Intymny portret wyjątkowego człowieka – „xABo: Ksiądz Boniecki
LIFESTYLE Ludzie

Intymny portret wyjątkowego człowieka – „xABo: Ksiądz Boniecki

Czuły, dowcipny, mądry – takie słowa padają najczęściej w recenzjach autorskiego dokumentu Aleksandry Potoczek „xABo: Ksiądz Boniecki”, który dziś (w przeddzień urodzin księdza) trafia do kin! W dużej mierze sfinansowany z publicznej zbiórki, „xABo: Ksiądz Boniecki” sam też jest odpowiedzią: na tęsknotę za przewodnikiem, niezawodnym i niestrudzonym towarzyszem drogi przez coraz bardziej wyboistą i niepewną rzeczywistość. Jego mądrość, niezależność i uczciwość są dziś potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek.

Choć jest solą w oku instytucji Kościoła, która zobowiązała go do milczenia (ma zakaz wypowiedzi w mediach – poza „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie stale ukazują się jego artykuły), ksiądz Boniecki pisze książki, jeździ na spotkania z czytelnikami, spotyka się z potrzebującymi. Wspiera swoim autorytetem, przynosi pocieszenie i daje nadzieję tym, którzy ją tracą. Z postawy bohatera, z jego stosunku do ludzi i świata, „xABo: Ksiądz Boniecki” wywodzi rodzaj dalekich od dogmatu przykazań, tworzy przewodnik po uczciwym dobrym życiu, w którym, po pierwsze: należy wybaczać.


7 powodów, dla których warto obejrzeć ten film:

  1. Niezwykły, wyjątkowo intymny portret księdza Adama Bonieckiego.
  2. Dokument pełen dowcipu, mądrości i refleksji.
  3. Uhonorowany na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym Nagrodą im. Macieja Szumowskiego za „szczególną wrażliwość na sprawy społeczne”.
  4. Wyważony głos w dyskusji o polskim Kościele.
  5. Muzykę do filmu skomponowała Hania Rani, wokalistka i pianistka, pięciokrotnie nominowana do Fryderyków.
  6. Połowa z liczącego 500 tysięcy złotych budżetu filmu pochodziła z internetowej zbiórki (tzw. crowdfunding), co pozwoliło na dokończenie trwającej ponad 3 lata produkcji.
  7. Producentem filmu jest Fundacja Tygodnika Powszechnego. „Tygodnik” to obecnie jedyne medium, gdzie ksiądz Boniecki może wypowiadać się publicznie.
Kadr z filmu – ksiądz Boniecki z siostrą Małgorzatą Chmielewską

GŁOSY PRASY:

☛ Dokument „xABo: Ksiądz Boniecki” został nakręcony w konwencji kina drogi i opowiedziany w lekkim, chwilami bardzo dowcipnym tonie, który nie odbiera wcale wagi padającym tu pytaniom. W szerszej perspektywie to opowieść o ludzkiej kondycji, naszych słabościach. Ma szansę trafić również do widzów, którym z Bogiem, a szczególnie z Kościołem, nie po drodze. Jest w niej miejsce na wątpliwość, ale i coś kojącego.
Piotr Guszkowski, Co Jest Grane 24

☛ Potoczek odkrywa przed nami prawdziwego Bonieckiego.
Maciej Kędziora, Filmawka

☛ Film Aleksandry Potoczek to przede wszystkim portret człowieka, który słucha. Uważnie, z pokorą, zainteresowaniem.
Jakub Demiańczuk, Polityka

☛ Film „xABo: Ksiądz Boniecki” nie jest klasyczną biografią, to przede wszystkim intymny dziennik .
Dagmara Romanowska, Onet

☛ Dokument Aleksandry Potoczek o księdzu Adamie Bonieckim jest dokładnie taki, jak jego bohater: skromny, dowcipny i mądry, a przede wszystkim – na wskroś prawdziwy.
Bartosz Staszczyszyn, Cultrue.pl

☛ Dla wszystkich zmęczonych kościelną rzeczywistością filmowy portret ks. Adama Bonieckiego może być wytchnieniem.
Damian Jankowski, Więź

☛ „xABo: Ksiądz Boniecki” to film o kondycji ludzkiej, ale bez dogmatów i fanfar – wyciszony, zrealizowany z wyczuciem, inteligencją i wizualną intuicją.
Błażej Hrapkowicz, Czwórka Polskie Radio

Oficjalny zwiastun filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”:

OPIS FILMU:

„Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych” – mówi bohater filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku; bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań.

W dużej mierze sfinansowany z publicznej zbiórki, „xABo: Ksiądz Boniecki” sam też jest odpowiedzią: na tęsknotę za przewodnikiem, niezawodnym i niestrudzonym towarzyszem drogi przez coraz bardziej wyboistą i niepewną rzeczywistość. Jego mądrość, niezależność i uczciwość są dziś potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek. Choć jest solą w oku instytucji Kościoła, która zobowiązała go do milczenia (ma zakaz wypowiedzi w mediach – poza „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie stale ukazują się jego artykuły), ksiądz Boniecki pisze książki, jeździ na spotkania z czytelnikami, spotyka się z potrzebującymi. Wspiera swoim autorytetem, przynosi pocieszenie i daje nadzieję tym, którzy ją tracą. Z postawy bohatera, z jego stosunku do ludzi i świata, „xABo: Ksiądz Boniecki” wywodzi rodzaj dalekich od dogmatu przykazań, tworzy przewodnik po uczciwym dobrym życiu, w którym, po pierwsze: należy wybaczać.

Nie jest jednak dokument Aleksandry Potoczek laurką dla księdza. Jego bohater sam też dzieli się z nami zawartością swojej „walizki”. Wspomina zaniechania („Zaniedbanie może być gorsze, niż czyn popełniony” – przekonuje), mówi o uczuciach, jakie budzi w nim jego własne przemijanie (ma dziś 85 lat), o bezradności wobec tragedii, o wątpliwościach związanych ze swoją sytuacją w Kościele (porównuje ją do kryzysu małżeńskiego). „xABo: Ksiądz Boniecki” jest portretem filozofa, pielgrzyma-outsidera, który całe życie wędruje własną drogą. Człowieka który łaknie kontaktu z innymi, ale kamera portretuje go także w chwilach samotności i zmęczenia wspaniałą, ale wyczerpującą podróżą, z walizką pełną naszych pytań o drogę.

Sprawdź seanse filmu w Twoim mieście: https://xabo-ksiadz-boniecki-film.pl/

źródło: Gutek Film

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics