5 tyrolskich lodowców – moc rozrywki!
Austria Narty

5 tyrolskich lodowców – moc rozrywki!

Naturalnie naśnieżone trasy, imponujące panoramy i doskonała widoczność, wyjątkowo długi sezon narciarski i słoneczne dni, które trwają o wiele dłużej niż w dolinie – jest wiele powodów, by wybrać 5 lodowców Tyrolu na zimowy urlop. Większość przekonuje jednak wysokość. Tu można odciąć się od problemów, ciesząc się stokami i widokami, tu jest się ponad światem i poza codziennością. Na wysokość ponad 3.000 metrów mamy prawdziwą gwarancję śniegu od października do czerwca, a Lodowcu Hintertux – przez cały rok. Czeka tu na Państwa wiele atrakcji, wysokiej klasy wydarzeń – od instalacji, która pozwala przenieść się w świat Jamesa Bonda, przez najwyższą kawiarnię w Austrii, po fajne imprezy.

 Kiedy jesienna, szara mgła okrywa już doliny, pierwsze dni jazdy na nartach na lodowcach są wciąż piękne, na wysokości ponad 3 000 metrów świeci słońce. Nawet przy złej pogodzie na takiej wysokości jest świeży śnieg, ponieważ tylko 20 procent opadów na lodowcu spada w postaci deszczu. Nawiasem mówiąc, podobnie pewne warunki pogodowe panują tu również wiosną. Sezon narciarski na lodowcu trwa aż do początku czerwca, a na Lodowcu Hintertux – przez cały rok.

007 elments fot. arch redakcji

5 tyrolskich lodowców ma łącznie ponad 300 kilometrów tras zjazdowych, 75 kolejek i wyciągów narciarskich oraz około 100 kilometrów tras alternatywnych. Odbywają się tu zawody Pucharu Świata, testy sprzętu zimowego, koncerty i imprezy kulinarne. Na każdym lodowcu znajduje się również park śnieżny.

Dla tych, którzy chcą wykorzystać pełnię możliwości lodowców Tyrolu, dostępny jest elastyczny karnet narciarski „White5„. Jest ważny przez łącznie dziesięć dni (w okresie od 1 października 2018 r. do 15 maja 2019 r.) na wszystkich pięciu lodowcach. Karnet „White5” kosztuje 410 Euro. Oferta lodowcowych hoteli jest zróżnicowana – noclegi ze śniadaniem, apartamenty wakacyjne bez wyżywienia lub hotel pięciogwiazdkowy – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pełną ofertę znaleźć można na stronie www.gletscherhotels.at. Praktyczna informacja: noclegi w większości hoteli na lodowcu oraz skipass można zarezerwować przez Internet.

Kaunertal (1 273 do 3 108 metrów): Odpoczynek na łonie natury 

Lodowiec Kaunertal jest kolebką europejskiego snowboardingu. Od 33 lat odbywa się tu legendarna impreza na otwarcie sezonu, Kaunertal Opening (KTO). W 2018 roku na KTO zapraszamy od 12 do 14 października. Sam park jest w tym roku znajduje się w nowej lokalizacji. Jak co roku park oferuje nowości – tym razem nawet po raz pierwszy znaleźć w nim można nową naturalną jib line.

Kaunertal jest znany z tego, że już sama droga, którą dociera się na lodowiec zachwyca spektakularnymi krajobrazami. Imponująca trasa wiedzie przez górski krajobraz, otoczona jest trzytysięcznikami i wiedzie aż do krawędzi lodowca, do lodowcowej restauracji Weißsee na wysokości 2750 metrów. Pobyt na lodowcu pozwala na ucieczkę od cywilizacji. To ośrodek narciarski ukryty w lodowym świecie. Szerokie stoki są niezwykle puste i nigdy nie czeka się tu w kolejce do wyciągu. Na wysokości 3 108 m znajduje się najwyższy punkt lodowca – górna stacja kolejki linowej Karlesjochbahn, którą tylko kilka chwil dzieli od  Włoch. Stamtąd – jeśli tylko wystarczy sił – można zjechać 1 000 metrów bez postoju do dolnej stacji Ochsenalmbahn na 2 150 metrów, przejeżdżając przez 160-metrowy tunel.

Lodowiec Kaunertal ©Daniel Zangerl, Kaunertaler Gletscher

Na freeriderów czeka tu wyjątkowy projekt „check your line“, z wieloma oznaczonymi punktami tras alternatywnych i wariantów zjazdów poza przygotowanymi trasami. Freeride‘owy Testival, trwający od 30 do 31 marca 2019 na Lodowcu Kaunertal skierowany jest do wszystkich amatorów zjazdów poza trasami.

Ciekawostka: Kaunertal został nagrodzony kilkakrotnie za brak barier. Nawet zimą, jest dostępny dla osób na wózkach inwalidzkich. Mogą korzystać ze stoków na lodowcu na specjalnych saniach monoski, dotrzeć na taras widokowy i do wszystkich restauracji.

12 maja 2019 kończy się sezon narciarski na Lodowcu Kaunertal i zamykany jest tutejszy Park Śnieżny.

Pitztal (1 640 do 3 440 metrów): najwyższy lodowiec Tyrolu

Najwyżej położona kawiarnia w Austrii, to jednocześnie najwyższy punkt w Austrii, do którego można dojechać kolejką linową – Café 3.440, kawiarnia nazwana tak od wysokości, na której jest położona. Zimą 2018/19 roku po raz pierwszy zaprasza na śniadania: w każdą sobotę już od 8:30 można dotrzeć tu kolejkami Gletscherexpress i Wildspitzbahn, wypić aromatyczną kawę, zjeść świeży chleb i podziwiać spektakularne widoki. Przepyszne ciasta i strudel, których możesz tu spróbować pochodzą z najwyżej położonej austriackiej cukierni, która znajduje się tylko 600 metrów niżej, na stacji górskiej Gletscherexpress (2 840 metrów).

Wildspitzbahn Lodowiec Pitztal ©Daniel Zangerl, Pitztaler Gletscherbahn

W grudniu 2018 roku na lodowcu Pitztal otwarta zostanie wioska lodowa – najwyżej położona na świecie wioska igloo. 2 850 metrów ponad poziomem morza 15 igloo może pomieścić do 50 osób. W ciągu dnia można tu skorzystać ze wspaniałych atrakcji jak wspinaczka po lodzie lub wędrówki na rakietach śnieżnych i zjazdy w lodowej szczelinie. W nocy gwiazdy oświetlają lodowe rzeźby.

Nowością nadchodzącej zimy jest karnet Pitztaler Skikarte. Obowiązuje w ośrodku narciarskim na Lodowcu Pitztal, w Rifflsee, w Hochzeiger i Imster Bergbahnen, Fendels i Lodowcu Kaunertal – w sumie w 6 ośrodkach narciarskich, na 76 stokach i na 121 km tras. Jest ważny od 3 do 14 dni. Dzieci korzystają z wyciągów bezpłatnie (jeśli towarzyszy im rodzic). Jeśli potrzebujesz więcej wrażeń, możesz udać się do parku skitourowego Dynafit na Lodowcu Pitztal. Ten pierwszy skitourowy park narciarski w Tyrolu znajduje się w oddzielonej części ośrodka narciarskiego. Są w nim trasy i tory startowe o trzech różnych poziomach trudności. Ze względu na wysokość nawet początkujący mogą nauczyć się jeździć na nartach, także wczesną jesienią i późną wiosną – z przewodnikiem lub samodzielnie. Dla ambitnych sportowców jest to doskonałe miejsce treningów. Jeśli jesteś już nieco bardziej doświadczonym skiturowcem, możesz wspiąć się na wiele innych szczytów z Pitztal, w tym Wildspitze, najwyższą górę Północnego Tyrolu (3 774 metrów nad poziomem morza).

Na Lodowcu Pitztal sezon narciarski rozpocznie się 15 września 2018 roku. 20 i 21 października odbędzie się tu impreza „Gletscher Ski & Show” – podobnie jak w poprzednich latach będzie to okazja, by wziąć udział w testach sprzętu zimowego, posłuchać muzyki, a wieczorem – wybrać się na imprezę. Świąteczny nastrój opanuje Pitztal już 7 grudnia, podczas koncertu adwentowego „Mayerin„, który odbędzie się o godz. 16.00 w kawiarni Café 3.440. Aperitif, drobne przekąski i muzyka na żywo – to wizytówka SAX’N’MORE – imprezy odbywającej się 27 grudnia 2018 r., 16 stycznia i 1 lutego 2019 r w najwyższej kawiarni w Austrii, podczas której można podziwiać imponujące zachody słońca. Dziesiąta edycja „Pitztal Wild Face” zaplanowana jest na 14-16 marca, po raz dziesiąty 5 i 6 kwietnia 2019 roku odbywa się też ciesząca się popularnością „Firn, Wein und Genuss” – degustacja win na szczycie lodowca. Rozpoczynającym się 1 maja lodowcowym festiwalem Pitztal Glacier Party z muzyką, imprezami i Turniejem Narciarskim hucznie zakończymy sezon na lodowcu.

Ośrodek narciarski na Lodowcu Pitztal jest czynny do 5 maja 2019.

Sölden Ice Q, fot. arch redakcji

Sölden (1 350 do 3 340 metrów): Najgorętsze miejsce w Alpach

Gaislachkogel wszystkim kojarzy się z Agentem 007. Tutaj, na imponującej wysokości 3 048 metrów, kręcono kluczowe sceny do filmu „Spectre” z Bondem z 2015 r. Za scenografię służyła tutejsza restauracja Ice Q. Odtąd Sölden stał się swego rodzaju mekką dla fanów filmów o słynnym Agencie. Wyciąg Gaislachkogelbahn ma specjalne gondole Jamesa Bonda, a od lata 2018 instalacja filmowa „007 ELEMENTS” przenosi w świat Jamesa Bonda i jednocześnie do wnętrza skały, ponieważ nowy budynek, zaprojektowany przez Johanna Obermosera, autora koncepcji stacji górskiej i restauracji Ice Q, wbudowany jest w zbocze góry.

Sölden, Rettenbach i Tiefenbachferner mają także wspaniałą ofertę dla amatorów sportów zimowych. W lodowcowym ośrodku narciarskim znajdują się trzy trzytysięczniki – Gaislachkogl, Tiefenbachkogl i Schwarze Schneid. Nie możesz zdecydować, na którym z nich dziś jeździsz? A gdyby tak istniała możliwość jazdy na wszystkich trzech i to w ciągu jednego dnia? Dzięki wyciągowi BIG 3 Rallye, który łączy trzy szczyty jest to możliwe! Można tu także zmierzyć się z wyzwaniami Pucharu Adrenalincup: to dziesięć dyscyplin, od gigantycznego slalomu, jazdy po muldach po zimowe wędrówki. Każdy może dołączyć w dowolnym czasie i bezpłatnie i sprawdzić się.

Nowy karnetÖtztaler Superskipass“, który jest ważny w sześciu ośrodkach narciarskich w Ötztal: Sölden, Obergurgl-Hochgurgl, Vent, Gries, Niederthai i Hochötz-Kühtai to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą poznać także stoki poza lodowcem. Można go zakupić na minimum trzy dni.

Ośrodek narciarski na Lodowcu Sölden rozpoczyna działalność pod koniec września. Od 26 do 28 października odbywają się tu zawody pucharu świata w narciarstwie biegowym Audi FIS Skiweltcup. Zimowy ośrodek narciarski zostanie otwarty 15 listopada 2018 roku. Pod koniec sezonu zimowego w Sölden odbywają się liczne imprezy. Najważniejsze wydarzenia w kwietniu to dwudniowy festiwal Electric Mountain, legendarny pokaz lodowcowy Hannibal i druga edycja The AUDI Nines.

Zimowy ośrodek narciarski działa do 28 kwietnia, na Lodowcu – do 5 maja 2019.

Lodowiec Stubai ©Andre Schoenherr, Stubaier Gletscher

Stubai (1 000 do 3 210 metrów): Królestwo śniegu

Stubai to największy lodowcowy ośrodek narciarski  Austrii. 64 kilometry tras i 26 wyciągów – tutaj miejsca starczy dla wszystkich. BIG Family Ski Camp z restauracją dla dzieci i placem zabaw, BIG Family slalom i boardercross, trasa BIG Family Fun Slope i nowa trasa BIG Family Slopestyle – Lodowiec Stubai to najbardziej przyjazny rodzinom ośrodek narciarski Tyrolu. Oferta dla najmłodszych jest wyjątkowo korzystna: dzieci do 10 roku życia korzystają z wyciągów bezpłatnie (w towarzystwie rodzica).

Dla snowboardzistów i freeskierów lodowiec Stubai oznacza jedno – popularny snowpark DC Stubai Zoo. Jesienią i wiosną jest to jeden z największych parków na świecie z jib line, medium line i proline. Od 22 do 24 listopada 2018 r. odbędą się tutaj zawody FIS Freeski World Cup Stubai, pierwsza zimowa impreza pucharu świata.

Stubai ma też wspaniałą ofertę dla freeriderów. Powder Department to 13 tras alternatywnych z wyznaczonymi trackami GPS, punkty kontrolne i ośrodek szkolenia w zakresie bezpieczeństwa lawinowego. Smakosze udają się do najwyższej położonej na świecie, wielokrotnie nagradzanej restauracji Schaufelspitz i uczestniczą w wydarzeniach, takich jak wyśmienity wieczór degustacji piw Dine & Beer 23 lutego 2019 roku.

Nieprzypadkowo Lodowiec Stubai nazywany jest również „królestwem śniegu„. Dzięki nowoczesnemu wyciągowi 3S Eisgratbahn podróż na lodowiec jest wyjątkowo komfortowa. Gonodlami z panoramicznym widokiem dociera się do górnej stacji Eisgrat w ciągu zaledwie dwunastu minut. Niesamowite widoki podziwiać można także z położonej na szczycie platformy TOP OF TYROL na wysokości 3 210 metrów. W głębi lodowca znajduje się lodowa jaskinia o długości około 200 metrów, położona zaledwie 3000 metrów od górnej stacji Eisgrat.

Na lodowcu Stubai sezon wydarzeń rozpoczyna się tradycyjnie impreząWeißen Wiesen” 13-14 października 2018 r. Chwilę później działalność parku śnieżnego inauguruje „Stubai Premiere” od 19 do 21 października 2018 r. A jeśli chcesz przetestować najnowszy sprzęt narciarski – od 8 do 11 listopada 2018 roku jest to możliwe podczas SportScheck-Testival.

Sezon narciarski na lodowcu Stubai potrwa prawdopodobnie do początku czerwca 2019 roku.

Natureispalast Hintertux ©Hintertuxer Gletscher

Lodowiec Hintertux (1 500 do 3 250 metrów): Jedyny całoroczny ośrodek narciarski wAustrii

Narciarstwo przez cały rok. W Austrii jest to możliwe tylko w jednym miejscu – na Lodowcu Hintertux. Stoki są tu otwarte 365 dni w roku. Latem otwartych tras jest nieco mniej, ale od jesieni na narciarzy czeka 60 kilometrów stoków lodowcowych. W zimowym ośrodku narciarskim Sommerbergalm najmłodszym podoba się szczególnie trasa Kidsslope Hintertux: są na niej śnieżny tunel, ostre zakręty, szybki przejazd po stromej trasie i muldy. Gdy dzieci dobrze się bawią, szczęśliwi są też rodzice. Trasa pełna atrakcji Funslope Hintertux na Sommerbergu na wysokości 2 100 metrów, pozwala na przetestowanie maksymalnej prędkości, ma tor ślimakowy, tor przeszkód i niewielkie wyskocznie. Dla niektórych, Funslope Hintertux jest tylko wstępem etapem do Betterpark Hintertux, parku śnieżnego na lodowcu. Dla wszystkich narciarzy, którzy nie tylko chcą także odkrywać trasy poza lodowcem, stworzono Zillertal Superskipass (na min. 2 dni), który pozwala korzystać z tras o łącznej długości 530 kilometrów w Zillertal.

Jedyna w swoim rodzaju naturalna jaskinia lodowa „Nature Ice Palace” to kolejna atrakcja Hintertux. Można w niej zobaczyć lodowego giganta, podziwiać z bliska sople lodu, można też nauczyć się wszystkiego o powstaniu lodowców. Można też przepłynąć pontonem się po lodowcowym jeziorze.

Funslope Hintertux ©Hintertuxer Gletscher

Chociaż na Lodowcu Hintertux można jeździć na nartach przez cały rok, tutaj także świętuje się początek sezonu zimowego. Oktoberfest odbywa się tu w dniach 28 i 29 września 2018 r. Następnie rozpoczyna się otwarcie parku Hotzone.tv w Betterpark Hintertux od 4. do 7 października. Tydzień Piwa Kölsche odbywa się w marcu. 12 kwietnia 2019 roku zagra na lodowcu „Hohner”. Drugi tydzień imprez Kölsch planowany jest na Wielkanoc. W dniach 28-29 kwietnia 2019 r. rozpocznie się impreza snowboardowa Välley Rälley. Sezon kończy impreza Flower Pow(d)er Woche (20 kwietnia do 5 maja 2019 r.) z praktyką jogi, treningiem bezpieczeństwa lawinowego, zjazdami na nartach dla rannych ptaszków, przejażdżkami ratrakiem i wieloma innymi atrakcjami. (TC)

zdjęcie tytułowe: Lodowiec Kaunertal ©Daniel Zangerl, Kaunertaler Gletscher

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics