Austria. Zell am See-Kaprun. Przegląd atrakcji lata 2016
Aktualnosci Austria Europa Lato Miejsca News

Austria. Zell am See-Kaprun. Przegląd atrakcji lata 2016

Lodowiec, góry i jezioro – region Zell am See-Kaprun, który łączy w sobie całą różnorodność Alp, to doskonałe miejsce na urlop o każdej porze roku. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Można spędzić urlop pod znakiem aktywności sportowych, jak też delektować się niesamowitymi widokami. Rodziny z dziećmi mają zapewnione atrakcje dla najmłodszych. Zaś dla miłośnicy dobrej kuchni doznają kulinarnych uniesień.

Bieganie na wysokościach: nowy „Run & Walk Park“ w Zell am See-Kaprun

Miłośnikom fitnessu i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu polecana jest nowa atrakcja Zell am See-Kaprun: Run & Walk Park, który będzie miał swój debiut tego lata. Różnorodne tereny parku przecina gęsta sieć tras dla uprawiających biegi, biegi przełajowe i nordic walking. „Run & Walk Park“ oferuje odcinki o różnych stopniach trudności, które nie zawiodą ani początkujących, ani zaawansowanych amatorów biegania – od oznaczonych tras przez miasto Zell am See aż po wysokogórskie ścieżki.

Zjazd rowerem z Kitzeinhorn. Fot. Zell am See-Kaprun Tourismus
Zjazd rowerem z Kitzeinhorn. Fot. Zell am See-Kaprun Tourismus

Freeride‘owe trasy na Kitzsteinhornie: ze śniegu do jeziora

Freeride’owe ścieżki rowerowe na Kitzsteinhornie są spektakularne, między innymi dlatego, że prowadzą przez trzy strefy klimatyczne. Mierzące w sumie do 12 km długości i wymagające pokonania 1500 m różnicy poziomów trasy, otwarte od połowy czerwca do połowy września, stanowią największe rowerowe wyzwanie, jakie ma do zaoferowania Ziemia Salzburska. Na Kitzsteinhorn wjeżdża się nowoczesnym Gletscherjetem do znajdującego się na wysokości 2450 m n.p.m Alpincenter. Tutaj zaczyna się wysokogórski „Geißstein Trail“, który na odcinku o długości 3144 m biegnie ponad 500 m w górę na Häuslalm. Stamtąd mierzący 7,7 km „Wüstlau Trail“ prowadzi do doliny. Droga, która na niektórych odcinkach wymaga bardzo dobrej techniki, jest najeżona ostrymi zakrętami i nawrotami, niektóre jej fragmenty prowadzą kamienistymi i poprzecinanymi korzeniami drzew ścieżkami. Stosunkowo łatwy do przejechania i polecany dla nowicjuszy w świecie downhillu jest mierzący 5,2 km „Bachler-Trail“, który wymaga także pokonania 600 m wysokości. Na Maiskogel najlepiej wyruszyć rowerem przygotowanym do uphillu. Podjazd rowerem z centrum Kaprun trwa dobre półtorej do dwóch godzin. Trasa kończy się na brzegu jeziora Klammsee.

biken-am-kitzsteinhorn-biking-at-kitzsteinhorn--doerk

Joga inaczej

Joga na górującej nad Zell Schmittenhöhe oferuje fanom indyjskiej nauki połączenie świeżego górskiego powietrza, ruchu i relaksu na wysokości 2000 m n.p.m. W dniach 9, 16, 20 i 30 lipca oraz 3 i 10 sierpnia doświadczona instruktorka poprowadzi jogę z widokiem na okoliczne trzytysięczniki. Ukoronowaniem sportowego przedpołudnia będzie śniadanie w Schmitten Café. Wstęp na dwugodzinne kursy, które zaczynają się w podanych powyżej terminach o godzinie 9, jest zawarty w cenie biletu na kolejkę linową. Wyjątkowym treningiem równowagi dla aktywnych są także ćwiczenia jogi podczas wiosłowania na desce. W każdą niedzielę od 10.00 do 11.30 w lipcu i w sierpniu doświadczeni trenerzy zapraszają do ćwiczenia równowagi na jeziorze Zeller See

yoga-auf-der-schmittenhoehe-yoga-on-the-schmittenhoehe--felsch

Triathlonowe eldorado w regionie MŚ Zell am See-Kaprun

113 kilometrów albo 70 mil długości ma trasa zawodów „Ironman 70.3“, które 28 sierpnia 2016 r. po raz piąty odbędą się w Zell am See-Kaprun. W 2015 r. w regionie Zell am See-Kaprun miały miejsce Mistrzostwa Świata Ironman 70.3 – największa na świecie impreza triathlonowa i pierwsze MŚ Ironman 70.3 na kontynencie europejskim. Już po raz piąty z kolei zawodnicy z różnych krajów zmierzą się w ramach rozgrywanego w tej nad wyraz malowniczej scenerii wyścigu w trzech dyscyplinach: pływaniu (1,9 km), kolarstwie (90 km) i biegu (21,1 km).

Ironman 70.3 Zell am See
Ironman 70.3 Zell am See

Natomiast amatorzy mogą próbować iść w ślady zawodowych triathlonistów przez cały rok, pokonując rowerową i biegową trasę zawodów. Obóz treningowy Sportalpen Triathloncamp, który zapewnia optymalne warunki treningu zarówno dla początkujących, jak i dla uczestników Ironmana 70.3, w 2016 r. odbędzie się na terenie regionu w terminie od 5 do 8 maja.

Przed startem Iron Girl Run 2015. Fot. Well am See-Kaprun Tourismus
Przed startem Iron Girl Run 2015. Fot. Well am See-Kaprun Tourismus

Atrakcje dla najmłodszych i rodzin z dziećmi 

Od początku lipca do początku września 2016 r. małe i większe dzieci zaproszone są do zabawy na wielkim alpejskim placu zabaw. „Cool Kids Fun“ – program aktywnego wypoczynku dla rodzin – gwarantuje mnóstwo dobrej zabawy i codziennie nowe atrakcje. W repertuarze jest niemal wszystko – od trekkingu z lamami i poszukiwania skarbu piratów nad jeziorem Zeller See (łącznie z chodzeniem po linie i wiosłowaniem na desce), przez wizytę w wiejskim gospodarstwie, po strzelanie z łuku. Punktem kulminacyjnym każdego programu „Cool Kids Fun“ jest rodzinna wycieczka szlakiem „Schmidolins Feuertaufe“ („Chrzest ogniowy smoka Schmidolina”), podczas której należy przejść różnego rodzaju próby odwagi, rozwiązać zagadki i uraczyć się smoczym napojem. Nowa stacja szlaku, który w ramach programu „Cool Kids Fun“ jest także partnerem karty letniej regionu Zell am See-Kaprun, zapowiada tego roku jeszcze więcej emocji i zabawy.

Spacer z lamą. Fot. Zell am See-Kaprun Tourismus
Spacer z lamą. Fot. Zell am See-Kaprun Tourismus

Piwo, broda i 2500 pił: wizyta u Sendlhofera Fritza

Fritz Sendlhofer jest człowiekiem o wielu talentach i bogatym życiorysie. Wysoko ponad dachami Zell am See stworzył swój prywatny azyl z rozległym widokiem. Fritz od dzieciństwa namiętnie kolekcjonuje piły z całego świata. Zgromadził ich już ok. 2500 i teraz prezentuje je w urządzonym własnymi środkami muzeum koło swojego domu. Warto jednak oderwać wzrok od wystawy i skierować go na pełną wyrazu twarz Fritza – jego pielęgnowana przy pomocy piwa broda przyniosła mu już tytuł mistrza świata i mistrza olimpijskiego w kategorii „Garibaldi”. Piwo to kolejny talent tego człowieka renesansu: ogromnym nakładem pracy zbudował on własny browar, a nawet sam uprawia w ogrodzie chmiel. Wyborne i przyjemnie orzeźwiające jest piwo, które utytułowany brodacz podaje w starych, kamionkowych kuflach do domowej roboty wiejskiego chleba i boczku. Menu idealnie uzupełnia spektakularny widok na lśniące wody Zeller See.

Zell am See, stroje ludowe. Fot. Zell am See-Kaprun Tourismus
Zell am See, stroje ludowe. Fot. Zell am See-Kaprun Tourismus

Klasyczne skórzane spodnie, stylowy dirndl i piwo nie z tej ziemi: tradycje w Zell am See-Kaprun Jodłowanie i wołanie na halach

Klasyczne skórzane spodnie, stylowy dirndl i piwo to tradycje w Zell am See-Kaprun. Do tego dochodzi jeszcze jodlowanie. Wędrówki z jodłowaniem w spektakularnej górskiej scenerii to nowa oferta regionu. Podczas drogi na Schmittenhöhe Thomas Reitsamer, młody instruktor jodłowania,  będzie przekonywał do tej alpejskiej techniki śpiewu nawet najbardziej nieprzejednanych przeciwników szkolnego chóru. W programie wędrówki, który Thomas opracował specjalnie dla swoich podopiecznych, znajdują się obok różnych rodzajów śpiewu także techniki oddychania i historia jodłowania. W każdy czwartek w lipcu i w sierpniu miłośnicy jodłowania oraz osoby, które dopiero ulegają tej fascynacji, będą się spotykać przy dolnej stacji kolejki na Schmittenhöhe. Wycieczka na naturalną scenę z kursem jodłowania trwa półtorej godziny.

Kuchnia regionu 

W ramach kulinarnego cyklu „Hochgenuss“ popularni i nagradzani kucharze dwa razy do roku podejmują gości w restauracji na Kitzsteinhornie, serwując najlepsze specjały z kuchni i piwnicy. Najwyżej położona restauracja na Ziemi Salzburskiej zapewnia uczcie stosowną oprawę – fantastyczna panorama Parku Narodowego Wysokie Taury zachwyca za każdym razem na nowo i przez cały rok stanowi najważniejszą atrakcję każdego urlopu w regionie Zell am See-Kaprun.  (TC)

Źródło: materiały prasowe

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics