LIFESTYLE Wideo

ZŁO NIE ISTNIEJE – W FILMIE

Głośny dramat nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na ubiegłorocznym MFF w Berlinie trafi do kin już 5 listopada. Film wyreżyserował prześladowany przez irańską władzę Mohammad Rasoulof. Polscy widzowie znają go z takich filmów jak „Rękopisy nie płoną” czy „Uczciwy człowiek”. W „Zło nie istnieje” Rasoulof ponownie porusza trudne tematy, które kilka lat temu sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko jego artystyczną, ale i obywatelską wolność.

W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, swój film poświęcił Mohammad Rasoulof.

Film zdobył Złotego Niedźwiedzia, Nagrodę Jury Ekumenicznego oraz Nagrodę Gildii Filmowej na 70. MFF w Berlinie. Na festiwalu w Valladolid otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera, na festiwalu w Crested Butte Kolorado nagrodę specjalną Jury za odwagę w kręceniu filmów, a na MFF São Paulo nagrodę publiczności dla najlepszego zagranicznego filmu. Żadnej z tych nagród reżyser nie odebrał osobiście, gdyż ma zakaz opuszczania kraju, a swoje filmy kręci nielegalnie.

W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, swój film poświęcił Mohammad Rasoulof.

Film ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterem pierwszej jest 40-letni Heshmat. Stateczny mężczyzna, który większość czasu stara się spędzać w gronie najbliższych. W drugiej obserwujemy Pouyę, dla którego obowiązkowa służba wojskowa jest jedyną szansą na otrzymanie paszportu i opuszczenie wraz z dziewczyną Iranu. Żołnierzem jest też bohater trzeciej historii. Javad dostał właśnie trzydniową przepustkę, by spędzić ten czas z narzeczoną i jej rodziną, świętując urodziny ukochanej kobiety. W ostatniej z kolei przekonujemy się, jak przybycie Daryi, młodej kuzynki z Niemiec, gwałtownie może zmienić niespieszne życie Bahrama i Zaman– spokojnej pary w średnim wieku.

Bohaterów każdej z opowieści Rasoulofa łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłynie ona nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbije się na otaczających ich ludziach.

 

Poniżej można obejrzeć zwiastun do filmu.

W KINACH OD 5 LISTOPADA 2021. Dystrybutorem filmu jest AURORA FILMS.

NAGRODY I FESTIWALE
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Złoty Niedźwiedź, Nagroda Jury Ekumenicznego, Nagroda Gildii Filmowej
2020 – Azjatyckie Nagrody Filmowe – nominacja: najlepszy film
2020 – Festiwal Filmowy w Crested Butte Kolorado, USA – Nagroda Specjalna Jury za odwagę w kręceniu filmów
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Heartland, USA – Grand Prix
2020 – Festiwal Filmowy w Montclair, USA – nagroda dla najlepszego filmu fabularnego
2020 – Festiwal Filmowy w Filadelfii, USA – konkurs główny, nagroda publiczności
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Calgary, USA – nagroda publiczności
2020 – Festiwal Filmowy w Seatle, USA – nagroda publiczności
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w São Paulo – nagroda publiczności dla najlepszego zagranicznego filmu
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid – konkurs główny, Ribera de Duero Award – nagroda specjalna dla najlepszego reżysera
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmów Arthousowych w Batumi – Grand Prix
2020 – Festiwal Filmów Azjatyckich w Hong Kongu – nagroda Młodego Jury
2020 – Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: