku życia wchodzą za darmo. Warto kupić bilety przez Internet, aby zyskać 15% zniżki i bez kolejki wejść do środka. Na miejscu można wynająć parasole i leżaki (w cenie 5 euro). (www.slidesplash.com).
Video prezentujące Slide & Splash można obejrzeć tutaj.

Zoomarine - Dolphin Emotions Premium- DEM_07- fot Zoomarine Algarve-sm-2

W Guia, niedaleko miejscowości Albufeira, znajduje się park tematyczny Zoomarine, którego największą atrakcją jest Dolphin Emotions Premium, czyli zabawa z delfinami w basenie, poprzedzona krótkim wykładem na temat tych wyjątkowych ssaków. Całość trwa ok. 90 min i odbywa się w 12-osobowej grupie (minimalny wiek uczestnika to 6 lat, wymagana umiejętność pływania i wcześniejsza rezerwacja). Koszt tej atrakcji wynosi 169 euro od osoby (w cenie jest wstęp do całego parku), widzowie płacą 21 euro lub 31 euro. W Zoomarine odbywają się pokazy akrobacji delfinów, zabawny występ fok i lwów morskich, pokaz papug, jak również lotów jastrzębi, orłów i sów. Jest tu też duże akwarium z 20 ekosystemami (m.in. koniki morskie i płaszczki) oraz egzotyczny gaj Americas z niektórymi gatunkami ptaków z kontynentu amerykańskiego. W kinie 4D Cinema można obejrzeć animowany film o małym delfinie (wstęp od 6 lat), a w Pirate Bay przedstawienie o piratach. Jest tu również małe wesołe miasteczko z karuzelą, kołem młyńskim, ciuchcią i raftingiem w balii. Natomiast w tutejszym parku wodnym można skorzystać ze sztucznej plaży Zoomarine Beach oraz odkrytych basenów i zjeżdżalni (co odważniejsi mogą się pokusić o zjazd z Harakiri). Park ma bardzo dobrą infrastrukturę, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi: miejsca do przewijania rozsiane po całym parku, możliwość wynajęcia wózków dla dzieci, leżaków i parasoli, bezpłatny parking, restauracje, toalety, sklepy. Bilet normalny za 1 dzień kosztuje 29 euro, ulgowy – 19 euro, a 2-dniowy – odpowiednio 27 i 37 euro. Co ciekawe, dzieci poniżej 1 m wysokości wchodzą za darmo. Kupując online można zaoszczędzić 15% ceny. W lipcu i sierpniu park czynny jest codziennie w godzinach 10 – 19:30 (www.zoomarine.pt).

Spragnionych zakupów zapewne ucieszy informacja, że ok. 4 kilometry od Zoomarine znajduje się duże centrum handlowe – Algarve Shopping ze znanymi markami międzynarodowymi (m.in. C&A, Caroll, H&M, Mango), portugalskimi (Cortefiel, Quebramar, Sousa, Tiffosi) i hiszpańskimi (Lanidor, Zara). Jest tu także butik cenionej portugalskiej projektantki Any Sousa (www.algarveshopping.pt).

FIESA 2016- Elvis Presley (9)- fot ProSandArt- sm

Rzeźby z piasku

Niedaleko Zoomarine, na obrzeżach Pêra (Rua de Areias de Pêra) od lat odbywa się FIESA, czyli Międzynarodowy Festiwal Rzeźby z Piasku (International Sand Sculpture Festival), uznawany za jedną z największych imprez tego typu na świecie. W tym roku na powierzchni 15 tys. m2 z ok. 40 tysięcy ton piasku artyści stworzyli wyjątkowe dzieła, odzwierciedlające temat przewodni – muzykę. Możemy więc zobaczyć posągi przedstawiające popularnych piosenkarzy i kompozytorów (m.in. Mozarta, Luciana Pavarotti, The Beatles, Bono, Madonnę, Freddiego Mercury, Raya Charlesa, Davida Bowie czy Amy Winehouse) oraz sceny nawiązujące do tradycyjnej muzyki z różnych krajów świata. Dzieci ucieszą piaskowe postacie z bajek. Niektóre z rzeźb są ogromne, bo mają aż 12 metrów wysokości. Dzieła można oglądać zarówno w dzień, jak i w nocy, ponieważ organizatorzy zapewnili kolorowe oświetlenie. Dodatkowo, chętni mogą spróbować swoich sił w rzeźbieniu w piasku. Wieczorami wyświetlane jest film przedstawiający proces powstawania tegorocznej wystawy oraz zdjęcia rzeźb z poprzednich edycji FIESA. Festiwal potrwa do 30 października. Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 9 euro, dla dzieci w wieku 6-12 lat – 4,5 euro, a maluchy do 5 lat wchodzą za darmo (www.fiesa.org).
Video z tegorocznego FIESA można obejrzeć tutaj.

Zoomarine- roller coaster- ZM_13- fot Zoomarine Algarve-sm

Bezpieczne wakacje z „Estou Aqui”

W Portugalii od 2012 r. działa prowadzony przez policję program lokalizacji dzieci „Estou Aqui”. Po wcześniejszym wypełnieniu formularza na stronie programu (także w wersji angielskiej): https://estouaqui.mai.gov.pt/Pedido/Pages/PedidoNominal.aspxD, rodzice zgłaszają się na wybrany przez siebie posterunek policji (Polícia de Segurança Pública) po elektroniczną bransoletę z indywidualnym numerem i chipem. Mapa posterunków znajduje się na stronie programu. W przypadku zaginięcia, należy zadzwonić na numer 112, a dziecko lokalizowane jest przez GPS. W programie można zarejestrować maluchy w wieku od 2 do 9 lat (młodsze tylko, jeśli się udowodni, że potrafią samodzielnie chodzić). Bransolety wydawane są od początku czerwca do końca września (lokalizacja jest aktywna do końca grudnia).

Imprezy warte uwagi

Na plaży w Armação de Pêra w dniach 4-10 sierpnia br. odbędzie się Weekend Piratów (Pirate Week), podczas którego wystawiane są inscenizacje najazdu tureckich piratów na miasteczko oraz jego obrona przez kapitana Dom Pedro i jego ludzi. Poza pojedynkami i grasującymi po mieście piratami, można liczyć także na ulicznych grajków oraz stragany z rękodziełem i regionalnymi smakołykami (https://pirateweek.wordpress.com/).
Video z zeszłorocznego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

Natomiast na zamku w Silves w dniach 12-21 sierpnia zaplanowany jest średniowieczny jarmark Feira Medieval. Uczestnicy tego festiwalu mogą choć na chwilę przenieść się w czasy średniowiecza, za sprawą zainscenizowanych scen z czasów obecności Maurów w tym regionie. Na Feira Medieval będzie można spotkać rycerzy, szlachtę, Maurów, kuglarzy, egzotyczne tancerki i zaklinaczy węży, a także spróbować regionalnego jedzenia na jednym z wielu straganów. Bilet wstępu kosztuje ok. 2 euro, a za 2-3 euro można wynająć kostium dla dzieci lub dorosłych.
Video z wydarzenia można obejrzeć tutaj.

portugal-1209453_1920

Relaks na plaży, edukacyjna podróż czy aktywne spędzanie czasu – bez względu na to, jaki jest sprawdzony, rodzinny „przepis” na udane wakacje, w portugalskim Algarve można zrealizować każdy z nich.

(TC)

Źródło: materiały prasowe

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics