Siła pasji. „Jane Goodall. Pani od szympansów”, Wydawnictwo Znak
KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW podróże Środowisko

Siła pasji. „Jane Goodall. Pani od szympansów”, Wydawnictwo Znak

Poświęciła się  ratowaniu ginącego świata i zwierzętom skazanych na zagładę przez toksyczną  cywilizację. Jane Goodall, słynna badaczka szympansów z rezerwatu Gombe w Tanzanii stała się uosobieniem wrażliwego naukowca gotowego do największych wyrzeczeń w walce o prawo do życia dla wszystkich istot.


Wydawać by się mogło, że o Jane Goodall wiemy już dużo. To ikona nauki i ekologii, podróżniczka, pisarka, wysłanniczka pokoju ONZ, aktywistka, jedna z najbardziej wpływowych osób naszych czasów, odznaczona wieloma nagrodami,  której ambasadorką jest Angelina Jolie.  Ale książka „Jane Goodall. Pani od szympansów”, autorstwa Danuty Tymowskiej, biolożki i tłumaczki,  jest pierwszym tak  pełnym obrazem życia niezwykłej kobiety, która miała odwagę sięgnąć po marzenia.

Historia życia Jane Goodall to opowieść o sile i pasji; choć nikt w nią nie wierzył, jej przełomowe odkrycia uznano za jedne z najważniejszych osiągnięć nauki minionego wieku. Mówi o niezwykłej więzi człowieka ze światem zwierząt. Młoda Brytyjka Jane zabiera lornetkę, kilka talerzy, namiot i ucieka do dżungli w głąb Afryki. Bez naukowego przygotowania zamierza badać szympansy. Prawie nikt  nie daje jej większych szans…  Dzisiaj jej badania to najbardziej szczegółowe studium gatunku, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na świecie. Na jego podstawie należało ponownie zdefiniować pojęcia „człowiek” i „narzędzie”.
Na ostatnim Światowym Forum Ekonomicznym w Davos doktor Goodall zadeklarowała rewitalizację i posadzenie pięciu milionów drzew, których docelowo ma być miliard.  W ten sposób dołączyła swój głos do apelu ekologów protestujących pod budynkiem, w którym debatowali światowi przywódcy. Wylesienia Ziemi stały się jedną z największych plag ludzkości, zagrażających jej dalszemu istnieniu, jak mówi Jane Goodall. Powstrzymanie ich jest koniecznością.

Zajrzyj do środka!


„Jane Goodall. Pani od szympansów”, Wydawnictwo Znak

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: